دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

-2-1. اهداف آفرینش بشر

در آیات قرآن اهداف متعددی برای آفرینش بشر مطرح شده می باشد که بدانها می پردازیم.

2-2-1-1. اظهار صفات الهی همچون حکمت ، ربوبیت، علم و قدرت

« إِنَّا خَلَقْنَا الْانسَانَ مِن نُّطْفَهٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِیهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِیعَا بَصِیرًا[1]»؛ ما آدمى را از نطفه‏اى آمیخته بیافریده‏ایم، تا او را امتحان کنیم. و شنوا و بینایش ساخته‏ایم.

« الَّذِى خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الحْیَوهَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکمُ‏ْ أَحْسَنُ عَمَلًا  وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْغَفُور[2]»؛

آن کس که مرگ و حیات را آفرید تا شما را بیازماید که کدام یک از شما بهتر اقدام مى‏کنید، و او شکست‏ناپذیر و بخشنده می باشد‏.

حال باید دانست مراد از ابتلا چیست واساسا مقصود خدا از آزمون بشر چه بوده می باشد؟

مراد از آزمون الهی کشف رازهای پوشیده و ناپیدا نیست؛ بلکه مقصود از آن، فراهم آوردن شرایط برای رشد استعدادها و شکوفاسازی آن می باشد. زیرا بشر موجودی مختاراست و کمال او اختیاری می باشد، آزمون الهی در مورد بشر این می باشد ‏که همه شرایط گزینش راه نیک و بد را در اختیار او نهد تا استعدادهای خود را به کمک آنها به فعلیت برساند و راه درست را انتخاب کند.[3]

  به بیانی خداوند برپایه سنت دائمی خود، بندگان را برای شکوفا شدن استعدادهای درونی و پرورش دادن آنان می آزماید.قرآن کریم بر این امر تصریح دارد:

«… وَ لِیَبْتَلىِ‏َ اللَّهُ مَا فىِ صُدُورِکُمْ وَ لِیُمَحِّصَ مَا فىِ قُلُوبِکُمْ وَ اللَّهُ عَلِیمُ بِذَاتِ الصُّدُور[4]؛ و (اینها) براى این می باشد که خداوند، آن چیز که در سینه‏هایتان پنهان دارید، بیازماید و آن چیز که را در دلهاى شما (از ایمان) می باشد، خالص گرداند و خداوند از آن چیز که در درون سینه‏هاست، با خبر می باشد.

امیرمؤمنان(ع) نیز درد تفسیر آیه «وَ اعْلَمُواْ أَنَّمَا أَمْوَالُکُمْ وَ أَوْلَادُکُمْ فِتْنَه»[5] و درمورد فلسفه آزمایش های الهی می فرماید:

[1]. بشر:2.

[2] . ملک:2.

[3]. شاکرین حمیدرضا،راز آفرینش،اول،دفتر نشر معارف،قم،1386،ص15.

[4]. آل عمران:154.

[5]. انفال:28.

تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk