دانلود پایان نامه سیستم اطلاعات جغرافیایی و ورزش‌های تفریحی

دانلود پایان نامه سیستم اطلاعات جغرافیایی و ورزش‌های تفریحی

4- استفاده از جی پی اس برای فعالیت‌های شهری و نیازهای روزمره: با نصب نرم افزار بر روی دستگاه جی پی اس می‌توان اطلاعات گوناگونی را در زمینه‌های مختلفی به دست آورد. نام خیابان‌ها و محله‌ها، مکان فرودگاه، بانک‌ها، دستگاه‌های خودپرداز، مکانهای تفریحی، پمپ بنزین، اورژانس، هتل، پارکینگ، رستوران، قایق‌های تفریحی و وسایل نقلیه عمومی شهری و … از این نمونه‌اند. همچنین برخی از آن‌ها (وسایل نقلیه عمومی) این امکان را دارند که سرعت مشخصی را به آن‌ها بدهید و هرگاه که از آن فراتر رفتید به شما اخطار داده شود. نرم افزارهایی نیز وجود دارند که نقشه را برای شما می‌خوانند و شما را راهنمایی می‌کنند. مثلاً” جدیداً” با تهیه نرم افزاری نقشه شهر تهران بر روی دستگاه جی پی اس قابل نمایش خواهد بود و به زودی این سیستم بر روی خودروهای شهر تهران اجرا می‌شود.
5- استفاده از جی پی اس جهت فعالیت‌های نقشه برداری: از جی پی اس به طریق مختلف در نقشه برداری می‌توان استفاده کرد. مهم‌ترین کاربردهای جی پی اس در نقشه برداری عبارت‌اند از: نقشه برداری هیدروگرافیک، نقشه برداری سیستماتیکی خیلی دقیق بر روی زمین، فتوگرامتی بدون کنترل زمین، انبوه سازی شبکه ژئودتیک، نقشه برداری کارامتری و فتوگرامتری.
Widget not in any sidebars

6- استفاده از جی پی اس در مطالعات زمین شناسی، معدن، جغرافیا و مطالعات ژئوفیزیکی: در مطالعات مربوط به پوسته زمین، زمین شناسی، تعیین موقعیت معادن، تهیه نقشه‌های زمین شناسی، ژئوشیمیایی، اکتشافات آب‌ها زیرسطحی و تهیه نقشه‌های جغرافیایی نیز می‌توان از سیستم جی پی اس استفاده کرد. مطالعات بالاآمدگی سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها و مناطق قطبی و آتشفشانها نیز کاربرد دیگر جی پی اس است.
7- استفاده از جی پی اس در کشاورزی و منابع طبیعی: از جی پی اس برای تهیه نقشه‌های مختلف کشاورزی، تعیین مرزبندی مناطق زیر کشت، پوشش گیاهی، جنگل داری، برای مسیریابی در جنگل‌ها، مسیریابی هواپیماها و یا علامت گذاری مناطق جهت سم پاشی، ثبت موقعیت مکانی واحدهای بهره برداری کشاورزی، مکان دار کردن بهره برداران کشاورزی و غیره … نیز استفاده می‌شود.
8- استفاده از جی پی اس برای دریانوردی: در دریا نیز ماهیگیران، قایق‌های تجاری و دریانوردان حرفه ای از جی پی اس استفاده می‌کنند.
9- استفاده از جی پی اس در سیستم اطلاعات جغرافیایی: در سیستم‌های جی آی اس که اطلاعات جغرافیایی را جمع آوری و پردازش می‌کنند از جی پی اس استفاده زیاده می‌شود. ترکیبی جی آی اس/جی پی اس جهت پیدا نمودن سریع‌ترین مسیر به مقصد استفاده می‌شود. حتی از جی پی اس برای تحویل ساندویچ و پیتزا به منازل استفاده می‌گردد.
10- استفاده از جی پی اس در علم نجوم: جستجو گره‌های آینده مریخ اعم از اینکه مدارگرد خودکار ثابتی باشند یا انسان، به راهی جهت تعیین موقعیت خودشان نیاز خواهند داشت. برای انجام این مهم پژوهشگران ناسا در حال مطالعه بر روی یک سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای مناسب همانند جی پی اس برای مریخ می‌باشند که قابلیت انجام وظیفه به عنوان یک شبکه ارتباطی را هم داشته باشند.
11- ردیاب کودکان با استفاده از جی پی اس: در کشورهایی مثل ژاپن، امریکا و چند کشور دیگر با استفاده از دستگاه‌های جی پی اس موقعیت فرزندان خود را رهیابی می‌نمایند.
12- استفاده از جی پی اس در ورزش‌های تفریحی، کوهنوردی، شکار و مسافرت: استفاده‌های تفریحی جی پی اس نیز به تعداد تمام ورزش‌ها تفریحی متنوع است. به عنوان مثال برای شکارچیان، برف نوردان، کوهنوردان و سیاحان.
13- استفاده از جی پی اس برای امنیت رانندگی موتورسواران: با طراحی کلاه ایمنی که از تراشه جی پی اس استفاده می‌کند امنیت موتورسواران افزایش می‌یابد. این کلاه اطلاعات مربوط به سرعت را بر روی صفحه نمایش مقابل چشم موتورسوار نمایش می‌دهد و نیاز نگاه کردن به کیلومتر برای موتور سوار از بین می‌رود.
14- استفاده از جی پی اس در زمینه نظامی (قاضی شهنی زاده، 1385):
کاربرد هوایی: از هدایت موشک کروز و بمب تا تمام هواپیماهای جنگنده و بمب افکن، هلی کوپتر، موشک کروز، چتربازی و پروازهای نظامی از این سیستم استفاده می‌کنند. به‌طور مثال مدل با قابلیت‌های زیر جزو جی پی اس های مورد استفاده در هواپیمایی است. این قابلیت‌ها عبارت‌اند از: ثبت 300 نقطه حافظه- 50 مسیر با 300 شاخه- صفحه نمایش رنگی (256 رنگ) – دقت 3 متر – 12 کانال – عمر باطری 36 ساعت – 500 نقطه حافظه – آنتن جداشونده دستی/هوایی – کلیه اطلاعات پروازی نقشه کامل دنیا – کریدورهای پروازی، سوخت باقیمانده و نزدیک‌ترین فرودگاه، حافظه فرودگاه‌های ایران و جهان.
کاربردهای زمینی: مکان توپخانه‌ها، ناوبری خودروها، هدایت پیاده نظام، سیستم موشک زمین به زمین را می‌توان به کمک این سیستم تعیین نمود. اولین کاربرد سیستم جی پی اس که هدف از طراحی این سیستم می‌باشد هدایت سربازان در مناطق جنگی و کنترل موشک‌های کروز است. در جنگ بوسنی و هرزگوین وقتی هواپیماهای یکی از خلبان‌های امریکایی مورد اصابت قرار گرفت، این خلبان با چتر نجات در مواضع صرب‌ها فرود آمد. وی توانست برای 4 روز خود را مخفی و روز چهارم با دیدن یکی از هواپیماهای امریکایی که در منطقه در حال پرواز بود اطلاعات موقعیت خود را توسط گیرنده جی پی اس به هواپیما اطلاع داده و از آن‌ها درخواست کمک کرد. پس از چند ساعت نیروهای نظامی امریکایی برای نجات جان آن خلبان اقدام
کردند و او را نجات دادند.
2-4-12 مروری بر پیشینه علمی انجام شده در زمینه سیستم موقعیت یاب جهانی:
تعیین موقعیت براساس اطلاعات دریافتی از فضا از دهه 1960 میلادی توسط ناسا با سامانه داپلر آغاز شد اما به دلیل کارایی پایین و دقت کم سامانه داپلر، در سال 1974 وزارت دفاع امریکا به سرپرستی دکتر گتینگ، مهندسان هوا-فضا و مطالعات دانشمندان برای به کارگیری ماهواره‌ها در سیستم ناوبری وسایل نقلیه که در سه بعد حرکت می‌کنند، طراحی شد. این سیستم ابتدا در راستای برطرف کردن نیازهای ارتش امریکا توسعه یافت؛ اما بعد از مدتی در دسترس غیر نظامیان نیز قرار گرفت (خالقی و احدی، 1390).
بدین ترتیب در سال 1978 با پرتاب اولین ماهواره از سامانه جی پی اس به فضا گامی مؤثر در عصر فضا برداشته شد. به طور یقین می‌توان گفت که سامانه موقعیت یاب جهانی جی پی اس یکی از بهترین و کامل‌ترین دستاوردهای بشر برای شناسایی و مکان یابی روی کره زمین استه که روز به روز در حال کامل تر شدن است. هر کس که بخواهد بداند کجاست و به کجا می‌رود به این سامانه نیازمند است. با توجه به کاهش شدید بهای گیرنده‌های این سامانه و افزایش امکانات آن‌ها، این فناوری در آینده نزدیک بیش از پیش در اختیار همگان قرار خواهد گرفت (قاضی شهنی زاده، 1385).
توانایی و قابلیت گسترده GPS طیف وسیعی از کاربردهای آن را فراهم کرده است. استفاده از GPS در نقشه برداری، کوهنوردی، شکار، ماهیگیری، کارهای نظامی، اکتشاف معدن، هرنوع گردش تفریحی، دریانوردی، مسافرت و … همگی بخشی از زمینه‌های استفاده از GPS می‌باشد (قاضی شهنی زاده، 1385).
نیروی دفاع ملی افریقای جنوبی (2012) در یک کار تحقیقاتی، استفاده نظامی از GPS غیرنظامی و احتمال بروز خطا در این نوع از دستگاه‌ها مورد بررسی قرار داد. که نتایج نشان می‌دهد که به‌کارگیری این دستگاه با اندکی خطا به همراه بود.
استار (2010) بیان می‌کند که سیستم موقعیت یاب جهانی می‌تواند سبب کنترل اتومبیل‌ها در هر لحظه دلخواه شود. با ادغام این سیستم با زمان و مکان تلفن‌های ورودی به مرکز پلیس سبب ایجاد موقعیت‌های جدید برای بهینه سازی عملیات و کنترل سیفت ها خواهد شد.
اتحادیه بین المللی افسران ارشد پلیس (2014) با استفاده از تکنولوژی‌های نوین روسی را برای پیگرد قانونی متجاوزین جنسی ایجاد نمودند. که نتایج نشان می‌دهد که سیستم موقعیت یاب جهانی ابزرای بسیار مناسب برای تعقیب و ردیابی این نوع مجرمان می‌باشد.
تحقیقی در سال 1386 مطالعه توسط هاشم حبشی و همکاران انجام گرفت که در آن از GPS برای مساحی و شبکه بندی عرصه‌های جنگلی استفاده گردید. در این تحقیق با استفاده از یک دستگاه GPS دستی مدل گارمین موقعیت 81 نقطه با وافصل 50 در 50 متر به‌صورت یک شبکه منظم مربعی الشکل برداشت گردید. با استفاده از این موقعیت‌های جغرافیایی مساحت هریک از شبکه‌های مربعی با ابعاد متفاوت و متغیر با روابط اقلیدسی برداشت گردید.
تحقیقی در سال 1386 توسط هاشم حبشی و همکاران انجام گرفت که در آن از GPS برای مساحی و شبکه بندی عرصه‌های جنگلی استفاده گردید. در این تحقیق با استفاده از یک دستگاه GPS دستی مدل گارمین موقعیت 81 نقطه با فواصل 50 در 50 متر به صورت یک شبکه منظم مربعی الشکل برداشت گردید. با استفاده از این موقعیت‌های جغرافیایی مساحت هر یک از شبکه‌های مربعی با ابعاد متفاوت و متغیر با روابط اقلیدسی برداشت گردید.

مدیر سایت