دانلود پایان نامه کشورهای توسعه یافته و بلایای طبیعی

دانلود پایان نامه کشورهای توسعه یافته و بلایای طبیعی

موقعیت یابی؛ تعیین طول و عرض جغرافیایی که در واقع ویژگی اصلی یک گیرنده‌ی جی پی اس است.
تعیین جهت؛ با یک قطب نمای الکترونیکی.
تعیین ارتفاع از سطح دریاهای آزاد؛ البته باید توجه داشت که دقت در اندازه گیری ارتفاع به خوبی دقت در موقعیت یابی نیست.
Widget not in any sidebars

زمان دقیق.
موقعیت ماهواره‌ها و قدرت سیگنال‌ها.
توانایی محاسبه مسافت پیموده شده.
توانایی ذخیره سازی مسیر پیموده شده که با استفاده از نقطه گذاری در صفحه‌ی نمایشگر انجام می‌شود.
توانایی هدایت و مسیریابی.
یافتن مسیری که در گذشته آن را پیموده‌اید.
گیرنده‌های دستی جی پی اس- نقشه بردار: همانطور که از نام این گیرنده بر می‌آید گیرنده نقشه بردار از قابلیت نمایش نقشه برخورداراست. این گیرنده‌ها ابعاد بزرگ‌تری نسبت به گیرنده‌های قبلی دارند. با اتصال این گیرنده به یک یارانه شخصی نقشه دل خواهتان را به گیرنده می‌دهید. جزئیات نقشه نیز بستگی به اندازه و نیز رزولوشن نمایشگر دارد. این گیرنده‌ها فشارسنج قطب نمای الکترونیکی، بازی و سالنامه هم دارند.

شکل (2-6) دستگاه جی پی اس دستی
گیرنده‌های برای خودرو: این گیرنده‌ها بزرگ‌تر از گیرنده‌های دستی هستند و نمایشگری نسبتاً” بزرگ دارند تا راننده در هنگام رانندگی به سادگی آن را بخواند. این گیرنده‌ها با استفاده از برق خودرو کار می‌کنند و بنابراین تنها در داخل خودرو قابل استفاده هستند. ویژگی‌های جالبی که معمولاً در این دستگاه‌ها وجود دارد، راهنمایی‌های صوتی دسنگاه است و به راننده اجازه می‌دهد بدون اینکه چشم خود را از جاده بردارد، با گوش دادن به صدای دستگاه طبق نقشه پیش برود.

شکل (2-7) جی پی اس داخل خودرو
گیرنده‌های جی پی اس برای یک دستگاه پی دی ای: برتری استفاده از یک دستگاه پی دی ای (PDA) به‌عنوان یک جی پی اس، نمایشگری بزرگ است که افزون بر راحتی در مطالعه‌ی نقشه، جزئیات بیشتری را نیز قابل مشاهده می‌سازد. همچنین همانند جی پی اس هایی که در داخل خودرو نصب می‌شوند، می‌توانند به صورت صوتی راهنمایی کنند.
2-4-11 کاربردهای دستگاه جی پی اس
از دستگاه جی پی اس برای کارهایی چون نقشه برداری و مساحی، پروژه‌های عمرانی، کوهنوردی، کشاورزی، منابع طبیعی، جنگل، کایت سواری، سفر در مناطق ناشناخته، کشتیرانی و قایقرانی، عملیات نجات هنگام وقوع سیل و زلزله و هر فعالیت دیگر که نیازمند محل یابی باشد، بهره برد. در اینجا به چند نمونه آن‌ها اشاره می‌کنیم:
1- استفاده از جی پی اس برای حمل و نقل، ناوگان مسافربری و خودروهای شخصی: در برخی از کشورها روی بعضی از خودروها دستگاه جی پی اس وجود دارد که با آن می‌توان مسیر پیشنهادی به نشانی موردنظر را دنبال کرد. هر چه نقشه‌های منطقه ای که در حافظه گیرنده بارگذاری می‌شود دقیق تر باشد، سرویس‌هایی که از جی پی اس می‌توان دریافت کرد نیز ارتقاء می‌یابد.
برای مثال می‌توان از جی پی اس مسیر نزدیک‌ترین پمپ بنزین، تعمیرگاه و یا ایستگاه قطار را دریافت کرد. سیستم‌هایی در حال تهیه است تا در کنار هر جاده ای با فشار دادن یک کلید به یک مرکز اورژانس و یا مرکز پلیس جاده ای انتقال یابد. سیستم‌های پیچیده دیگری موقعیت هر خودرو را در یک خیابان ترسیم می‌کنند. این سیستم‌ها به راننده بهترین مسیر برای رسیدن به یک هدف خاص را پیشنهاد می‌کنند. در کشورهای توسعه یافته از این سیستم جهت کمک به راهبری خودرو، کشتی و انواع وسایل نقلیه بهره گیری می‌شود. هواپیمای مسافربری در سراسر جهان نیز به این سیستم مجهز شده‌اند که خلبان‌ها با استفاده از آن‌هایی هیچگاه مسیر صحیح پرواز را گم نمی‌کنند. امروزه از این سیستم پلیس راه کشور بر روی ناوگان مسافربری عمومی (اتوبوس‌ها) در جاده‌های بین شهری نصب نموده است، مثال؛ مسیر تهران-شیراز و مسیر تهران-مشهد.
2- استفاده از جی پی اس در کاهش بلایای طبیعی: امروزه بلایای طبیعی خسارات زیادی را به بشر تحمیل می‌نمایند. بنابراین از دستگاه جی پی اس برای پیش بینی زلزله، سیل و … استفاده می‌شود. از کاربردهای دیگری جی پی اس برای هدایت هلی کوپترها و مشخص کردن محل‌ها موردنظر، خصوصاً” در عملیات نجات آسب دیدگان می‌باشد.
3- استفاده از جی پی اس برای عملیات پلیسی: پلیس‌ها در ردیابی مجرم از آن استفاده می‌کنند. با نصب این دستگاه به عنوان ردیاب موقعیت دقیق آن بر روی نقشه الکترونیکی رویت می‌شود و مراکز امنیتی به راحتی قادر خواهند بود مجرم را ردیابی نمایند.

مدیر سایت