در سال ۲۰۱۵، خبری از «تحول عظیم بعدی» نبود

Abstract energy swirl pattern

«والت مازبرگ» یکی از با سابقه ترین خبرنگاران دنیای تکنولوژی به حساب رفته و قبل از این، چند سال در وال استریت ژورنال قلم زده. ایشون هم اینکه با برگزاری کنفرانسای All Things Digital، میزبان رهبران دنیای تکنولوژی مثل استیو جابز، بیل گیتس، ایلان ماسک و بسیاری دیگه بوده. چیزی که در ادامه مطالعه می کنین، به نوشته ایشون و از سایت جدیدش به نام «ری/کد» است.

خبرنگاران، علاقمندان و سرمایه گذران در دنیای تکنولوژی همیشه منتظر شنیدن اخباری در مورد «تغییر بزرگ بعدی – The Next Big Thing» هستن؛ تحولی که از یه دستگاه، اپلیکیشن یا سرویس سرچشمه گرفته و افراد رو در سراسر این کره خاکی، عاشق و عاشق خود کنه. در مورد تحولاتی مثل جستجوی گوگل، آیفون، کیندل یا فیسبوک سخن می گم.

اما، هیچ رخدادی، مثل موارد یاد شده، در سال ۲۰۱۵ از راه نرسید.

مشکل، کم-تلاشی کمپانیای تکنولوژیک نیس. بزرگترهایشان در کنار کوچیک ترا، خبر از ابتکارات بسیاری دادن اما هیچ کدوم از اونا نتونستن محصول، سرویس یا اپلیکیشنی ارائه بدن که کاربران رو به شکل جهانی عاشق خود کنه. با این حال، تصور می کنم که در سال پیش رو، خبرهای بهتری در راه س و بعضی تکنولوژیایی که مدت هاست وعده شون داده می شه، در آخر به دست عموم می رسن.

اما تا اون زمان، بیایید نگاهی داشته باشیم به مهم ترین موضوعات دنیای تکنولوژی، در سالی که رو به پایانه. با سایت ما همراه باشین.

تلفنای هوشمند بالغ به نظر می رسن

موبایلا، در زمونه الان تبدیل شدن به مهم ترین وسیله پردازش کامپیوتری ما، و در سال ۲۰۱۵، به نظر می رسید که دیگه نمی تونن ما رو با قابلیتای تازه شون حیرت زده کنن. نمی گم کار نوآوری در این اجناس تمامه – هنوز راه بسیاری سپری نشده. هنوزم وقتی به سراسر این کره خاکی که در اون زندگی می کنیم نگاه کنین، می بینین که تعداد خیلی از ساکنانش، هنوز یه تلفن هوشمند نداشتن.

همین حالا که در حال خوندن این مقاله اید، شاید اتفاقات جالبی در آزمایشگاهای کوپرتینو، مانتین ویو، سئول یا حتی شنژن در جریانه.

اما، در سال ۲۰۱۵، موارد هیجان انگیزی دور محور موبایلای پیشرفته از طرف اپل، سامسونگ یا حتی نکسوسای گوگل به گوشمون نخورد. همه شون البته خوب بودن، حتی میشه از کلمه «عالی» در وصف اونا استفاده کرد. حتی موبایلای ارزون تر هم این روزا، تجربه کاربری مناسبی رو عرضه می کنن ولی میان موبایلایی که در سال ۲۰۱۵ از راه رسیدن، ویژگی خاص و قابل ذکری مشاهده نشد.

شاید بشه نا امیدکننده ترین پیچش داستانی نوآوری در تلفنای هوشمند رو به ویژگی ۳D Touch از اپل نسبت داد؛ قابلیتی که به خودی خود جالبه اما در این چند ماه، مشاهده نکرده ایم که به کار گیری اون، و البته پذیرش اون از طرف پیشرفت دهندگان شخص سوم، به شکل مطلوبی جلو رود. شاید سال آینده تماشاگر خیزشش باشیم، شاید هم هیچ وقت.

لپ تاپا به مقابله مشغولند

مایکروسافت و همکاران سخت افزاری اش، تلاش خود رو می کنن تا از فروش رو به کاهش کامپیوترای ویندوزی جلوگیری کنن. راه حل، از نگاه اونا عرضه کالاهایی هیبریدیه که به نمایشگرهای تاچ مجهز شدن. پاییز امسال حتی تماشاگر اون بودیم که مایکروسافت خودش آستینا رو بالا زد و سرفس بوک رو ارائه داد، محصولی که هیچکدام از شرکایش قادر به پیشرفت اش نبودن.

اما، این کارا دیگه جواب نمی ده. موسسه تحقیقاتی گارتنر گزارش میده که فروش کامپیوترای شخصی ویندوزی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ در قیاس با سال گذشته شامل ۷.۷ درصد رکود شده. این در حالیه که کامپیوترای مک هم تونسته بودن فقط رشد بسیار کمی رو در فروش تجربه کنن.

شاید روزای الان و بالاترین درجه تعطیلات، بتونه شرایط رو تغییر بدن اما روی این موضوع زیاد حساب باز نکنین. نباید از یاد برد که لپ تاپا، کالاهایی حیاتی هستن اما از طرفی نباید به طراحیای هیبریدی دل خوش کرد. این اجناس به اندازه ای جذاب نیستن که همه اقشار رو راضی به خریدشون کنن.

حتی پیشنهاد گذشته اپل به نام «مک بوک» که واسه اتصال یه USB استاندارد به اون نیاز به آداپتور دارین هم نتونسته شور و هیجان خاصی بسازه. این مک گران و کنه بوده و از کیبوردی برخورداره که خیلی راحت نمی تونین به تایپ با اون عادت کنین. در نتیجه اون فروش بالای کامپیوترای مک که اونا رو در آمارهای اپل مشاهده می کنین، مربوط می شن به مک بوکای Air و Pro.

مایکروسافت برگشت

از سال ۲۰۰۷، همون وقتی که تلفنای هوشمند از راه رسیدن، مایکروسافت در کما فرو رفته بود اما در آخر امسال به هوش اومد. در این سال، مایکروسافت نسخه ای بسیار پویا از سیستم عامل ظاهری خود به نام ویندوز ۱۰ رو عرضه کرد، سرفس پرو رو بهتر کرد و همونجوری که قبلا ذکر شد، اولین نوت بوک خود رو عرضه کرد.

در سال جاری هم اینکه تماشاگر اون بودیم که اهالی ردموند، سرویس فضای ابری خود رو به شکل شایان ذکری بهتر کردن و از طرف دیگه، موفقیتایی در پلتفرمای iOS و اندروید به مجموعه نرم افزاری آفیس تعلق گرفت [رکورد ۱۰۰ میلیون دانلود]. این در واقع روش هدف دار تازه مایکروسافته؛ راه حلی که این شرکت در پیش گرفته و می خواد سرویس هاش رو در همه پلتفرمای نرم افزاری در اختیار کاربران بذاره.

مایکروسافت هنوز کارای بسیاری واسه انجام دادن پیش روی خود داره، مخصوصا در رسته تلفنای هوشمند. با این حال، میشه خیلی راحت اقرار کرد که شرکت یاد شده خوب تونسته با مدیریت ساتیا نادلا، نقشه راه آینده خود رو مشخص کرده و دوباره وارد گود شه.

جدیدترین محصول اپل پس از چند سال، جهان رو پر از هیاهو نکرد

بزرگترین هیاهوی تکنولوژیک امسال به «اپل واچ» تعلق گرفته بود؛ محصولی که پس از مرگ استیو جابز در سال ۲۰۱۱، جدیدترین سخت افزار ارائه شده از طرف شرکت یاد شده به حساب می رفت.

حالا، هشت ماهی از زمان عرضه اش میگذره و با احتمال خیلی کم می بینین که شخصی در مورد همین محصول سخن گوید. این وسط سازندگان اپلیکیشنا هم کمک خاصی به اپل نمی کنن و به نظر من، ساعت هوشمند اپل بیشتر به درد نمایش پیاما و دنبال کردن وضعیت سلامت کاربران می خوره. کلا، دسته بندی گجتای هوشمند پوشیدنی در سال ۲۰۱۵ به دنبال علتی واسه وجود می گشت.

البته این صحبتا، به معنی اون نیستن که اپل واچ از فروش مناسبی بهره مند نیس. هر چند که اپل آمار فروش این محصول رو ارائه نمی ده اما براساس کیفیت ساخت، تعداد اپلیکیشنا و البته لوگوی اپل، میشه حدس زد که پرفروش ترین ساعت هوشمند دنیاس. بعضی تحلیل کنندگان حتی باور دارن که این محصول یکی از محبوب ترین هدیه هاییست که در شب کریسمس، رد و تبدیل میشه. نکته اینجاس که هنوز اسمارت واچا کلا با بحران هویت مواجه هستن.

اپل سال گذشته رو با کسب درآمدهای بسیار مطلوبی تموم کرد و از نظر من، بیشتر کالاهایی که ارائه میده، در دسته بندی خود بهترینن. هرچند که درآمدهای این شرکت روز به روز بیشتر به آیفون متکی می شه. با این حال در مورد ساعتش، این شرکت می تونه امیدوار باشه که همون اتفاقی که واسه آیپاد افتاد، واسه این محصول هم اتفاق بیفته. آیپاد هم شروع خیلی مناسبی نداشت اما بعدا تبدیل به یکی از مهم ترین اجناس پیش-از-آیفون از طرف اپل شد.

اینترنت اشیا، بازم یه بهم ریختگی اساسیه

امسال در قیاس با ۲۰۱۴، کمپانیای بیشتری تلاش کردن تا اجناس دور و بر شما رو هوشمند کنن. از چراغی که در اتاقتون به کار رفته گرفته تا دستگیره درب همون اتاق و حتی بعضی لوازم الکتریکی منزل.

مشکل اینجاس که اینجور کالاهایی هنوز واسه کاربران عادی، گیج کننده و بی کاربرد به نظر می رسن. این وسط اپل، گوگل و یه سریای دیگه پلتفرمای اینترنت اشیا خود رو معرفی کردن اما پذیرفته شدن همین پلتفرما از طرف سازندگاه لوازم براساس اینترنت اشیا، بسیار آهسته پیش میره.

با نگاهی به سر تا پای سال ۲۰۱۵، میشه برداشت کرد که انگار مردم در مورد تکنولوژیای هوشمند خونگی و اینترنت اشیا، فقط به همون Clapper اکتفا کردن. [سنسوری که در خونه قرار می گرفت و با دست زدن، چراغ رو روشن یا خاموش می کرد – این محصول حدودا ۵۰ سال پیش پیشرفته!]

هوش مصنوعی در حال بهتر شدنه

حالا میشه گفت که همه پلتفرمای نرم افزاری، هوشمند شدن و قادر هستیم با صدا، اونا رو کنترل کرده و دستوراتی رو براشون صادر کنیم. همه شون در سال ۲۰۱۵ واقعا هوشمند تر و پویا تر شدن.

پس از چهار سال از تولدش، «سیری» حالا دستیاریه که میشه روی به درد بخور بودنش حساب باز کرد. حضورش در Apple TV هم اتفاق جالبیست که به شما کمک میرسونه راحت تر محتوای مورد نظرتون رو پیدا کنین.

Google Now حالا دستورات صوتی سخت تر رو میفهمه، آمازون با دستیار مجازی اش به نام Alexa وارد میدون شده و البته نباید از یاد برد که مایکروسافت هم کورتانا رو داره.

حتما ده سال دیگه، همه این دستیارها و فرامانایی که می تونین به اونا بدین، «خام» حساب می شن اما همین حالا، سیری رو با سال ۲۰۱۱ اش مقایسه کرده و پیشرفت هاش رو ببینین.

۲۰۱۵ هم اینکه به عنوان سالی در مورد هوش مصنوعی به یاد آورده می شه که ایلان ماسک واسه جلوگیری از به خطر افتادن بشر به دست هوش مصنوعی، شرکتی غیر انتفاعی ساخت تا با پیشرفت منفی این پدیده مقابله کرده و اطمینان حاصل کنه که هوش مصنوعی به شکلی متن-باز پیشرفت پیدا می کنه.


پایه های آینده بنا شدن

این وسط باید از چهار تکنولوژی نام برد که با اینکه هنوز گسترده نشده ان، اما در سال ۲۰۱۵ رشد مناسبی رو تجربه کردن.

  • واقعیت مجازی و اضافه: آکیلس، سامسونگ و شرکتای بسیاری حالا تلاش می کنن تا در سال آینده، این فناوریا رو به دست کاربر پایانی برسانند. حتی نیویورک تایمز هم امسال این تکنولوژی رو مورد آزمایش داد و هدستای مقوایی گوگل کاردبورد رو در اختیار خوانندگان نشریه اش قرار داد تا چگونگی داستان گویی رو با تکنولوژی واقعیت مجازی آزمایش کنه.

  • پرداختای موبایلی: می گن که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، پرداخت به وسیله تلفن هوشمند جانشین کارتای اعتباری می شه. این وسط اپل، «Apple Pay» رو داره، گوگل هم با «Android Pay» در همین زمینه به جلو میره. باحال اینکه سامسونگ، به عنوان بزرگترین تولید کننده و فروشنده موبایلای اندرویدی هم سیستم پرداخت خودش به نام «Samsung Pay» رو تدارک دیده. در هر حال، پرداخت موبایلی در فروشگاه های بسیار کمی قابل انجام هستن و هنوز راه زیادی در پیش دارن تا تبدیل یه یه جزء از زندگی روزمره ما شن، اما در هر حال، رشد اونا در سال ۲۰۱۵ مناسب بود و این رشد، از نظر من ادامه داره.

  • اتومبیلای خودران: گوگل سال هاست که همین ایده رو به پیش می راند و در این مورد، انگار یه رهبر حساب می شه. می گن اپل هم در حال پیشرفت یه خودروی هوشمنده اما به خودروسازا که نگاه کنین، می بینین که همه اونا حالا در حال پیشرفت اینجور خودرویی هستن. حالا حتی شایعه شده که فورد و گوگل میخوان با هم شرکتی تاسیس کنن و به تولید اینجور اتومبیلایی بپردازند. استفاده گسترده از خودروهای بدون راننده هنوز چند سالی از ما فاصله داره اما در همین رابطه، رخدادهای بسیاری در سال ۲۰۱۵ مشاهده شدن.

  • پهپادهای غیر نظامی: از پهپادها هم در سال ۲۰۱۵ استقبال مناسبی به عمل اومد. هر چند که هنوز اونطور گسترده نشده ان که هر روز در خیابانی که منزلتون در اون واقع شده، بتونین یکی از اونا رو ببینین اما پیشرفت شون تا حدی زیاد بوده که آمریکا، حالا کاربران این اجناس رو مجبور می کنه تا اونا رو در سامانه مربوطه به ثبت برسانند. حتی آمازون هم ماه گذشته نمونه ای تازه از پهپادهای کالا-رسانش رو رونمایی کرد.

راستش نه. امسال، دنیای تکنولوژی تماشاگر «تغییر بزرگ بعدی» نبود اما پایه فناوریایی که در آینده به شکل فراگیرتر در دسترس هستن، محکم تر از هر زمان دیگری شدن.