امید به آینده؛ ۱۹ راه حلی که باعث می شه امیدتون رو از دست ندین "

امید به آینده؛ ۱۹ راه حلی که باعث می شه امیدتون رو از دست ندین "

امید به آینده؛ ۱۹ راه حلی که باعث می شه امیدتون رو از دست ندین “

امید! واژه مبهمی مثل اینکه؛ شاید این روزها رابطه کمی با زندگی شما داره، یا حتی هیچ جایی در زندگی تون نداشته باشه. امید یعنی دیدنِ فرصتای موجود در زندگی؛ امید پیش شرطی لازم واسه آزادی از تموم عادتای بدیه که به اونا گرفتار شدین.

اگه مدتیه که رنگ و بوی امید رو در زندگی تون ندیده اید، پیشنهاد می کنم تا آخر این مقاله همراه ما باشین تا بتونین امید به آینده پیدا کنین.

با انجام مراحل زیر می تونین واسه مشاهده ی فرصتای بیشتر در زندگی روزمره ی خود، راه درست رو پیدا کنین و امید به آینده رو در خود تقویت کنین.

روش اول: زندگی خود رو مجسم کنین

۱. دوست دارین زندگی تون چیجوری باشه

بیشتر مردم نمی تونن واسه فردایی بهتر امید داشته باشن؛ چون نمی دونن که فردای اونا چیجوری باید باشه. پیش از اینکه بتونین به آینده امیدوار باشین، اول باید بفهمین که مطلوب ترین زندگی واسه شما کدوم زندگیه. کمی زمان بذارین و به این فکر کنین که زندگی ایده آل شما، چه ویژگیایی داره و چه شکلیه؟

مثلا از خودتون بپرسید: «اگه فردا که از خواب بیدار شدم، به من بگن که می تونم هر طور که دوست دارم زندگی کنم، چجوری زندگی می کنم؟» تا جایی که می تونین به جزئیات فکر کنین. مثلا اینکه دوست دارین در چه خونه ای زندگی کنین؟ با چه افرادی دوست شید و مشغول انجام چه کارایی باشین؟ شاید ایده ی بدی نباشه که تصور و رؤیای خود از زندگی رو بنویسین، تا بتونین هر از چند بعضی وقتا به اون نگاهی بندازین و اونو مرور کنین.

۲. تصویر ایده آل خود رو با شرایط فعلی زندگی تون مقایسه کنین

پس از اینکه فهمیدین زندگی ایده آل شما چیجوریه، اونو با شرایط زندگی فعلی خودتون مقایسه کنین. انجام این کار به شما کمک می کنه تا بفهمین که چه بخشایی از زندگی فعلی شما، برابر با تصورتون از زندگی ایده آله و در راه درستی قدم برمی دارین یا نه. مثلا، اگه خودتون رو ۲۰ کیلوگرم لاغرتر تصور می کنین، به این فکر کنین که الان، چه کارایی رو واسه رسیدن به این هدف انجام میدید. غذاهای سالمی می خورید؟ وعدهای غذایی تون رو کنترل می کنین؟ به طور منظم ورزش می کنین؟ و کلا، واسه نزدیک تر شدن به رؤیای خود به چه چیزی نیاز دارین؟ موقع فکر کردن در مورد زندگی تون، شرایط فعلی تون رو در نظر بگیرین. هیچ یک از جنبه های رؤیای ایده آل شما، در زندگی فعلی تون هم دیده می شه؟

۳. انتظارات شما از زندگی، واقع بینانهه یا نه؟

واسه داشتن امید به آینده، اول باید مطمئن شید که رؤیا و چشم اندازی که واسه آینده دارین، واقع بینانهه. داشتن رؤیاهایی غیرواقعی موجب می شه که احساس ناامیدی کنین. به رؤیایتان واسه زندگی فکر کنین و بفهمین که چشم انداز و رؤیای شما واقع بینانهه؟ اگه اینجور نیس، باید تغییراتی در اون بسازین تا رسیدن به اون، ممکن شه. مثلا، تصور کنین که رؤیای شما اینه که در کره ی ماه زندگی کنین. با توجه به شرایط فعلی اینجور چیزی ممکن نیس. در این حالت، باید به اهدافی بدین که با شرایط زندگی فعلی شما، رابطه بیشتری دارن.

