افزایش قدرت دلیل با نکاتی که الگوهای فکری شما رو تغییر می ده

 

داشتن قدرت دلیل قوی می تونه شما رو در تحصیل، روابط و کارتون کمک کنه. راه های مختلفی واسه بهترشدنِ قدرت دلیل هست، مثل: انجام فعالیتایی که در اون تشویق به تفکر منتقدانه می شید، تغییر الگویای اندیشه خود، و یادگیریِ روش تشخیص افکار غیرمنطقی.

 

 • بهترین روشای یادگیری؛ چه جوری هر چیزی که می خواهیم یاد بگیریم؟
 • انواع تصمیم گیری؛ چیجوری بهترین روش رو واسه خود انتخاب کنیم؟
 • ۱۵ روش واسه افزایش جمع کردن حواس در کارا

انجام فعالیتایی که نیازمند تفکر منتقدانهه

۱. همیشه چیزای جدید امتحان کنین

یکی از راه های مهم واسه بهترشدن قدرت دلیل، امتحان کردن چیزای جدیدیه که نیاز به تمرین و انگیزه دارن. با خودتون قرار بذارین به طور منظم سرگرمیا و فعالیتای تازه ای امتحان کنین.

 • فعالیتایی انتخاب کنین که با همدیگه متفاوت باشن. اگه ذاتا به فعالیتای بیرون از خونه تمایل دارین و مثلا همیشه پیاده روی می کنین، به جای اضافه کردن دویدن در هوای آزاد، یادگیری قلاب دوزی رو به برنامه هاتون اضافه کنین. اگه فنی هستین و همیشه به قول معروف «دست به آچار»، این بار سعی کنین در زمان بیکاری جدول حل کنین.
 • اگه می تونین، در کلاسای آموزشی ثبت نام کنین. کلاس سفالگری یا شعر می تونه راه خوبی واسه به رقابت کشیدن ذهن تون و تشویق شما به انجام کارهای جدید باشه.

۲. ورزش کنین

تمرین فیزیکی بر حافظه و تفکر شما اثر می ذاره. تحقیقات زیادی نشون دادن قسمتی از مغز که وظیفه ی تفکر و دلیل رو به عهده داره، در افرادی که به طور منظم ورزش می کنن، بزرگ تره. ورزش از استرس و استرس کم می کنه و به شما کمک می کنه روحیه ی خوبی داشته باشین تا آسون تر بتونین تمرکز کنین و یاد بگیرین. سعی کنین به برنامه روزانه ی خودتون تمرینای فیزیکی اضافه کنین. محققان، مرددند کدوم نوع ورزش واسه هدایت ما به طرف بهبود مهارت تفکر منتقدانه بهتره، باوجوداین، بعضی تحقیقات نشون میدن ورزشای هوازی بیشترین کمک رو به تحریک ذهنی می کنن.۳. خاطره نویسی کنین

نوشتن در دفتر خاطرات می تونه به پرورش تفکر منتقدانه کمک کنه. این کار غیر از اینکه کمک می کنه بتونین به روزهای گذشته تون نگاهی بندازین، شما رو به تأمل و اندیشه تشویق می کنه.

 • نوشتن، تلاشی پرجنب وجوشه؛ شما رو مجبور می کنه افکارتان رو گسترش بدین و در اونا جستجو کنین. داشتن دفتر خاطراتی که جزئیات روزاتون، احساساتتان و افکار روزمره تون در اون ثبت شده باشه، می تونه از شما انسانی خودمون نگر و آگاه بسازه و به طرف داشتن قدرت دلیلِ قوی هدایتتان کنه.
 • هر روز واسه نوشتن زمان بذارین. همونجوریکه زمان مشخصی رو به مسواک زدن، حموم کردن و صرف غذا اختصاص میدید، نوشتن رو هم به برنامه روزانه اضافه کنین. واسه اینکه زمان نوشتن از یادتون نرود، اونو به بعد از انجام کاری موکول کنین که هر روز اونو انجام میدید؛ با این روش همیشه به یاد میارید که مثلا بعد از صرف شام زمان نوشتن در دفتر خاطراته.

۴. داستان بخونین

به طورکلی هر نوع مطالعه واسه بهبود تفکر منتقدانه مفیده. بااین وجود، خوندن داستان به شما اجازه می ده احساس راحتی بیشتری با دودلی و ابهام کنین. این موضوع می تونه شما رو به طرف تفکر پیچیده و خلاقیت راهنمایی کنه.

 • وقتی داستان می خونین، به خاطر تمرکزتان بر شخصیت داستان، مجبور می شید درمورد دیدگاه های دیگر درک بهتری داشته باشین. این شاید به شما کمک کنه با جوامع، اعتقادات و مجموعه مهارتای اطرافیانتان هماهنگ شید. مثلا، می شه گفت شما در دلیل با اطرافیانتان موفق خواهید بود، به خاطر اینکه ظرفیت درک زیادی دارین.
 • تفکر سیاه وسفید هم، با خوندن داستان کمتر می شه. کسائی که همیشگی داستان می خونن، ممکنه الگوهای تفکر پیچیده داشته باشن، چراکه توانایی هدایت و قبول ابهام در موقعیتای مختلف رو دارن.۵. بازیایی کنین که نیاز به دلیل دارن

بازیای مختلفی هستن که به دلیل شما نیاز دارن. بازیای راهبردی، بازیایی مثل شطرنج، و بازیای کلمه ای، همه به قدرت دلیل شما می افزایند.

 • به دنبال بازیایی باشین که فقط ظاهر جذابی نداشته باشن. در عمق بازیایی راهبردی جستجو کنین که تصمیم گیری جزء کلیدی آنهاست. برنامه بازی دسته جمعی با دوستانتان بذارین و بازیایی کنین که نیاز به تفکر و توجه دارن. بازیایی از نوع «سرنخ و خطر» (Clue and Risk) نیازمند تفکر منتقدانه ان. بازیای کلمه ای مثل «اسکرَبِل» (Scrabble) و «باگِل» (Boggle) به شما یاد میدن اطلاعات رو در زمان کمی بررسی کنین.
 • شطرنج و چِکِرز (Checkers) به دلیل نیاز دارن. به فکر عضویت در باشگاه شطرنج باشین یا خودتون انجمنی تشکیل بدین.
 • گذشته ازاینا، بازیایی در نظر بگیرین که به تنهایی هم می تونین مشغولشان شید. مکعب روبیک بخرین و سعی کنین حلش کنین.۶. ایجاد کنین

زور خود به ایجاد اثر به طور منظم، می تونه قدرت دلیل شما رو بیشتر کنه. حتما نیاز نیس که در کار خلاقانه ای ماهر باشین؛ زور ذهن به امتحان کردنِ چیزای جدید می تونه قدرت دلیل رو بالا ببره. سعی کنین سازی یاد بگیرین، نقاشی بکشین، شعر بگید یا آهنگ بسازید.

تغییردادن الگوهای اندیشه

۱. به قصد و منظور اعمالتان توجه کنین

هروقت تصمیمی می گیرین، قصد و منظوری پشت اینه. به دلیل خواستهای گیج کننده ی زندگی روزمره، مردم در بعضی مواقع قصد و اهداف پشت سر اعمالشان رو فراموش می کنن. سعی کنین آگاهی تون رو در طول روز نسبت به اهداف اصلی خود حفظ کنین.

 • در محل کار و تحصیل بر اهداف بزرگ تر تمرکز کنین. پنج سال دیگر می خواید کجا باشین؟ دو سال دیگر؟ یک سال دیگر چه جوری؟ اعمال حال حاظر شما چه جوری به این اهداف کمک می کنن؟ اعمالتان واسه رسیدن به هدف بزرگ ترتان مناسب ان؟ جواب دادن به این سؤالات به شما کمک می کنه قدرت دلیل بهتری داشته باشین.
 • سعی کنین مطمئن شید اعمالتان واقعا در خدمت هدفتون هستن. غالب اوقات، مردم در تفکری گرفتار می شن که چیزی باید به راه مشخصی انجام شه یا اینکه باید راه مشخصی رو طی کنن. اینجاست که اعمال، غیرمنطقی می شن. سعی کنین وقتی کاری می کنین، پایان راه رو به خاطر بسپارید.

۲. تعصبای خود رو شناسایی کنین

همه ما تعصبایی داریم، چه به اونا آگاه باشیم، چه نباشیم. اگه می خواید قدرت دلیل خودتون رو بهبود بدین، سعی کنین تعصبای خودتون رو شناسایی کنین.

 • مردم معمولا موقعیتا یا مشکلات رو تنها از یک دید سبک و سنگین میکنه. وقتی در محل کار، تحصیل یا زندگی با مشکلی روبرو شدید، مکث کنین و قبل اینکه کاری کنین، چند سؤال از خودتون بپرسید. بپرسید «باور من در مورد این وضعیت چیه؟ چرا اینجور باوری دارم؟ چه فکرایی درباره ی افکار و ایده های بقیه خواهم کرد؟»
 • مهمه که واسه کسب خودآگاهی درباره ی تعصب هاتون، قدم وردارین. این به شما کمک می کنه نگذارید تعصبا مانعی بر سر راه قضاوت کردنتان باشه. ممکنه برایتون مفید باشه که از دوست نزدیکی درباره ی شکاف تفکر خودتون سؤال کنین. از دوستتان سؤالی مثل این بپرسید: «من کجاها غیرمنطقی رفتار می کنم؟» از دوستتان انتظار جواب رو راست و بی پرده داشته باشین.۳. نتیجه انتخاب هاتون رو در نظر بگیرین

هروقت تصمیمی می گیرین، نتیجه ای به دنبال داره. تفکر آگاهانه درباره ی این پیامدها راه خوبیه واسه تقویت مهارت دلیل.

 • از تخیلتان استفاده کنین. قبل اینکه تصمیمی بگیرین، مکث کنین و نتایج احتمالیِ مختلف رو تصور کنین. چه حسی درباره ی این پیامدها دارین؟ کدامشان بدترین نتیجه؟ کدامشان بهترین؟ احتمال اتفاق ا فتادن کدامشان بیشتره؟ چرا؟
 • یادتون باشه، اعمال شما بر بقیه ی افراد هم اثر می ذاره؛ از درنظرگرفتن اونا غافل نشید. این به شما کمک می کنه از زاویه های مختلف، تصمیم هاتون رو بررسی کنین.

تشخیص افکار غیرمنطقی

۱. بیش ازحد گسترش ندین

خیلی از مردم بی اینکه متوجه باشن، بیش ازحد این کار رو می کنن. این واسه قدرت دلیل شما سمه. سعی کنین در طول روز حواستون باشه چه گسترشایی میدید.

 • اگه اتفاق بخصوصی رو به عنوان مدرکی واسه چگونگی اون چیز در گذشته و آینده در نظر بگیرین، گسترشِ بیش ازاندازه دادین. مثلا، اگه امتحانی رو ناموفق بگذرونین، ممکنه فکر کنین: «من خنگم و قراره همیشه تو درس شکست بخورم.» در این توضیح، شما تموم موفقیتای قبلی خودتون رو در تحصیل تحت تاثیر یک اتفاق قرار دادین.
 • تفکر «یا همه چیز یا هیچی» یه جور گسترش دادنه که در اون همه چیز رو یا سیاه می ببینن یا سفید. در این تفکر، هرچیزی تنها در یکی از این دو دسته قرار میگیره: خوب یا بد، موفقیت یا شکست، و مثالایی ازاین قبیل. این نتیجه گیری بی قسمتای خاکستریه. مثلا، اگه درباره ی کارتون نظرات خوب و بدی ، شاید به این نتیجه می رسین که در کارتون خوب نیستین. اما در واقعیت، به احتمال زیاد کارمند لایقی هستین که در بعضی جهات نیاز به پیشرفت دارین.
 • ندیده گرفتن نکات مثبت، یه جور الگوی اندیشه که در اون بر نکات منفیِ موقعیتا توجهی بیش ازحد می شه. اگه در طول روز ۲۰ اتفاق خوب بیفته و فقط ۱ اتفاق بد، ممکنه فقط بر همون یک اتفاق تمرکز کنین. مثلا، تصور کنین در یکی از اجراهای موسیقی تون تنها و تنها یک اشتباه داشته اید و غیر از اون، همه چیز خوب و درست اجرا شده باشه. اگه الگوی اندیشه تون ندیده گرفتن نکات مثبت باشه، شاید این اجرا رو «فاجعه» می نامید. اما در واقعیت، شاید فقط شما متوجه اون یک اشتباه شدین.

۲. فرضیات رو کنار بذارین

مردم درمورد هر موقعیتی گمانه زنی می کنن. این ممکنه شما رو به طرف تفکر غیرمنطقی پیش ببره. سعی کنین به هر کدوم از افکارتان آگاه باشین.

 • بعضی مواقع مردم ذهن خوانی می کنن؛ به این فکر می کنن که مردم درباره شون یا درباره ی موقعیتی خاص چه تصوری دارن. اما در واقعیت دانستن اینکه هرکی چه تفکری داره، بی سوال مستقیم از اون شدنی نیس. مثلا شاید برایتون پیش اومده باشه که با خودتون فکر کنین «تو جلسه چقدر آبروریزی کردم» یا «فلانی حتما فکر می کنه من خیلی حرف می زنم» اگه خودتون رو درگیر این افکار دیدید، به خودتون بگید که به احتمال زیاد در خوندن ذهن بقیه اون قدرها هم که فکرش رو می کنین، کاربلد نیستین.
 • پیش انگار یه جور روش تفکره که در اون فکر می کنین می تونین اتفاقات آینده رو پیش بینی کنین. این نوع تفکر می تونه نگاه شکست خوردن رو به شما القا کنه، مثلا «من هیچ وقت نمی تونم رژیمم رو نگه دارم و وزن کم کنم» یا «می دونم فردا تو جلسه اگه حرف بزنم، خراب کاری می کنم». به یاد داشته باشین در واقعیت نمی تونین بدونین فردا یا هفته دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد.۳. از افکار مصیبت بار دوری کنین

خیلی از آدما هنگامی که ناراحت ان یا زیر فشار عصبی قرار دارن، از موقعیتا فاجعه میسازن. شاید فکر کنین اگه ماشینتان این ماه نیاز به تعمیر داشته باشه، شما واسه همیشه ورشکست می شید، یا اگه جواب نه ، پس هیچ وقت ازدواج نخواهید کرد. به یاد داشته باشین که یک شکست یا بدشانسی به معنای شکستا و بدشانسیای بیشتر در آینده نیس.

۴. به برداشت هاتون از موقعیتا دقت کنین

بعضی وقتا مردم بی اینکه متوجه باشن، از موقعیتا برداشتایی غیرمنطقی دارن. در زندگی روزمره ی خود به نوع تفکر و دریافت هاتون توجه کنین.

 • از برچسب زدن به موقعیتا خودداری کنین، مثل «فلانی اشتباه کرد» یا «انتخاب بدی کردم». این شما رو مجبور می کنه مردم یا موقعیتا رو طبق دلایل کم طبقه بندی کنین. سعی کنین طبقه بندی نکنین و از وسوسه ی قضاوت کردن [بی علم لازم] دوری کنین.
 • موقعیتا و رفتار مردم رو شخصی نکنین. فکر نکنین اگه همکارتان ناهار رو با شما صرف نکرد، پس حتما از دست شما عصبانیه؛ شاید سرش شلوغ باشه. سعی کنین هرچیزی رو به خود نگیرید.
 • غالب اوقات شما خودتون رو با واقعیتی اشتباه عقب نگه می دارین. شاید موفقیت شخص دیگری رو دلیل کمبود خود بدونین. یادتون باشه هرکی با دیگری متفاوته و سرعت قدمای افراد فرق می کنه.

برگرفته از: wikihow

Author: مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *