دانلود پایان نامه سیستم اطلاعات جغرافیایی و مدل تحلیل سلسله مراتبی

دانلود پایان نامه سیستم اطلاعات جغرافیایی و مدل تحلیل سلسله مراتبی

«پرهیزکار» (1376) در پایان‌نامه دکتری خود با عنوان «ارائه الگوی مناسب مکان‌گزینی مراکز خدمات شهری با تحقیق در مدل‌ها و جی‌آی‌اس شهری» مشخص نموده است که جی‌آی‌اس، توانمندی‌ها و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای در جمع‌آوری، ذخیره، بازیابی، به روزکردن، کنترل، ادغام، تحلیل، مدلسازی و نمایش داده‌های جغرافیایی به صور گوناگون دارد و می‌تواند متغیرهای کمی و کیفی متعدد و با ابعاد گسترده را در تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت شهری دخالت دهد.
«علی گلی» (1378) در تحقیقی دیگر با عنوان «طراحی سیستم اطلاعات منطقه‌ای با به کارگیری سیستم اطلاعات جغرافیایی در محیط شبکه اطلاع‌رسانی جهانی»، بدین نتیجه رسیده است که بهره‌گیری از داده‌های فناوری‌های جدید مانند سنجش از دور، سیستم اطلاعات جغرافیایی و سیستم موقعیت‌یابی جهانی در سیستم اطلاعات منطقه‌ای، بستر و زمینه مناسب‌تری را در جهت شناسایی مشکلات و توان‌های مناطق فراهم می‌آورد.
Widget not in any sidebars

«بهبودی» (1380) در پایان‌نامه خودکه با طرح مسئله «کاربرد جی‌آی‌اس در تحلیل شهرهای باستانی» تدوین شده است، به بررسی مبانی نظری سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی و جنبه‌های کاربردی این فناوری در باستان‌شناسی می‌پردازد و نهایتاً با در نظرگرفتن توانایی و قابلیت‌های جی‌آی‌اس که در محیط نرم افزارهای «آرک اینفو»، «آرکویو» و «آیدیریسی دبلیو» مهیا بوده است، ویژگی‌های طبیعی و جزئیات ساختمانی محوطه باستانی بسطام را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و سپس به صورت سه بعدی به معرض نمایش در می‌آورد.
«رنجبران» (1380) در پایان‌نامه خود با هدف «ارائه یک ساختار مناسب برای پشتیبانی در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی شهر» ضمن مقایسه سیستم‌های اطلاعاتی به صورت ریشه‌ای، توانایی‌های جی‌آی‌اس را به عنوان سیستم فضایی پشتیبان تصمیم‌گیری مشخص نموده است.
«شجاع عراقی و همکاران» (1389) تحقیقی در مورد مکان یابی پایگاه‌های پشتیبان مدیریت بحران با استفاده از سیستم GIS در منطقه 6 شهرداری تهران توسط انجام شده که در آن از طریق تحلیل سلسله مراتبی و هم پوشانی لایه‌ها بهترین راه حل جهت مکان یابی پایگاه‌های مدیریت بحران شناسایی گردید.
از طرف دیگری در همان سال تحقیق دیگری در سطح شهر تهران برای مکان یابی ایستگاه‌های آتش نشانی در هسته مرکزی شهر انجام گرفت که در آن تحلیل فضایی- مکانی تجهیزات شهری با مدل تحلیل سلسله مراتبی انجام شده است (ابولفضل مشکینی و همکاران، 1389).
از تحقیق‌های دیگری که با این شیوه انجام شده است می‌توان به مقاله ” نقش و کاربرد GIS در مدیریت امداد و نجات ساکنین سکونت گاه‌های شهری و روستایی (شهر تبریز)” توسط محمدرضا پورمحمدی و همکاران اشاره نمود که در آن با استفاده از پنج عنصر سخت افزار، کاربران و نرم افزار، اطلاعات و محاسبات با بهره گیری از سامانه GIS به بررسی مدیریت بحران و فرایند امداد و نجات پرداخته شده است.
از جمله کابردهای GIS در کارهای نظامی می‌توان به مقاله حدیدی و همکاران سال 1391 تحت عنوان “کاربرد سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در عملیات‌های نظامی” اشاره نمود که در آن ابتدا با استفاده از تصاویر ماهواره ای، عکس‌های هوایی، نقشه‌های توپوگرافی، نقشه‌های پایه تهیه گردید و سپس با استفاده از توانایی‌های نرم افزارهای موجود آنالیزهای موردنیاز از قبیل؛ تعیین حریم، دوری و نزدیکی و یا تلفیق لایه‌ها و … بر روی لایه‌های اطلاعاتی موجود اعمال شد و تعدادی از نقشه‌های موضوعی مفید برای انجام عملیات مختلف نظامی تولید گردی.
در مطالعه دیگری تحت عنوان”تعیین نزدیک‌ترین مسیر حمل و نقل زمینی در لجستیک عملیات نظامی با استفاده از GIS” که توسط سید مصطفی موسوی انجام گرفت از توانایی تحلیل شبکه ای سیستم اطلاعات جغرافیایی در عملیات لجستیکی و تعیین و شناسایی نزدیک‌ترین مسیر آمادی استفاده شد.
2-4 سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS)
2-4-1 سیستم موقعیت یاب جهانی چیست؟
جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهان، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی‌پی‌اس در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.
خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌روز در دسترس است و استفاده از آن رایگان است.
علاوه بر جی‌پی‌اس، دو سیستم کمابیش مشابه دیگر نیز وجود دارد: سیستم گلوناس که دولت شوروی ساخته و اکنون به‌دست کشور روسیه اداره می‌شود و سیستم گالیله که کشورهای اروپائی آن را برای وابسته نبودن به سیستم آمریکائی جی‌پی‌اس ساخته‌اند.
قطب نماهایی که با نیروی مغناطیسی زمین جهت یابی می‌کنند، به تدریج جای خود را به گیرنده‌های جی‌پی‌اس خواهند داد؛ جی‌پی‌اس، سامانه‌ای است که به کمک گروهی از ماهواره‌ها جهت یابی می‌کند. ماهواره‌هایی که هرکدام در مدارهای خود به دور زمین در گردش‌اند؛ این ماهواره‌ها با ایستگاه‌های ویژه‌ای بر روی زمین در تماس‌اند و همواره موقعیت آن‌ها در فضا مشخص است. دستگاه گیرنده جی‌پی‌اس شما، با ارتباط با تعدادی از این ماهواره‌ها، فاصله شما را تا آن‌ها تعیین می‌کند و سپس موقعیت دقیق شما روی زمین به دست می‌آید (قاضی شهنی زاده، 1385).

در واقع اساس کار این سامانه، فرستادن سیگنال‌های رادیویی با فرکانس بالا و به طور پیوسته است که زمان و مکان ماهواره را نسبت به زمین مشخص می‌کند و یک گیرنده جی.پی.اس. روی زمین، با گرفتن این اطلاعات از سه ماهواره یا بیشتر، آن‌ها را پردازش می‌کند و موقعیت کاربر را در هر نقطه زمین، در هر ساعتی از شبانه روز و در هر وضعیت آب و هوایی به او نشان می‌دهد. با چندین اندازه گیری متعدد، گیرنده به محاسبه سرعت، مدت زمان سفر، فاصله شما تا مقصد، مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا)، زمان طلوع و غروب خورشید و ماه (در تقویم نجومی)، تعداد ماهواره‌ها، زمان محلی و … می‌پردازد و آن را در اختیار کاربر قرارمی‌دهد. به طور میانگین، هشت ماهواره از 24 ماهواره، در اطراف هر نقطه از کره خاکی که باشید در آسمان گشت می‌زنند.
هر چه گیرنده شما به ماهواره‌های بیشتری وصل شود، اطلاعات دقیق‌تری را برای شما محاسبه می‌کند. جی‌پی‌اس، در ابتدا تنها استفاده نظامی داشته است، ولی از سال 1980 به بعد تصمیم گرفته شد تا از آن در فعالیت‌های غیرنظامی هم استفاده شود؛ تا جایی که امروزه حتی در ماهیگیری و شکار هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند (قاضی شهنی زاده، 1385).

شکل (2-3) آرایش ماهواره‌های جی پی اس در اطراف زمین
سیستم تعیین موقعیت جهانی GPS متشکل از 24 ماهواره است که در ارتفاع 20000 کیلومتری از سطح زمین قراردارند و در 6 مدار که هر مدار 4 ماهواره قرارداد و با زاویه میل 55 درجه و پریود ساعتی 12 ساعته در گردش‌اند (نظری، 1391).
هر ماهواره GPS دو موج با دو فرکانس در باند امواج الکترومغناطیسی (L1, L2) ارسال می‌کند، موج L1 با فرکانس 1575MHZ و موج L2 با فرکانس 1227MHZ می‌باشد.
2-4-2 ماهواره‌های جی پی اس

مدیر سایت