۴. اهدافی رو واسه خود مشخص کنین

یکی از بهترین راه ها واسه امید به آینده، تعیین هدف هاییه که واسه رسیدن به اونا سعی می کنین. پس از ایجاد رؤیایی واسه آینده تون، اهدافی رو هم واسه خود مشخص کنین. اهداف تون رو بنویسین و واسه رسیدن به اونا، سخت سعی کنین.

اهداف شما باید از ویژگیای زیر بهره مند باشن تا احتمال رسیدن به اونا زیاد شه:

 • مشخص: یعنی باید روشن باشن و اهدافی گسترده یا مبهم نباشن؛
 • قابل امتحان: یعنی باید قابل اندازه گیری و سبک سنگین کردن باشن؛
 • عمل گرا: یعنی باید بتونین به طور فعال، واسه رسیدن به اونا عمل کنین و کنترل شون کنین؛
 • واقعی: یعنی بتونین با استفاده از منابع موجود، به اونا برسین؛
 • مقید به زمان: یعنی باید واسه اونا شروع و پایانی مشخص در نظر بگیرین تا رسیدن به اونا آسون تر شه.

روش دوم: امید به آینده رو در خود بسازین

۱. توانایی هاتون رو باور داشته باشین

یه سری از آدما، بی امید به آینده هستن؛ چون حس می کنن که توانایی انجام هیچ کاری رو ندارن. اگه دچار این نوع از ناامیدی هستین، فهرستی از تموم تواناییا و چیزایی که به دست آوردین تهیه کنین. این فهرست رو بخونین و واسه این ویژگیای مثبت، به خود تبریک بگید. اگه بعضی وقتا، کمی خودتون رو تشویق کنین، می تونین امید به آینده رو در خودتون تقویت کنین.

۲. به دنبال روابط حمایتی باشین

تا جایی که می تونین با افراد توانا و کسائی که پشتیبان شمان، رابطه داشته باشین. با افرادی باشین که به شما کمک می کنن تا حس خوبی نسبت به خود داشته باشین و شما رو تشویق می کنن تا بهترین فردی باشین که می تونین. برخورداری از شبکه ای حمایتی از دوستان، به شما کمک می کنه تا در جهتِ منافع و اهدف تون قدم وردارین. در کنار جمعی قوی و پشتیبان، خیلی آسون تر به «امیدواری» می رسین تا اینکه بخواهید به تنهایی راه رسیدن به «امید» رو طی کنین.

به کارا و نگاه های افرادی که در دور شمان، توجه کنین و بفهمین کدوم یک از اونا می تونن الگویی واسه چیزایی باشن که می خواید به اونا برسین. به این مسئله هم توجه کنین که دور و بریا شما چیجوری عمل میکنن و چه حسی رو در شما ایجاد می کنن.

۳. در فعالیتای لذت بخش شرکت کنین

انجام کارایی که از انجام اونا لذت می برین، به تشکیل حس امید به آینده در شما کمک می کنه. با شرکت کردن در فعالیتایی که شما رو خوشحال می کنن، حس قوی تری از هدف، در شما ایجاد می شه. اگه نمی دونین چه فعالیتایی بیشتر از همه، شما رو خوشحال می کنن، واسه فهمیدن اون، کارهای جدیدی رو امتحان کنین. مثلا می تونین در یک کلاس آموزشی شرکت کنین، ورزش جدیدی رو امتحان کنین، مهارت جدیدی رو یاد بگیرین یا سرگرمی تازه ای پیدا کنین.

۴. خود رو درگیر رسیدن به رویایی کنین

یکی از راه های خیلی مفید واسه رسیدن به امید، درگیر کردن خود در یکی از آرزوای جامعه تونه. می تونین این آرزو رو در جامعه ی محلی خود یا حتی در جامعه ای مجازی پیدا کنین، ولی در هر صورت، نکته ی اساسی اینجا، ایجاد روابط با بقیه، طبق اهداف یا برنامه های مشترکه. درگیر کردن خود با افراد دیگری که علایق مشترکی با شما دارن، به شما کمک می کنه تا بر انزوایی که می تونه موجب به وجود اومدن حسی از ناامیدی شه، پیروز شدین.

مثلا، می تونین در امور سیاسی محلی شرکت کنین یا به یک انجمن بحث و گفتگوی آنلاین در مورد یکی از امور دنیا ملحق شید که واسه شما جالبه. هر چه این کار رو بیشتر انجام بدین، واسه شما آسون تر می شه. می تونین در فعالیتای داوطلبانه شرکت کنین. بعضی از تحقیقات نشون دادن که انجام فعالیتای داوطلبانه، امتیازات خیلی زیادی واسه سلامت روانی و جسمی شما داره.

۵. خودتون رو در موقعیتای جور واجور تری بذارین

باقی ماندن در شرایط آسون و آسون، می تونه موجب ایجاد حس ناامیدی و افسردگی شه؛ ولی قرار دادن خود در موقعیتایی که تا حدی سخت و سخت هستن، به شما کمک می کنه تا از ناامیدی و بقیه احساسات منفی عبور کنین. خارج شدن از شرایط آسون و آسون، واسه تغییر الگوی فکری و داشتن نگاهی امیدوارانه به دنیا، ضروریه.

به دنبال فعالیتایی باشین که شما رو در موقعیتی بین «کمی حس ناراحتی و سختی» و «غرق شدنِ کامل در استرس و استرس» قرار میدن. معمولا این موقعیتا، بهترین فرصتا واسه رشد و پیشرفت ی امید به آینده در شمان. مثلا، اگه معمولا عادت دارین که پس از پایان کار، مستقیم به خونه برید، می تونین پس از ساعت کاری، با همکاران تون بیرون برید.

۶. افکار و احساسات تون رو در دفتر خاطراتی یادداشت کنین

نوشتن یادداشتای روزانه، به شما کمک می کنه تا بفهمین که چرا احساس ناامیدی می کنین و راه خیلی خوبی واسه آزادی از استرسه. واسه شروع، جای راحتی رو انتخاب کنین و ۲۰ دقیقه از روز رو به نوشتن اختصاص بدین. اول با نوشتن در مورد احساسی که دارین، چیزی که به اون فکر می کنین یا هر چه که می خواید، شروع کنین. می تونین از دفتر خاطرات، واسه ثبت کردن پیشرفت خود، در راه رسیدن به اهداف تون هم استفاده کنین.

مثلا می تونین یک دفتر خاطرات تشکر داشته باشین و هر شب، به ۳ چیزی فکر کنین که به خاطر اونا سپاسگزار هستین و اونا رو در دفتر خود یادداشت کنین. انجام این کار به شکل روزانه، به شما کمک می کنه تا چشم انداز امیدبخش تری داشته باشین و علاوه بر اون، بهتر بخوابید و سالم تر باشین.

۷. مراقب خودتون باشین

ورزش کنین، غذاهای سالم بخورین، به اندازه کافی استراحت کنین و آرامش داشته باشین. انجام این کارا به شما کمک می کنه تا امید رو در خود بسازین. با مراقبت کردن از خودتون، این سیگنالای ذهنی رو ارسال می کنین که شما لیاقت خوشحال بودن و رفتار خوب رو دارین. حتما زمان کافی رو به برآورده کردنِ نیازای اساسی تون واسه ورزش، غذا، خواب و آرامش اختصاص بدین.

 • به طور منظم ورزش کنین؛ هر روز نیم ساعت، ورزش ملایم انجام بدین.
 • رژیم غذایی متعادلی از مواد غذایی سالمی مثل میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار و پروتئینای بی چربی داشته باشین.
 • هر شب، ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.
 • دست کم، ۱۵ دقیقه در روز رو واسه ایجاد آرامش در خود، کنار بذارین. می تونین این زمان رو به تمرین یوگا، انجام تمرینای تنفس عمیق یا مراقبه اختصاص بدین.
 • هر روز ۸ لیوان آب بخورین.

روش سوم: با استرس و ناامیدی مقابله کنین

۱. نشونه های مشکل «استرس پس از حادثه» رو شناسایی کنین

معمولا افراد دچار مشکل استرس پس از حادثه (PTSD) و ناامیدی می شن. بررسی کنین که دچار PTSD هستین؟ یا اگه به وجود این مشکل در خود مشکوک هستین، با فردی متخصص در بخش ی سلامت روانی، صحبت کنین. بعضی از انواع عادی PTSD و نشونه های مربوط به اونا عبارتند از:

 • بیش تحریک یا بیش تحریک شدگی: تحریک پذیری، بی قراری، مشکل در خواب، اشکال در تمرکز، احساس وحشت، همیشه آماده بودن واسه حمله یا واکنش؛
 • تجربه دوباره: کابوس دیدن، خاطرات سرزده و مزاحم و یادآوری گذشته، تجربه کردنِ نشونه های فیزیکی یک اتفاق آسیب زا، حساسیت فوق العاده نسبت به یادآوری ضربه روحی ایجاد شده؛
 • کِرِختی: احساس وابستگی نداشتن یا مثل رُبات بودن، از دست دادن علاقه نسبت به بقیه و فعالیتا، احساس ناامیدی، تنهایی یا افسردگی، پرهیز از فکر کردن در مورد افراد مربوط به ضربه روحی ایجاد شده.

۲. با ترسی که از آینده دارین، مقابله کنین

تحقیقات نشون داده که داشتنِ انتظارات غیرواقعی (یا یعنی، داشتنِ امید کاذب) موجب بروز استرس می شه. این استرس، دیدن فرصتای موجود واسه شما رو سخت می کنه. استرس مهار نشده، با ایجاد احساس ناامیدی، مانع پیشرفت شما می شه. واسه ایجاد امیدی واقعی (به جای امید کاذب)، باید یاد بگیرین که چیجوری با استرس تون مقابله کنین.

حساسیت زدایی منظم رو تمرین کنین. حساسیت زدایی منظم، افرادی رو که در موقعیتای ناراحت کننده قرار دارن، آروم می کنه و به اونا کمک می کنه تا احساس راحتی بیشتری داشته باشن. اول به یادگیری تکنیکای آرامش بخش پایه ای، مثل تکنیکای تنفس یا مراقبه بدین. بعد، این تکنیکا رو در موقعیتایی که موجب ناراحتی شما می شن، انجام بدین. مثلا، اگه با فکر کردن در مورد برنامه های فردایتان، احساس استرس می کنین، در حالی که احتمالات موجود واسه خود رو تصور می کنین، روی تنفس خود تمرکز کنین و اونو منظم کنین.

۳. دقت کنین که چه زمانی، ناامیدی شما به ناامیدی گسترده تبدیل می شه

تقریبا همه ما، در موقعیتای خاصی، استرس رو تجربه می کنیم یا در دوره های کوتاهی از زندگی مون، احساس اندوه می کنیم. این احساسات می تونه واکنشای مفیدی نسبت به چیزای ناسالم موجود در زندگی باشن. ولی وقتی این احساسات، با تموم محیط و اتفاقای دور ما در رابطه باشن، می تونن نشونه ای از مسئله ای جدی تر، مثل مشکل استرس یا افسردگی باشن.

در این شرایط، باید سعی کنین که با صحبت کردن با بقیه، در مورد اینکه چه احساسی دارین، با الگوهای فکری ای که موجب ناراحتی شما شدن، برخورد کنین. می تونین از فردی متخصص یا مشاور سلامت روانی یا حتی، یک گروه پشتیبان سلامت روانی کمک بگیرین.

وقتی استرس یا افسردگی شما به چیزی یا فردی در زندگی تون مرتبطه، شاید لازم باشه که تغییری بزرگ بسازین؛ مثلا جای زندگی خود رو تغییر بدین یا فقط از فردی که موجب آزار شما شده، دوری کنین. پیش از تصمیم گیریایی که می تونه تغییر چشم گیری در زندگی شما بسازه، از دیگر افراد جامعه تون که به اونا اعتماد دارین، بازخورد بگیرین.

۴. از فردی متخصص در بخش ی سلامت روانی، کمک بگیرین

اگه میزان بالایی از استرس رو تجربه کردین یا نمی تونین عادت یا الگوی فکری ناسالمی رو کنار بذارین، کمک خواستن از دکتر و فردی متخصص می تونه به شما کمک کنه تا در راه و جهت درست قدم وردارین. اونا می تونن وسیله یا تکنیکای روان شناسی مفیدی رو به شما پیشنهاد دن تا بتونین بر مشکلاتی که سر راه تون هستن، پیروز شدین. این کار به ویژه زمانی مفیده که پس از چند بار سعی کردن و شکست خوردن واسه از بین بردن استرس خود، دچار سرخوردگی شده باشین.

روش چهارم: امید رو درک کنین

۱. به این فکر کنین که امید به آینده به چه معناست

امید، نگرشیه که هر روز واسه رسیدن به اون سعی می کنین و یک حالت ذهنی همیشگی نیس. یکی از تعاریف امید که مورد استفاده ی بعضی از روانشناسانه، این تعریفه: «امید حالت انگیزشی مثبتیه که بر نیروی موفق (انرژی جمع به هدف) و مسیرهای موفق (برنامه ریزی واسه رسیدن به اهداف) مبتنیه». امید نتیجه انجام کارهاییه که واسه ما لذت بخش هستن و به ما کمک می کنن تا به اهداف مون برسیم.

۲. بدونین که هر روز باید روی نگاه تون کار کنین

انتظار نداشته باشین که به طور یهویی، امیدوارتر شید. افزایش یا کاهش امید، مثل این نیس که کلیدی رو خیلی آسون روشن یا خاموش کنین! واسه داشتن امید به آینده، باید هر روز روی نگاه تون کار کنین. این مراحل رو به شکل روزانه انجام بدین و توجه خود رو بر جنبهایی از زندگی تون متمرکز کنین که بر اونا کنترل دارین. مثلا، اگه در مورد توانایی خود واسه یافتن کار ناامید هستین، فکر خود رو به چیزی که کنترلی بر اون ندارین (مثلا اینکه کسی واسه مصاحبه ی استخدامی با شما تماس بگیره) مشغول نکنین. به چیزایی فکر کنین که در کنترل شمان؛ مثلا می تونین واسه شغلای زیادی خواسته بدین. هر روز، با سعی کردن واسه انجام کارایی که در کنترل شمان، واسه ایجاد امید در خود، قدمای کوچیکی وردارین.

۳. افکار منفی تون رو به رقابت بکشین و اونا رو ندیده نگیرید

واسه امید به آینده، باید بر توانایی خود واسه مقابله با افکار منفی و جلوگیری از اینکه این افکار، رفتار شما رو کنترل کنن، سعی کنین. با یادگیری رفت و امد با احساسات سختی که در شما ایجاد می شن (به جای ندیده گرفتن اونا)، می تونین بفهمین که چرا اینجور احساساتی دارین. درک احساسات تون به شما کمک می کنه تا با اونا، به شکل ای سازنده برخورد کنین و به این احساسات اجازه ندین که بر شما پیروز شدن. مثلا، اگه فهمیدین که بعضی وقتا در مورد پیشرفت در کاهش وزن تون ناامید می شید، به این فکر کنین که چه چیزی موجب ایجاد اینجور احساسی می شه. شما خودتون رو با بقیه مقایسه می کنین؟ با همون سرعتی که توقع داشتین، وزن کم نمی کنین؟ با شناسایی منبع ناامیدی خود، از دلیل این افکارتان آگاه تر می شید.

۴. در موقعیتای رقابت برانگیز، بهبود پذیر باشین

واسه ایجاد امید به آینده، یاد بگیرین که در موقعیتایی که موجب ناراحتی شما می شن و حس انگیزه رو در شما از بین می برن، چیجوری باید عمل کنین. تحقیقات نشون داده که اگه یاد بگیرین در شرایط تهدید کننده، احساس راحتی بیشتری داشته باشین، خطر بروز مشکلات سلامتی جسمی در شما کاهش پیدا میکنه و کارکرد روانی کلی شما رو بهبود می ده. وجود سیستم پشتیبانی قوی اجتماعی و اعتماد داشتن به توانایی هاتون، واسه ایجاد حس بهبود پذیری و بازیابی دوباره ی توان خود پس از موقعیتی سخت، ضروریه.

برگرفته از: wikihow

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *