دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته الهیات نوآوری های کلامی علاّمه طباطبایی(ره)

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های کلامی علاّمه طباطبایی(ره)

تکه ای از متن پایان نامه :

نوعی نیست بلکه وحدت اعتباری می باشد؛ از این رو ضرورتی ندارد که در جست‌وجوی موضوع واحدی برای علم کلام باشیم. علومی که وحدت مسائل آن‌ها وحدت ذاتی می باشد اشکال ندارد که از نظر مسائل متداخل باشند یعنی بعضی مسائل میان آن‌ها مشترک باشد، اما علومی که وحدت آن‌ها اعتباری می باشد و یا یک علم که وحدت مسائلش اعتباری می باشد با علمی دیگر که وحدت مسائلش ذاتی می باشد هیچ مانعی ندارد که از نظر مسائل متداخل باشند. بنا بر فرمایش شهید مطهری قطعا اولین کسی که در مسائل عقلی اسلامی به تجزیه و تحلیل پرداخت و مسائلی مانند: قدم و حدوث، متناهی و غیر متناهی، جبر و اختیار، بساطت و ترکیب و امثال آن‌ها را مطرح ساخت، امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام بود».[1]

طبق دیدگاه علامه، اصول افکار کلامی در زمان رسول خدا(ص) موجود بود، احتجاج‌های علی(ع) در مسأله‌ی جبر و تفویض و مسأله‌ی قَدَر و استطاعت و مسائلی از این قبیل، و نیز روایاتی که از شخص پیامبر(ص) در این مساله نقل شده می باشد مانند «لا جبر و لا تفویض بل امرٌ بین الامرین» ، دلیل بر این مدعاست.چندی بعد، دانشمندان علم کلام به دو گروه اشاعره و معتزله تقسیم شدند و با اختیار مسلکی خاص از یکدیگر ممتاز شدند. عامل اصلی امتیازشان این بود که معتزله عقل را در مسائل علمی بر ظواهر دینی ترجیح داده مثلاً قائل به حسن و قبح عقلی و قبح ترجیح بدون مرحج و  اقوالی دیگر شدند؛ در مقابل آنان، اشاعره ظواهر دینی را بر حکم عقل حکومت داده و گفتند که عقل از خودش حکم به هیچ حسن و قبحی ندارد.

خوب آن می باشد که شرع بگوید: خوب می باشد، و بد آن می باشد که شرع آن را بد دانسته باشد. و گفتند ترجیح بلا مرجّح جایز می باشد و بشر هیچ استطاعتی از خود ندارد و بشر در افعال خویش مجبور می باشد و کلام خدا قدیم می باشد. پس فن کلام را مدون نموده و برای آن اصطلاحاتی درست کردند و این‌که بعضی گفته‌اند: ظهور علم کلام[1] . مرتضی مطهری، خدمات متقابل اسلام و ایران، مجموعه آثار، جلسه 14، قم: نشر صدرا، ص 453.


نوآوری های کلامی علاّمه طباطبایی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk