امید چیه و چیجوری به زندگی ما نیرو می بخشه “

در دنیای امروز چیزی که بیشتر از همه خودنمایی می کنه، اخبار ناراحت کننده درباره زندگی آدما، مشکلات محیط زیست و شرایط پریشون ی جهانه. اما وقتی درباره همه اینا، انواع و اقسام جرم و جنایت در دنیا، جنگ در کشورهای مختلف و انواع مشکلات اقتصادی و اجتماعی می شنوین، تنها چیزی که در حفظ روحیه ی هرکدام از ما اثر ویژه داره و باعث می شه همه ما واسه زنده ماندن و زندگی سعی کنیم، واژه کوچیک اما زیبای «امید» است. امید تولید کننده احساسات و مبنای جذابیت زندگیه. امید تنها چیزیه که در تاریکی و بین همه چیزای بد مثل یک نقطه نور تو ذهن هرکسی می درخشد و توان تازه ای واسه ادامه زندگی در تک تک ما به وجود میاره.

چیجوری امید به زندگی، این نیاز مهم انسانی رو به وجود بیاریم و درست هدایتش کنیم؟ سعی می کنیم در این مقاله تا آنجایی که می تونیم، بفهمیم امید چیه و درباره اش با شما صحبت کنیم.

 

می خوام واسه تون یک داستان اسطوره ای تعریف کنم. همونجوریکه شمام میدونید اساطیر چون مربوط به زمونه ای دست نیافتنی هستن، همیشه جذابیت خاصی دارن؛ پس خوندن این داستان هم خالی از لطف نخواهد بود. داستان ما درباره اولین زنیه که طبق اساطیر یونانی به دست خدایان ساخته شد و پاندورا نام داره. معروفیت پاندورا به خاطر جعبه ایه که خدایان به اون میدن. در اساطیر یونانی پرومتئوس خداییه که بشر رو آفرید و البته این بشر فقط به شکل مرد ساخته شد. زئوس خدای خدایان یونان در کوه المپ می زیست. روزی پرومتئوس آتیش رو که پیش خدایان المپ بود می دزد و به آدم می ده تا از اون استفاده کنه. به دلیل این کار، مورد غضب زئوس قرار میگیره و خدای خدایان واسه تلافی کار اون تصمیم میگیره در مقابل جنس مرد، اولین زن یعنی پاندورا رو ایجاد کنه. پس به هفاستوس دستور می ده تا خاک و آب رو در هم قاطی کنه و پیکری بسازه و به تموم خدایان می گه تا بهترین نعمتا رو به اون بدن. آفرودیت به اون زیبایی می بخشه، آپولو موسیقی و در آخر هرمس اونو پاندورا نام می ذاره که به معنی تموم نعمت هاست. زئوس، پاندورا رو واسه همسری به اپی متوس برادر پرومتئوس می ده و پاندورا با خود جعبه ای اسرارآمیز به همراه می بره که هیچوقت نباید در این جعبه رو باز کنه، چون پرومتئوس تموم رنجا و مشکلات زندگی رو در این صندوق قفل کرده بود تا نوع بشر آسیبی نبیند. اونا با هم ازدواج می کنن؛ اما یک روز پاندورا طاقت نمی آورد و در جعبه رو باز می کنه، یهو تموم مشکلات، دنیا رو فرا میگیره، رنج و مریضی، پیری و مرگ، دروغ، دزدی و جنایت در همه جا پر می شه. پاندورا که از بیرون جهیدن بدیا می ترسد فورا در جعبه رو می بندد. اما جعبه خالی شده و چیزی که ته جعبه مونده، چیز کوچکیه که جای زیادی نمی گیره، چیزی که مثل دیگر چیزای بد بیرون نرفته و آروم و مطمئن درون جعبه مونده بود. بله «امید» تنها چیزی بود که ته جعبه مونده بود. تنها چیزی که می تونست در مقابل تموم بدیا مقاومت کنه. امید مهم ترین چیزیه که تا الان هم هست!

امید، رابطه مستقیم با احساس ما درباره امکان پذیری یا محال بودن پذیری یک موضوع داره. هرچقدر چیزی به نظر شما ممکن تر باشه، میزان امیدتون بالاتر میره. و هر اندازه میزان درک ما از این امکانات بیشتر و مشخص تر باشه امیدمون قوی تر می شه. در مقابل هرچقدر بیشتر حس کنیم که چیزی غیرممکنه و نمی تونیم به اون برسیم، مأیوس تر می شیم.

