چندی قبل کودکی سه ساله در منطقه خلیج سانفرانسیسکو به خاطر ایجاد چند جوش روی بدنش به بیمارستان مراجعه کرد. تشخیص پزشکان این بود که کودک به یه مریضی عادی گرفتار شده و طی چند هفته آینده بقیه بخشای بدنش هم دچار این جوشا می شن و در ادامه خوب می شه.

اما وضعیت عمومی اون بچه مرتبا بدتر و بدتر شد و والدینش مجبور شدن که دوباره اونو به بیمارستان ببرن. آزمایشات تشخیصی بیشتری روی اون انجام شد و بدیش اینه نتیجه درستی به دست نیومد.

در ادامه بیمارستان از یه کار و کاسبی فعال در مورد بیوتکنولوژی در سانفرانسیسکو کمک گرفت که  تکنولوژی پیشرفته و مبتکرانه ای رو واسه تشخیص بیماریا در اختیار داره.

نمونه خون اون کودک شبونه واسه آزمایشگاه وابسته به اون شرکت فرستاده شد و تکنولوژی اختصاصی اون (که میتونه منبع عفونت خواه از نوع ویروسی اش و خواه از نوع باکتریایی یا انگلی رو با تحلیل ذرات DNA شناور در خون مریض مشخص کنه) موفق شد روز بعد تشخیص درست رو ارائه دهد.

تشخیص: تب موش گزیدگی.

به احتمال زیاد موش خونگی بچه خراشی رو در بدن اون ایجاد کرده بود.

Mickey Kertesz مدیرعامل این شرکت که Karius نام داد در این باره گفت:

مرکز کنترل و پیشگیری از مریضی آمریکا هم همین تشخیص رو داد اما چندین ماه زمان برد تا به این نتیجه برسه. دلیل این تاخیر هم اون هستش که تکنولوژیای فعلی براساس فرضیه هستن: یعنی دکتر در مورد دلیل مریضی فرضیه ای رو مطرح می کنه، نمونه دریافتی از مریض رو کشت میده و بعد منتظر دریافت نتیجه مثبت یا منفی می مونه. اگه نتیجه منفی بود هم دکتر ایده دیگری رو مطرح می کنه.

این راه و روش باعث شده آنتی بیوتیکایی واسه بیماران تجویز شه که احتیاجی به اونا ندارن و در پاره ای از موارد به تشخیص نادرست بیماریا منجر گردیده که در آخر خیلی بد تر شدن حال مریض رو به دنبال داشته.

البته باید اشاره کنیم تستای این شرکت همه عفونتا رو هم شامل نمیشه، با این همه کارشناسان اون توانایی تشخیص بیشتر از هزار مریضی شامل تب موش گزیدگی رو با به کار گیری تکنولوژی اختصاصی شون دارن.

اما ایرادی که الان به این تست وارد می شه اون هستش که هزینه انجامش برابر با دو هزار دلار عنوان شده که به مراتب بیشتر از تستای تشخیصی سنتیه. بخاطر این مدیران Karius انجام این تست رو در مواردی پیشنهاد می کنن که فرد شدیدا بیماره و نتیجه تستای اولیه اون منفی بودن.

به گفته Kertesz حدودا پنجاه درصد از تستا به تشخیص قطعی می رسن و دلیل هم اینه که بعضی وقتا مریضی فرد منشاء عفونی نداره یا اینکه عفونت در بدن فرد از بین رفته و قابل تشخیص نیس.

این کار و کاسبی در نظر داره مراکز تست خود رو در سرتاسر خاک آمریکا تاسیس کنه و تا کنون ۵۰ میلیون دلار سرمایه واسه رسیدن به این هدف جذب کرده.

انقلابی در صنعت پزشکی

پزشکانی که تکنولوژی ابداعی Karius رو مورد استفاده قرار دادن از اون با عنوان آینده تشخیص و درمان بیماریای عفونی یاد کردن.

Chin-Hong از جمله متخصصانیه که در مورد تشخیص بیماریای عفونی در بیمارستان وابسته به دانشگاه سانفرانسیسکو فعالیت داره. اون در این باره گفت:

فکر می کنم این تکنولوژی صنعت پزشکی رو دچار انقلابی می کنه. مردم نمی دونن که پزشکی علمی غیردقیقه و ما از آنتی بیوتیکای زیادی استفاده می کنیم تا عفونتی که نمی بینیم رو از بین ببریم.

این استاد دانشگاه سانفرانسیسکو در ادامه گفت: اینکه به سرعت جواب مناسبی در مورد وضعیت یه مریض پیدا کنیم می تونه در آخر به نجات جون ایشون کمک کنه، به خصوص در مواردی که سیستم ایمنی بدن فرد به خاطر عفونت ضعیف شده باشه.

شرکت Karius اعلام کرده به دنبال به کار گیری نمونه های دیگری غیر از خونه تا طیف عفونتای قابل تشخیص خود رو زیاد کرده و هم اینکه امکان تشخیص بیماریای عفونی جدید رو هم پیدا کنه. این شرکت امیدواره که در ادامه با محققان سلامت عمومی وارد همکاری شه تا اونا رو در تشخیص بیماریای شایع کمک دهد.