دانلود پایان نامه نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

تکه ای از متن پایان نامه :

«سمبولیسم یا نمادگرایی پیش از آنکه یک مکتب به شمار آید، یک مفهوم یا فلسفه می باشد. بشر از ابتدای شکل‌گیری تمدن و آغاز شاعری تمایل داشته می باشد حرف­هایش را در قالب نمادها و نشانه‌ها به زبان آورد و اشیاء دوروبرش را تجسم مفاهیمی عمیق‌تر از آن چیز که به چشم می‌آید، نشان دهد. همان­گونه که مصریان باستان گل‌های اسیریس را نماد مرگ می‌دانستند، هندیان گل نیلوفر را نشانۀ تاج خداوندی می‌نامیدند، بابلی‌ها مار را نماد جاودانگی به شمار می‌آوردند و خورشید را نشانه بخشندگی و زندگی» (زادهوش، 1390: 30).

    در هر حال سمبولیسم یک مکتب فکری نیز می باشد. در اواخر قرن نوزدهم شاعران فرانسوی که از زبان خشک نویسندگان رئالیسم به ستوه آمده بودند، مکتب سمبولیسم را بنیان نهادند. از پیشگامان این مکتب می‌توان شارل بودلر را نام برد. آنها عقیده داشتند اثر هنری بایستی تا حد ممکن از اظهار مستقیم مفاهیم فرار کند و به نمادها و نشانه‌ها پناه آورد. نمادها و نشانه­ها، خواننده را در کشف رازها و رمزهای اثر به تحرک درمی­آورد و او را از

نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی: نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

Author: userk