افزایش قدرت تخیل با ۷ روش خلاقانه

 

یکی از ارزشمندترین داراییای آدم، قدرت تخیله. تابه حال به این توانایی فوق العاده بشری و اثر اون در زندگی فکر کردین؟ میدونید تخیل چه نقشی در موفقیتامون داره؟ همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم با قدرت تخیل بیشتر آشنا شیم و روشایی رو واسه افزایش قدرت تخیل خود یاد بگیریم.به گفته آلبرت اینشتین:

«قوه ی تخیل همه چیزه. قوه ی تخیل، پیش نمایش جاذبه های آینده زندگیه.»

– اینشتین

 

 

یکی از بزرگ ترین و باارزش ترین داراییای بشر، قدرت باورنکردنی قوه ی تخیله.

شاید شمام با وجود اینکه از قدرت فوق العاده تخیل آگاهی دارین، اما از اون الهام نمی گیرید و نمی تونین به قدرت اون دسترسی پیدا کنین. تا الان به این توانایی و اثر قدرت تخیل خود شک کردین؟ از روشای زیر استفاده کنین تا شاهد افزایش قدرت تخیل خود باشین.

۱. قدرت و اهمیت قوه ی تخیل خود رو درک کنین

«تخیل از علم بالاتره. علم محدوده اما تخیل، دنیا رو محاصره می کنه.»

– اینشتین

 

 

یکی از اولین تغییراتی که باید در خود بسازین، اینه که بتونین به قدرت تخیل خود دسترسی پیدا کنین و بیشتر از قبل واسه حل مشکلات تون به اون مراجعه کنین تا به راه حلای خلاقانه برسین.

از خودتون بپرسید معمولا چند وقت یک بار و چه اندازه از تخیل خود استفاده می کنین و به اون دسترسی دارین؟

خیلی از ما در شرایطی رشد می کنیم که فرصتی واسه استفاده از قدرت فوق العاده تخیل واسه ما فراهم نمی شه. شاید شمام در سنای مختلف با اینجور حرفایی روبرو شدین:

 • رؤیاپردازی و تخیل، کار بچه هاست؛
 • غرق شدن در تخیل، کاری خودخواهانهه؛
 • من آدم خلاقی نیستم چون قدرت تخیل ندارم؛
 • خیال پردازی در مورد آینده کار خوبی نیس و فقط وقت رو تلف می کنه.

همه ما این پیشنهادا رو در طول زندگی از آدما مختلف شنیده ایم. اما بهتره بدونین که همه ایدها و راه حلای خلاقانه اول به عنوان یک سؤال و بخشی از تخیل، تو ذهن ما شکل می گیرن.

خیلی از آدما بزرگ و خلاق دور و بر ما توانایی فوق العاده قوه ی تخیل خود رو درک کردن و به اون دسترسی پیدا کردن. آلبرت اینشتین عادت داشت که روی صندلی مورد علاقه خود بنشیند و آزادانه در دنیای خیالش پرواز و رؤیاپردازی کنه.

کن رابینسون (Ken Robinson)، محقق و پژوهشگر خلاقیت می گه: «ما یک قدرت فوق العاده بشری به نام قدرت تخیل داریم. این قدرتیه که کامل به ما اعطا می شه. تخیل یعنی چیزایی رو که الان وجود ندارن، وارد دنیای ذهن و خیال خود کنیم. اینطوری می تونیم چیزایی رو که هنوز اتفاق نیفتادن اما ممکنه به اتفاق بپیوندند، تصور کنیم. به باور ی من، هر ویژگی فرهنگ بشری، نتیجه این توانایی منحصربه فرد انسانه.»

نکتهای اجرایی:

 • زمانی واسه آزاد کردن قدرت تخیل خود در نظر بگیرین. در این زمان به مشکلات فکر کنین و سعی کنین با کمک قدرت تخیل، راه حلای تازه ای واسه اونا پیدا کنین.
 • هر چه بیشتر از قدرت تخیل خود استفاده کنین، خیالات شما زنده تر و واقعی تر می شن.

فیلیپ خوزه فارمر (Philip José Farmer)، نویسنده ی سبک علمی-تخیلی و فانتزیه. اون در مورد تخیل می گه:

«تخیل مثل عضلهه. من از راه تجربه دریافتم که هرچه بیشتر از قوه ی تخیل استفاده کنم، قوی تر می شه.»

– فیلیپ خوزه فارمر

 

 ۲. تخیل و تجسم زنده می تونه کارکرد رو بهبود ببخشد؟

باب بومن، مربی شناگر مشهور و قهرمون المپیک مایکل فلپسه. اون درباره ی فلپس می گه: «مایکل در مورد ی پیش بینی و تجسم نتیجه مسابقات خود بهترین فردیه که دیده ام. فلپس توانایی فوق العاده ای در تجسمِ مسابقه و تصور کردن یک مسابقه ی عالی داره، در حالی که روی صندلی خود نشسته یا در آب در حال تمرینه.»

فلپس حتی میتونه مواردی مثل پاره شدن لباس یا شکستن عینک رو که ممکنه در طول مسابقات اتفاق بیفته پیش بینی و از قبل تجسم کنه و سیستم عصبی خود رو واسه رؤیایی با اونا آماده می کنه. با تصور و پیش بینی این شرایط، فلپس در صورت اتفاق این اتفاقات، تمرکز خود رو از دست نمی ده و واسه اون آمادگی داره.

این توانایی فلپس در تجسم سختیا و برآمدن از پس مشکلات، حریف صربستانی اون یعنی میلوراد کاویک (Milorad Cavic) رو در مسابقات قهرمانی دنیا سال ۲۰۰۹ در میلان با مشکل روبرو کرد. فلپس در سال ۲۰۰۸ در مسابقات المپیک، ۸ مدال طلا به دست آورده بود و بعد از اون دیگر تمرینات سخت و جدی رو پشت سر نگذاشته بود. علاوه بر این، فلپس در شرایطی با حریف خود مسابقه می داد که پیش از مسابقه در جریان یک تمرین با شناگر دیگری از ناحیه سر برخورد کرده بود، عینکش شکسته بود و یکی از چشمانش تار می دید.

کاویک اعتماد به نفس بالایی داشت و مطمئن بود که مسابقه رو می بره چون شب قبل از مسابقه، رکورد جهانی فلپس رو شکسته بود. کاویک در ۵۰ متر اول از فلپس جلو افتاد اما در کمال تعجب، فلپس تونست اونو بگذرونه و حتی رکورد جهانی رو که واسه خودش بود، بهبود ببخشد.

این یکی از نمونه های فوق العاده اثر قدرت تخیل بر پیش بینی و تجسم آینده واسه ورزشکاران و کنار اومدن و کسب آمادگی واسه مشکلات پیشِ روست. تحقیقات روی کارکرد ورزشکاران حرفه ای و کتاب PsychoPsybernetics نوشته شده به وسیله دکتر مالکوم مالتز (Malcolm Maltz) همه، تأثیرگذاری تجسم با کمک قدرت تخیل رو ثابت می کنن. دکتر مالکوم مالتز، بقیه موارد مثل مایکل فلپس رو مثال می زنه و ثابت می کنه که تجسم مسابقه تو ذهن، اثر مستقیمی بر کارکرد ورزشکار داره.

نکتهای اجرایی:

 • از قدرت خیال خود استفاده کنین و زنده و شفاف، موفقیتی رو که به دنبال اون هستین، تجسم کنین.
 • اجازه بدین که این خیالات، کامل کننده ی کارهای روزانه و سعیاتون واسه رسیدن به هدف باشن.

درست مثل مایکل فلپس، زمانی که پیروزی خود رو تجسم می کنین، هیچ شکی در موفقیت و کمال شما باقی نمی موند.

«هر چیزی رو که بتونین تجسم کنین، واقعیه.»

– پابلو پیکاسو

 

 

۳. قدرت تخیل چه جوری کار می کنه؟ رابطه با ضمیر ناخودآگاه

به گفته رابرت کولیر: «ذهن ناخودآگاه آدم، شوخی و جوک رو قبول نمی کنه و نمیتونه فرق بین واقعیت و تخیل رو مشخص کنه. اون چیزی که ما همیشه به اون فکر می کنیم، در آخر در زندگی ما نمود پیدا می کنه.»

قدرت تخیل از مغز متفکر ما سرچشمه میگیره، این بخش از مغز نئوکورتکس نام داره. زمانی که تفکرات و نتایج مجسم شده به وسیله شما با قدرت احساسات و تصاویر زنده در هم می آمیزند، این فرصت واسه اونا فراهم می شه که وارد سیستم لیمبیک (limbic) یا سامانه ی عصبی احساسی یا ضمیر ناخودآگاه شن.

مغز لیمبیک در مقایسه با مغز آگاه، می تونه اطلاعات بیشتری رو پردازش کنه و علاوه بر این، مسئول همه عادات و احساسات ماست. زمانی که تجسم و تخیلات شما داخلی می شن، ضمیر ناخودآگاه به شکل طبیعی و البته هوشمندانه، تغییراتی ذهنی و جسمی در شما ایجاد می کنه. تغییراتی که شما رو در جهت رسیدن به اون اهداف و آرزوها، هم جهت می کنه.

البته این نکته به اون معنا نیس که همه چیز به شکل خودکار اتفاق میفته و شما بی هیچ تلاشی و فقط با تخیل و تجسم آرزوها به هدف می رسین. بلکه این مراحل به اون معناست که با تخیل و وارد شدن اهداف و آرزوها به ضمیر ناخودآگاه، شما بین نیمهای منطقی و احساسی مغز تعادل برقرار می کنین، کنترل امور رو به دست می گیرین و مقاوت کمتری هنگام سعی تجربه می کنین و کمتر واسه سعی نکردن بهونه میارید.

تشبیه فیل و سوار که اونو جاناتان ات (Jonathan Haidt) نویسنده ی کتاب «فرضیه شادی» (The Happiness Hypothesis) مطرح کرده، خوب می تونه این سیستم رو توضیح بده. سوار، مغز متفکر و آگاه انسانه و فیل، مغز لیمبیک و ناخودآگاه بشره.

سوار نمیتونه فقط با زور فیل رو تربیت یا کنترل کنه. با این حال، آروم کردن ذهن از راه مدیتیشن و ورود به حالات عمیق ریلکسیشن، ضمیر ناخودآگاه رو رام تر می کنه و درستی چیزی رو به شما اعلام و اونو به نفس شما القا می کنه تا واسه شما طبیعی به نظر برسه.

این حالت آرامش، مثل زمینی حاصل خیز واسه تخیلات شماس و عقاید قبلی شما رو با تفکرات و عقایدی که خودتون انتخاب می کنین، جانشین می کنه. زمانی که عقاید جدیدی در شما شکل می گیرن و به احساس داخلی در ضمیر ناخودآگاه شما تبدیل می شن، واسه سعی کردن و رفتار به سبک و راه و روش جدید واسه رسیدن به هدف تون، الهام می گیرین.

نکتهای اجرایی:

از قدرت تخیل خود استفاده کنین تا زندگی مورد توجه خود رو بسازید. با این تخیل، واسه رسیدن به موفقیت مورد نظرتون هیجان زده و مشتاق می شید. از قدرت احساسات خود استفاده کنین و این زندگی رؤیایی رو وارد ضمیر ناخودآگاه خود کنین.۴. قدرت تخیل در برتری یافتن بر مشکلات: ترس کمتر، تخیل بیشتر

ایمی پـردی (Amy Purdy)، در یکی از سخنرانیای تد (TEDx) به نام «زندگی بالاتر از محدود کردنا» (Living Beyond Limits) گفته: «اگه زندگی شما یک کتاب بود و شما یک نویسنده بودین، دوست داشتین داستان زندگی شما چه جوری پیش برود؟ این سؤالیه که زندگی من رو واسه همیشه تغییر داد.»

ایمی پردی، داستان زندگی پرفرازونشیب و فوق العاده ای داره. اون شغل خود رو به عنوان ماساژتراپیست شروع کرد. یک روز، بی هیچ نشونه ای به مریضی مننژیت مننگوکوکی گرفتار شد. ظرف چند ماه بعد از این واقعه، طحال، کلیها و هر دوپای خود رو تا زانو از دست داد.

این شرایط، امتحان سختی واسه ایمی بود. اون از نظر روحی و جسمی آسیب دیده بود و واسه ادامه زندگی و واسه دنبال کردن ورزش مورد علاقه اش یعنی اسنوبورد هیچ امیدی نداشت. اون دوست داشت سفر کنه و ماجراجویی رو تجربه کنه اما با وجود این آسیبای جسمی، این کارا غیرممکن به نظر می رسین. ظرف چند ماه آینده، اون از واقعیتی که در اون گرفتار بود فرار کرد و با کمک پاهای مصنوعی، از تخت بیرون اومد.

خوشبختانه اون تونست ایمی سابق رو از یاد ببره و تغییرات جدید رو قبول کنه و با شرایط جدیدش کنار بیاد. تخیلاتش به اون نشون داد که مشکل عضو نمیتونه واسه اون محدود کردن بسازه. به جنبه های مثبت شرایط خود فکر کرد. تفکرات و تخیلات اون، نور امید رو در قلبش زنده کرد.

ایمی در مورد اون روزهای خود این طور توضیح می ده:

«درست در همین زمان بود که از خودم اون سؤال لازم رو پرسیدم. اگه زندگی من یک کتاب بود و من نویسنده اش بودم، دوست داشتم داستان زندگی من چه جوری پیش برود؟ بعد شروع به رؤیاپردازی کردم. خودم رو در شرایطی تصور کردم که دوباره روی پاهای خودم راه میرم، به بقیه در راه خود کمک می کنم و دوباره اسنوبوردسواری می کنم. فقط به رؤیاپردازی بسنده نکردم. حالا میتونم تموم اون تخیلات رو لمس کنم. این زمانی بود که فصل جدیدی از کتاب زندگی من شروع شد.»

در کمال تعجب، چار ماه بعد، اون دوباره اسنوبورد رو از سر گرفت. اون با کمک پاهای مصنوعی ویژه ای که واسه این کار ساخته شده بود، دوباره ورزش مورد علاقه اش رو دنبال کرد. سعی اون باعث شد که نه تنها بتونه دوباره این ورزش رو بکنه، بلکه در دو جام جهانی مدال طلا دریافت کرد و نام اون در فهرست بهترین اسنوبوردسواران زن دنیا قرار گرفت.

ایمی این طور ادامه می ده: «شرایط جدیدی که واسه من پیش اومده بود منو ضعیف و محدود نکرد بلکه فرصتی برایم درست کرد تا از داشته های خود استفاده کنم، به قدرت تخیلم تکیه کنم و به تواناییایی که دارم ایمان بیارم. به همین دلیله که من باور دارم خیالات ما می تونن ابزاری کاربردی واسه خروج از مرزهای محدود کردن ذهنی ما باشن. ما تو ذهن و خیالات مون می تونیم هر کاری بکنیم و هر کسی باشیم. باور داشتن این خیالات و روبه رو شدن با ترسا و محدود کردنا، واسه ما این فرصت رو فراهم می کنه تا بالاتر از همه محدود کردنا، زندگی خود رو اون طور که می خواهیم از نو بسازیم.»

نکتهای اجرایی:

 • از قدرت شگفت انگیز تخیل استفاده کنین تا از مرزهای محدود کردن بگذرید و خود رو با چیزی که غیرممکن مثل اینکه، به رقابت بکشین.
 • به تخیلات خود بال و پر بدین، به رؤیاهای خود ایمان بیارین، با ترس هاتون روبه رو شید و زندگی اون طرف همه محدود کردنا رو تجربه کنین.۵. تخیلات خود رو فقط به تصویر محدود نکنین و همه حواس تون رو به کار بگیرین

به گفته ویرجینیا وولف:

«بشر با کمک نیروی تخیل، قدرت عجیبی در تغییر واقعیتا داره.»

 

 

هنگام تخیل و رؤیاپردازی، احساسات خود رو محدود نکنین. از تموم حواس خود در تصویرسازی و تجسم بهره ببرین و تخیلات خود رو از راه اضافه کردن تموم حواس، غنی تر کنین.

افراد، روشای یادگیری متفاوتی دارن؛ بعضی با خوندن و نوشتن یاد می گیرن و بعضی با تصاویر، گروهی هم با فعالیتای حرکتی بهتر از بقیه روش ها، یاد می گیرن.

با استفاده از تموم اون چیزی که به طور طبیعی به ذهن شما متبادر می شه، خیالات تون رو زنده تر کنین. مثلا، ممکنه شما در خیالات خود نتونین تصاویر رو به درستی تجسم کنین اما در اجرا حواس دیگر مثل لامسه، بویایی و حتی شنوایی، توانایی بیشتری دارین. ممکنه شما در اضافه کردن احساسات به خیالات تون، قدرت فوق العاده ای داشته باشین.

اصلا احساس نکنین که مجبور هستین در یک وجود خاص رؤیاپردازی کنین. تصویرسازیا و تخیلات خود رو با اضافه کردن جنبها و وجودای مختلف، زنده تر و قابل لمس تر کنین. حواس پنجگانه ی شما وسایل قدرتمندی هستن که از اونا می تونین واسه رهاسازی قدرت ذهن، استفاده کنین. خیالات تون رو رنگی و هیجان انگیز کنین. تخیلات باید واسه شما حکم بهترین دوست رو داشته باشن.

ریچل گودریچ می گه:

«رؤیاپردازی روزانه، قلب رو درمون می بخشه، روح رو آرامش می ده و تخیل رو قوی می کنه.»

 

 

نکتهای اجرایی:

 • چیزی که رو که می خواید تو ذهن خود با رنگای زنده و روشن تجسم کنین. از هر کدوم از حواس خود که می تونین استفاده کنین تا تصوراتی زنده، رنگی و قابل لمس داشته باشین.۶. با زنده نگه داشتن کودک درون تون، قدرت تخیل خود رو به کار بگیرین

بخشی از درون ما در تصرف کودک درون مونه. جایی که پر از تخیلاته و در اون هر چیزی امکان پذیره. در همین بخش از ذهن ماست که کنجکاوی ناتموم هست و خطاها به آسونی ندیده گرفته می شن.

این بخش از ذهن در تصرف کودک درونه. بیشتر ما در سنای کودکی، رؤیاپرداز و مشتاق تخیلات بودیم و عناصری از تفکر جادویی رو در اختیار داشتیم. اما شاید خیلی از ما این ویژگیا رو که در زمان کودکی داشته ایم، در بزرگسالی از ترس تمسخر بقیه دفن کردیم. از ترس اینکه نکنه دنبال کردن جنبه ی خیال پرداز ذهن، آسیبی به ما بزنه.

اما این درست همون کاریه که واسه افزایش قدرت تخیل خود باید بکنین: بها دادن به کودک درون. از خیال پردازی در مورد راه حل مسائل غیرممکن نترسین. در تخیلات شما، هر چیزی امکان پذیره. از ایده های فوق العاده ای که از تخیلات تون نشئت می گیرن، استقبال کنین.

نکتهای اجرایی:

 • به کودک خلاق و رؤیاپرداز درون تون اجازه بروز و ظهور بدین.
 • واسه کودک درون تون محدوده امنی واسه اعلام وجود، فراهم کنین. بی اینکه از انتقادها و قضاوتای احتمالی بترسید.۷. جادوی مهندسی رؤیا

به گفته الکساندر دوم اینکه: «با بالای تخیل، پرواز کردن بر فراز رؤیاها سریع تر امکان پذیره.»

مهندسی رؤیا یا مهندسی تخیل (Imagineering) از ترکیب دو واژه imagination به معنای تخیل و engineering به معنای مهندسی گرفته شده. در سال ۱۹۴۰، شرکت آلومینیوم Alcoa اولین بار این واژه رو استفاده کرد. در تبلیغ این پروژه در مجله تایم اومده: «مهندسی تخیل به تخیل شما فرصت اوج گرفتن می ده و قوانین مهندسی اونو به واقعیت تبدیل می کنه.»

ایده ی مهندسی رؤیا بعدا گسترده شد و شرکت والت دیزنی هم از اون بهره برد. این شرکت بخشی از قسمت طراحی و پیشرفت ی خود رو به ساخت پارکایی با حال و هوای داستانا و شخصیتای انیمیشنای دیزنی اختصاص داد و کارمندان خود رو «مهندسان تخیل» نامید.

در بخشی از بیانیه ی تصورسازی یا مهندسی رؤیا در سایت والت دیزنی این طور اومده:

«ما جادو می سازیم. این شعار ما در والت دیزنیه و اعتقادیه که به همه فعالیتامون نفوذ کرده. از قلعها، کوها و قصرها گرفته تا نمایشای تماشایی آتیش بازی، مهندسی رؤیا اون نیروی خلاقیه که پشت این جاذبه های ظاهری دیزنی هست، تجربه ای که مهمانان ما اونو دوست دارن.»

شمام می تونین با به کار بستن این چند مرحله، در زندگی خود به یک مهندس رؤیا تبدیل شید.

 1. یکی از مشکلاتی رو که غیرقابل حل مثل اینکه در نظر بگیرین.
 2. به جای اختلاف و استرس، خیالات خود رو آزاد کنین و اجازه بدین که قدرت خیال

 • 1

Author: مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *