برای شناخت بهتر خود و اطرافیانتان با «مدل پنج عاملی شخصیت» آشنا شوید

شخصیت شما بر هر چیزی که به شما مربوط می شه موثره؛ از انتخاب دوستانتون گرفته تا کاندیداایی که تو یه انتخابات سیاسی به اونا رأی می دید. با این وجود خیلی از آدما به شناخت ویژگیای شخصیتی خود زمان زیادی اختصاص نمی دن.

به دست آوردن شناخت مناسبی از شخصیت خود می تونه از نقاط قوت و ضعف هر فرد اطلاعات خوبی به اون بده و کمک کنه از نگاه بقیه نسبت به خودش دید بهتری به دست بیاره.

بیشتر روانشناسان امروزی بر سر این موضوع توافق دارن که واسه همه آدما ۵ نوع عامل شخصیتی اصلی هست. این ۵ عامل با عنوان «مدل ۵ دلیلی شخصیت» شناخته می شن و هر کسی میزانی از هر کدوم رو در وجود خود داره.

۱- وظیفه شناسی

کسائی که در عامل وظیفه شناسی امتیاز بالایی به ، بهره وری بالایی دارن و منظم، قابل تکیه و خودکفا هستن. اونا بهتر می دونن کاراشون رو از قبل برنامه ریزی کنن و به دنبال رسیدن به بهترین یافته های می رن. کسائی که در این عامل امتیاز پایینی به ممکنه اونا رو یه دنده و وسواسی تلقی کنن.

پژوهشا نشون میدن ازدواج با کسی که در عامل وظیفه شناسی از امتیاز بالایی برخورداره احتمال موفقیت در محل کار رو زیاد می کنه. یه همسر وظیفه شناس می تونه بهره وری شما رو بیشتر و کمک کنه به بیشترین اندازه پتانسیل خود دست پیدا کنین.

۲- برون گرایی

کسائی که در عامل برون گرایی امتیاز بالایی به از فعالیتای اجتماعی انرژی می گیرن. اونا خوش سر و زبون هستن و به بیرون رفتن علاقه زیادی دارن و با قرار گرفتن در مرکز توجه احساس ناراحتی به اونا دست نمی ده. بقیه ممکنه اونا رو سلطه گرا و به دنبال جلب توجه در نظر بگیرن.

به دنبال کسائی باشین که محکم دست میدن. پژوهشا نشون میدن مردانی که محکم دست میدن احتمال اینکه عامل برون گرایی بالایی داشته باشن بیشتره و احتمال روان ناراحتی در اونا پایین میشه. نیاز به تذکره که این گفته در مورد زنان صادق نیس.

۳- سازگاری

کسائی که در عامل سازگاری امتیاز بالایی به قابل اعتماد، مهربون، و با بقیه خوش برخورد هستن. اونا رو از روی رفتار طرفدارانه ای که نسبت به اجتماع دارن میشه شناخت و بیشتر خود رو به انجام کارای داوطلبانه و فعالیتای بشردوستانه و خیرخواهانه معتقد می دونن. بقیه ممکنه اونا رو به چشم آدمایی ساده لوح و زیادتر از اندازه پشیمون ببینن.

به دنبال یه سرمایه گذار مالی با عامل سازگاری بالا باشین. پژوهشا نشون میدن در داد و ستدای پر خطر، احتمال از دست رفتن سرمایه در میان سرمایه گذاران موافق خیلی کم تره. از سرمایه گذارانی که عامل استقبال بالایی دارن دوری کنین؛ این تیپ شخصیت ممکنه اعتماد به نفس کاذبی داشته باشه که می تونه باعث پذیرش ریسکای افراطی شه.

۴- استقبال از تجربه

کسائی که عامل استقبال از تجربه در اونا بالاست به واسطه طیف گسترده منافع و تخیل شفافی که دارن شناخته می شن. اونا کنجکاو و خلاق هستن و معمولاً تنوع رو بر روتینای سفت و سخت بهتر می دونن. اونا به رفتن به دنبال خودشکوفایی از راه تجربه های پر گرما و هیجان انگیزی مثل زندگی در بیرون مرز کشور شناخته می شن. بقیه ممکنه اونا رو غیر قابل پیش بینی و نامتمرکز حساب کنن.

پژوهشا نشون میدن کسائی که عامل استقبال از تجربه در اونا بالاست آزادمنشی رو بیشتر پسند می کردن و احتمال بیان عقاید سیاسی هم در میان اونا بیشتره.

۵- روان ناراحتی

افراد روان ناراحت، بی ثباتی احساسی زیادی رو تجربه می کنن. احتمال واکنشی بودن و تحریک پذیری در میان اونا بیشتره و احساسات ناخوشایند مثل اضطراب و زودرنجی در میان اونا بیشتر گزارش می شه. بقیه ممکنه اونا رو بی ثبات و سست در نظر بگیرن.

این جوری افراد با منتشر کردن عکسای زیاد روی شبکه های اجتماعی به دنبال پذیرش و تأیید بقیه هستن. پژوهشا نشون میدن احتمال نظر دادن و یا بروزرسانی پروفایل از طرف اونا در مواردی که ممکنه جنجال برانگیز باشه کمتره و شایدً بیشتر عکس منتشر می کنن. احتمال وجود تعداد بیشتری عکس در آلبومای اونا هم بیشتر از بقیه س.

شخصیت افراد در طول زمان تقریباً ثابت می مونه. اون دسته از ویژگیای شخصیتی که فرد در ۷ سالگی از خود بروز میده به احتمال زیاد بخش بزرگ رفتارش در بزرگسالی رو از پیش به ما نشون میده.

البته هر کسی می تونه بعضی از ویژگیای شخصیتی خود رو عوض کنه. به وجود آوردن تغییرات بزرگ نیازمند تلاش و زحمت فراوون میشه، اما بیشتر محققان باور دارن این کار شدنیه.

Author: edame

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *