دانلود پایان نامه ارشد درباره نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

  قرآن از یک سو بشر ها را مخاطب ساخته ومى گوید: « وَمَا أُوتِیتُمْ مِّنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِیلا »[1] ; ‏‏«شما غیر از بهره کمى از علم و دانش ندارید.»

علاوه براین، به بشر ابزار مورد نیاز برای فراگرفتن و آموختن را هدیه کرده[2] ودر پی آن، گروهی از انسانهای برجسته در خصایل و خصایص انسانی را به عنوان انبیای خویش، با برنامه هدایت وتکامل نسل بشر فرو فرستاده تا آن چیز که مقدماتش در وجود او نهاده شده بود، به تفصیل برای او بازگویند و راه هر عذر و بهانه ای را بر او ببندند[3]

نتیجه

بنابرآنچه ذکر گردید، بشر از نظر قرآن موجودی می باشد برگزیده از طرف خداوند و ‏خلیفه الهی در ‏زمین که خداوند از روح خود در او دمیده و به خلقت او مباهات و افتخار ‏نموده می باشد؛ وجود او نیمی ملکی و ‏نیمی ملکوتی می باشد و عالم به اسمای حسنای الهی و ‏دارای فطرتی خداپرست می باشد.آزاد و مختار آفریده شده و ‏امانت دار خدا و مسؤول خویشتن ‏می باشد. او مسلط بر جهان طبیعت و همه زمین و آسمانها و موجودات مسخر ‏اوست، و غیر از ‏دربارگاه الهی و با یاد خدا آرام نمی گیرد. از شرافت و کرامت ذاتی برخوردار می باشد.سرانجام ‏سیر ‏کمالیش بسوی خداست و به نهایت کمال نمی رسد غیر از درسایه ایمان به خدا و اقدام ‏صالح؛ و بر اثر ایمان و ‏اقدام صالح در دنیا و آخرت متنعم به نعمتهای الهی و سعادتمند می باشد.‏[4]

به طور اختصار بیانات این بخش دارای دو مقدمه و یک نتیجه به توضیح ذیل می باشد:

  • غرض الهی از آفرینش بشر دراین جهان آنست که آدمی ، با اختیار خود، این راه را طی کند.
  • عقل بشر، برای شناخت راه درست از نادرست، کافی نیست.

پس، «باید» پیامبران مبعوث شوند. این «باید»، فرمان، نیست، بلکه ضرورت بالقیاس می باشد. یعنی با در نظر داشتن اینکه بشر باید به هدف تعیین شده از سوی خدا برسد و عقل می بیند که مقدمات حصول این امر، ناقص می باشد؛ حکم می کند که باید راه دیگری نیز، باشد.

 

[1] . اسراء:75.

[2]. نحل:78.

[3] . نساء،165؛ انعام،48-49‏.

[4]. حائری تهرانی مهدی،پیشین،ص114.

تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk