عینک آفتابی چه رنگی بهتر است؟

Career stairs

sunglassessشاید خیلی از ما عینک آفتابی رو فقطً واسه زیبایی ظاهر روی چشم قرار می دیم اما باید بدونین که تاثیر عینک آفتابی بر سلامت چشم و پوست غیر قابل انکاره و حتی اگه واسه زیبایی از عینک آفتابی استفاده میکنین بهتره قبل از خرید عینک جدید به نکات زیر در مورد ویژگیای یه خوب دقت کنین.

اورجینالیتی: سخت می شه شناسنامه دارشان رو پیدا کرد اما بیشتر عینک سازیای معتبر گارانتیای خاص خودشون رو همراه با عینک ارائه می کنن و از یه هفته تا یه سال بنا به مشکلی که واسه اون پیش بیاد، اصلاح یا تعویض عینک رو تضمین می کنن.

عدسی: همه شون باید یووی ۴۰۰ باشن تا بالای ۹۸ درصد نورهای مزاحم مرئی رو دفع کنن.

زیبایی: هر چند که از نظر راحتی و طراحی به پای طبقه بالاترشان نمی رسن اما دررنگ و فرم به اندازه ای متفاوت هستن که سلیقه تون تامین شه.

مایه دار هستین

اگه از اون دسته آدمایی هستین که صبح به صبح خاویار صبحونه تون رو مادرجان میذاره در دهن مبارکتان و غروب به غروب با لامبورگینی می رید دور دور و خلاصه پور خودتون یا شاید پدرتون از پارو بالا میره، عجیب نیس که بخواین واسه یه عینک آفتابی به ظاهر ناقابل، چند میلیون تومانی هزینه کنین. به شما از قبل شادباش می گیم چون که می تونین هیجان انگیزترین انتخاب رو داشته باشین. همه برنده های معروف قبل از هر کسی به شما و ایده آل هاتون فکر کردن و عینکایی تولید کردن که حاضر شید ۹-۸ میلیونی به تومن بپردازید.

اورجینالیتی: باید مطمئن باشین که اصل اصل جنس در دستتونه. چیجوری؟ شناسنامه و کد عینک رو از فروشنده بخواین تا سرتون کلاه نره. اگه از مجاری قانونی وارد شده باشه و تقلبی یا چینی نباشه صحتش از روی شناسنامه قابل پیگیریه.

عدسی: لنز یا همون عدسی ۴۰۰uv، جذب ۱۰۰ درصدی امواج نورهای مرئی و مزاحم، پلاریزه بودن و ضد خش و نشکن بودن و رعایت تموم نکات فنی واسه سلامتی چشم، کف کف آپشنای پیش روی شما در این عینک هاست.

ارگونومی: اما بعد از لنز، رعایت ارگونومی و راحتی عینک در فریم مهمترین نکته س. داشتن فریمای قابل انعطاف و سبک و ثابت موندن روی بینی و صورت واسه مدتای طولانی، اذیت نشدن بینی از طریق پل فریم، دووم و استواری جنس به کار رفته و هماهنگی کامل دسته ها با گوش و وارد نشدن فشار به گوشا رو باید در این مرحله سبک سنگین کنین.

زیبایی: فرم عدسیا، فریما و رنگشون در این طبقه همه به طور محسوسی با بقیه عینکا فرق می کنه و اصالتشان رو وقتی به صورت می زنید، به رخ میکشن اما اگه سخت پسند هستین یا طرفدار مد شرکتای پیشنهاد مناسب شما رو دارن.

ارزش افزوده طور: رقابت البته در همین جا تموم نمی شه. مثلا ممکنه شما دلتون بخواد سواروسکی یه سنگ جواهر هم گوشه بالای سمت راست فریم عینکتون بزاره تا اون رو با نگین انگشترتانه کنین. هیچ نگران نباشین، این اتفاق حتما میفته، فقط باید ۳-۲ میلیون تومانی بیشتر از همون مدل بدون سنگ دست به جیب شید.

خرید عینک آفتابی Sunglasses

اگه برندباز هستین؟

دانشجو هستین با کار پاره وقت. اگه بخواین یه عینک اصل بخرین، باید از الان تا خود پاییز صبر کنین تا پس اندازتون به ۷۰۰ هزار تومن برسه. خدا خیر بده کشور دوست و ناهمسایه چین که این بار هم دانشجویان ایرونی رو تنها نگذاشته س و کاری کرده که شمام با ۱۵۰-۱۰۰ هزار تومن ناقابل عینک دار شید.

اورجینالیتی: خودتون که میدونید اصل نیس، بقیه هم که از شما شناسنامه نمی خوان اما واقعیت اینه که تشخیص اصل نبودنشان واسه خود عینک سازان باتجربه هم کار خیلی سختیه پس اصلا نگران مردم نباشین.

عدسی: خود فروشنده ها می گن کیفیت متوسط اکثرا ۱۵۰ یووی تا ۲۰۰ یووی رو پوشش میدن. پلاریزه بودن یه آپشن اضافیه که چند ۱۰ هزار تومانی قیمت رو بالا و پایین می کنه.

زیبایی: در طرح و رنگ به قدر کافی متنوعند.

اگه تنوع طلب هستین

احتمال زیاد دختر خانوم هستین با مدل به مدل مانتوهای تابستانه گل گلی و رنگارنگ و کسی دو روز پشت سر هم مدل قیافه و شال و روسری تون رو یه جور ندیده. حالا چیجوری شش ماه یه عینک به چشم بزنین؟ اصلا امکان نداره. عینک با لنز سبز رو نمی شه با مانتو بنفش و شال چروک زرده کرد. پس بی خیال سلامتی و برند بودن شید و با ۱۰۰ هزار تومن برید به دل بازار و با چهار، پنج عینک با رنگ و طرح متفاوت برگردین. خصوصا اگه بیشتر مدت روز رو در فضای بسته هستین یا می تونین واسه جلوگیری از نور مرئی آفتاب یه نقاب با کلاه و سایه بان هم روی سرتون بذارین تا هم سلامتی چشمتون آنقدرها به خطر نیفتد، هم به تنوع طلبی تون جواب درست داده باشین.

اورجینالیتی: بی خیال! همین که با این پول کم، روی دسته عینک یه برند معروف خودنمایی می کنه براتون کافی باشه.

عدسی: واقعیتش اینه که به دلیل دودی بودن و فیلتر نداشتن واسه چشم به درد بخور که نیستن هیچ، مضر هم هستن. مردمک عدسی رو باز می کنن و باعث ورود اشعه های فرابنفش می شن. فقط به ظاهر، نور اذیت تون نمی کنه.

زیبایی: اکثرا طرحای پاپ تر با پترنای متفاوت و رنگی دارن. به سلیقه کاربراشون نزدیکه.

بهترین رنگ عینک آفتابی عینک زنونه

این همه تنوع فقط واسه سلیقهای مختلفه؟

اگه می خواین لب مطلب رو براتون بگیم، بدونین و بدونین که عینکای «دودی» رنگ به خاطر سنتی بودنشون همیشه پرطرفدار هستن اما اگه مُدرو هستین و می خواین از موج این روزای بازار پیروی کنین، خبر داشته باشین که «سبز لجنی» محبوب آقا پسرهاست و «قهوه ای روشن» انتخاب دختر خانوما.

اما از نظر چشم پزشکان انتخاب اولتون باید خاکستری باشه و بعد قهوه ای تیره. عدسیای آبی اصلا پیشنهاد نمی شن. هر چند که تنوع رنگا به اندازه ای زیاد شده که همه سلیقه رو مبنای انتخابشون قرار میدن اما اگه شغل خاص ای دارین یا در مکانای خاصی رفت و اومد می کنین باید به رنگ عینک بالاتر از زیبایی نگاه کنین. رانندگی، دوچرخه سواری، اسکی، شکار، گلف بازی کردن و … هر کدوم رنگ خاص ای میخوان.

عینکای خاکستری:

این عینکا شدت نور رو در همه رنگا به طور برابر کم می کنن و کمترین مشکل رو در دید رنگی ما ایجاد می کنن.

چه کاری؟

رانندگی، کارای روزمره

عینکای زرد و طلایی:

بخش آبی طیف رو جذب می کنن، پس هنگام به کار گیری اونا وسایل رو با وضوح بیشتری می بینید. از اونجایی که این عینک باعث ایجاد تغییر در رنگ وسایل می شه، به کار گیری اونا در مواردی که به تشخیص رنگ درست احتیاج دارین، مناسب نیس.

چه کاری؟

اسکی، واسه رانندگی در شب، هوای ابری و مه آلود و ورزشایی مثل بدمینتون و بکستبال

عینکای قهوه ای و کهربایی:

نورهای مرئی نزدیک به آبی و بنفش باعث آب مروارید می شن. این لنزها هم آبی رو جذب می کنن، در نتیجه تاثیر دو برابر در سلامتی چشم داره. وضوح و تفاوت تصویر رو هم بهتر می کنه.

چه کاری؟

دویدن، دوچرخه سواری و رانندگی، صیادان، خلبانان، قایقرانان

عینکای سبز:

این رنگ، بخشی از نور آبی رو فیلتر کرده و درخشندگی سطوح رو کم می کنه چون رنگ سبز بهترین تفکیک کنندگی تصاویر و بیشترین دقت رو در میان لنزهای رنگی داره، بیشترین تیزبینی به طور گسترده استفاده میشن.

عینکای قرمز و ارغوانی:

تموم طیفای آبی و سبز رو جذب می کنن.

چه کاری؟

اسکی

این عینکا بیشتر واسه شکار، اسکی روی آب و فعالیتایی مناسب هستن که در محیطای آبی یا سبز انجام می شه.

عینکای آبی:

بیشترین نور آبی رو از خود عبور میدن چون نور آبی واسه کارای روزمره یا دراز مدت پیشنهاد نمی شه.

چه کاری؟

گلف و تنیس یا نشونه گیری به طرف هدفای سبزرنگ

چیجوری چشمامون رو تقویت کنیم؟

عینک بزنیم یا لیزیک کنیم؟

سلامت چشم عینک