البته باید مراقب باشین که مفاهیم مختلف رو با هم اشتباه نگیرید، امید همون شادمانی یا خوش بینی نیس. این دو معنی فقط ممکنه نتیجه امیدواری باشن. امید مفهومیه که وقتی حس می کنیم زندگی چیزی نگران کنندهه، به اون پناه می بریم. کمک می کنه محکم باشیم و واسه زندگی سعی کنیم. امید همون حسیه که وقتی در رابطه عاطفی خوبی هستیم به ما اجازه می ده به آینده رابطه نگاه کنیم و واسه اون برنامه بریزیم. امید حسی عمیق تر و قوی تر از خوشحالی یا خوش بینیه و تموم حسا ی خوب بی امید بی معنا می شن. از خودتون بپرسید: «چرا سعی کنم؟» و به پاسخش فکر کنین، شک نداشته باشین تنها زمانی به خودتون می گین «سعی کن» که به موفقیت امیدوارید.

امید تنها چیزیه که روی توانایی فرد واسه مقابله با یک مریضی اثر می ذاره. بیمارانی که امیدواری بیشتری به بهتر شدن و درمان دارن، مقدار بیشتری دوپامین و اندورفین در بدن شون ترشح می شه و دیگر هورمونای بدن شون هم به بهترشدن فرد و بهبود بیماریش کمک می کنن و البته باعث می شن مریض انرژی کافی واسه جنگ با بیماریش و زنده موندن رو گرفت. امید به ما انرژی می ده تا پتانسیل لازم واسه زندگی رو داشته باشیم و همین امیده که حتی وقتی از مشکلات خسته می شیم، وادارمان می کنه بازم به راه مون ادامه بدیم. می دونم! همه دوست دارن امیدوار باشن و هیچوقت امیدشون رو از دست ندن، اما بعضی وقتا هم پیش میاد که آدم ناامید می شه. خودتون رو سرزنش نکنین، همه مثل شمان، واسه همه ممکنه بعضی وقتا پیش بیاد.

با امید داشتن، می تونیم قدر خودمون و بقیه رو بدونیم، زندگی رو دوست داشته باشیم و سپاسگزار تموم چیزایی باشیم که داریم. اما حواس تون باشه، امید ربطی به خوش خیالی نداره. امید رو با خواب و خیال واهی اشتباه نگیرید. امید برخلاف خوش خیالی شما رو مجبور می کنه بلند شید، آستین هاتون رو بالا بزنین و سخت تر کار کنین تا موفق شید. از طرفی باعث می شه طرف هرکاری نروید. امید به شما جرأت می ده و به تموم جزئیات، مهارت ها و رقابتایی که در دنیا با اونا روبه رو می شید، ارزش و معنا می بخشه.

امید این نیاز رو در شما به وجود میاره که دوست داشته باشین خودتون رو آزمایش بزنین و ببینین توانایی انجام چه کارایی رو دارین و می تونین درباره چه چیزایی دست به تجربه کردن بزنین و این یکی از قدمای مهم در راه آموختنه. یادتون باشه امید اصلا به معنای ایجاد خوش بینی کاذب یا دادن وعدهای توخالی به بقیه نیس. داستان پاندورا رو یادتون بیاد! امید هیچ نسبتی با بدیا نداره. زندگی امیدوارانه یعنی بازم که از منافع خودتون محافظت می کنین و امیدوار به پیشرفت خود هستین انسانیت رو هیچوقت زیر پا نگذارید، واسه پیشرفت خودتون به بقیه امید واهی ندین و واسه منافع خودتون دل بقیه رو الکی خوش نکنین.

امید حقیقت رو زنده نگه می داره و باعث می شه خلاقیت ما واسه مقابله با مشکلات به کار بیفته. البته منظور از مشکلات، مسائل واقعی هستن نه مشکلاتی که ما خودمون با بی فکری اونا رو به وجود آورده ایم یا مسائلی که واقعی نیستن و ساخته و پرداخته ذهن مون هستن.

زندگی امیدوارانه

زندگی پر از امید یعنی اهمیت دادن به افراد دیگر، به چیزای مهم زندگی مون و البته بیشتر از هر چیز و هرکی دیگر اهمیت دادن به وجود «خودمون». مراقب خودتون باشین. اهمیت و کیفیت کارایی که انجام میدید مهمه و مهمه که شما چیجوری با خودتون و بقیه رفتار می کنین.

اگه می خواید بخش مهمی از دنیای امیدوارانه باشین باید این کارا رو همیشه بکنین:

  • دوباره نگاه کنین و ببینین چقدر به زندگی امیدوارید؟ در چه حالید؟ سلامتی، کار، روابط تون در چه شرایطیه؟
  • مراقب سلامتی خود باشین
  • یک راه حل کاهش استرس واسه خودتون داشته باشین. مدیتیشن، تمرینات تنفسی، ورزش، سرگرمیا و تفریحات مورد علاقه تون، استرس رو کم می کنه. بودن در طبیعت رو هم امتحان کنین، حتما جواب می ده. قدم بزنین و روی داشته هاتون تمرکز کنین.
  • روابطی برقرار کنین که میزان امیدواری تون رو بالاتر می بره. بخشش رو یاد بگیرین و اگه فکر می کنین نوشتن راه حل مناسبیه، سعی کنین از راه حل نوشتن روزانه کمک بگیرین، احساسات تون رو بنویسین و به وسیله نوشتن، ذهن تون رو از احساسات منفی خالی کنین.
  • به بقیه کمک کنین خودشون رو بهتر بشناسن. اگه مطمئن شدید که دوست دارن اشتباهات شون رو جبران کنن و زندگی شون رو بسازند، شمام به اونا امید بدین و کمک کنین موفق شن.

امید رو با بقیه شریک شید

آسونترین راه کنترل کردن بقیه، ناامید کردن شونه و درسته که گرفتن امید یک آدم بدترین کار ممکن در حق اوست. امید اون قدر مهمه که خیلی از حکومتای خودکامه راه های دور و درازی رو طی می کنن تا با توجه به گذشته یک کشور یا سرزمین یا از راه اعتقادات یک ملت، امید رو در اونا بکشند و کنترل شون کنن. «تفرقه بنداز و حکومت کن» که یکی از روشای قدیمی کنترل اجتماعیه با از بین بردن امید، ترس رو جانشین می کنه و به هدف خود می رسه. پس یکی از راه های افزایش امیدواری، از بین بردن مشکلات موجود یا آسون تر کردن آنهاست. هرکدام از ما درخشش استعداد، عشق و شادی در دنیا دور و بر خود هستیم. پس امید خودش یه جور انرژیه، انرژی مثبتی که ما به وسیله استعدادهایمان، عشق مون ، روح و ارزش هامون به بقیه میدیم. پس امید دادن رو انتخاب کنیم چون امید نیروی لازم نوع بشره.

آسونترین راه واسه به وجود اومدن یک دنیای امیدوار اینه که امید رو در بقیه زنده نگه داریم و از اونا هم بخوایم همین کار رو در مورد ما بکننن. اگه دور مون رو با افراد امیدوار پر کنیم، اون وقت می تونیم بگوییم آدم خوشبختی هستیم. واقعا خوش به حال تون اگه دوستان و خونواده تون اینجور افرادی هستن.

با تموم چیزایی که گفته شد، باید اعتراف کنم که متأسفانه بعضی افراد چشم انداز امیدوارانه ای به زندگی ندارن و شاید تعداد این افراد کم هم نباشه. اما حقیقت مهم تر اینه که شما همیشه می تونین به هرکی دیگری امیدواری بدین. خواه اون فرد واسه این کار شما ارزش قائل باشه، خواه نه. اما بهتره شما اهمیت ندین، چون امید واسه داشتن یک دنیای قشنگ تر ضروریه. وقتی کسی چیز باارزشی رو از دست می ده واسه دوباره امیدوار کردنش سعی کنین، این تمرین امیدواری واسه خودتونه. سعی کنین بقیه هم امید رو به معنای واقعی لمس کنن. امیدواری رو عقب نیندازید و به آینده موکول نکنین. «امید» همه همین چیزای کوچکیه که هر روز واسه زندگی انجام میدیم.

می دونم که در این دوره و زمونه به نظر خیلی سخت میاد، اما امید تنها چیزیه که تهِ جعبه ی دنیا واسه خوشحالی ما باقی مونده؛ پس با امید به زندگی ادامه بدیم.

برگرفته از: lifehack