مروری بر دنیای بازی های ویدیویی در هفته ای که گذشت [۱۶ الی ۲۴ آبان]

۴ ladders leaning on white puffy cloud on blue studio background, drop shadow on green surface

دنیای بازیای ویدیویی گستردگی خاص خود رو داره و کمتر پیش اومده که در سایت ما بتونیم از گوشه به گوشه این دنیای خوش رنگ و جذاب واسه تون بگیم. تمرکز بیشتری روی اخبار مهم، کنفرانسا و اتفاقات جریان ساز داشتیم اما این بار به شکلی متفاوت، دنیای بازی رو در می نوردیم.

از گوشه کنار این صنعت جذاب اخبار متنوعی هر روز می شنویم که شاید کمتر فرصتی پیش بیاد در مورد اونا صحبت کنیم. شرکتای بزرگ و کوچیک، آدمایی رو تحت اختیار می گیرن، بازیایی تایید می شن و جنجالای خبری اتفاق می افته. شایعات هر روز در گوشا زمزمه می شه و بعضی به حقیقت می رسه در حالی که بسیاری دیگه کذب محض هستن.

پست مورد نظر، به آمار فروش و گزارشای مالی شرکتا می پردازه و نیم نگاهی بر روش مدیریت کمپانیا در صنعت پر زرق و برق بازیای ویدیویی داره. اگه می خواین بیشتر با گوشه و کنار دنیای رنگارنگ ما گیمرها آشنا شید، بسته جمع بندی هفته رو تقدیم تون می کنیم.

نینتندو، مایکروسافت و سونی با کنسولای شون تنها سوژهای خبری ما نیستن. به دنیای بازی سازان جداگونه سفر می کنیم و از استودیوهای کوچیک شون هم اخباری به اطلاع تون می رسانیم. بازیای موبایل هم در انحصار هفت سنگ و پستای روزانه نیستن. اگه به دنبال تریلر بازی محبوب تون هستین، شاید در این پست اونا رو پیدا کنین و اگه می خواین بدونین چه بازیایی در هفته پیش رو منتشر می شن، ما به شما میگیم.

در جمع بندی اخبار دنیای بازی، هر هفته مروری بر اخبار مهم صنعت ویدیوگیم در شرق و غرب داریم. البته، مثل گذشته اخبار مهم رو خیلی سریع به اطلاع تون می رسونیم اما به هر حال یه جمع بندی کلی از هفته ای که گذشت می تونه کامل باشه.

در ادامه با سایت ما و جمع بندی هفته همراه باشین.

بخش اول – مقالات هفته

بررسی بازی Life is Strange؛ بساز و بسوزان

بازیای اپیزودیک یکی از آخرین نتیجه های صنعت بازیای ویدئویی هستن که شاید بشه انگار پایه گذار اونا رو استودیوی Telltale دونست. این استودیو، با عرضه بازیای زیاد به صورت اپیزودیک، این مسئله رو تبدیل به پدیده ای جدید کرد و بعضی از استودیوهای دیگه با پیروی از این روش پا به میدون گذاشتن.

Dontnod Entertainment یکی از همین استودیوهاه که قبل از این، سابقه ساخت بازی تقریبا موفق Remember Me رو در کارنامه خود داشته و انگار آینده ای نورانی در انتظارش باشه. بازی اپیزودیک Life is Strange آخرین اثر این استودیوه که یه چند وقت پیش آخرین اپیزود اون منتشر شد.

Life is Strange ایده های قوی زیادی داره که شاید تنها کمی تا یه تیکه از این ایده ها خوب از آب در اومده باشن و مابقی خیلی چنگی به دل نمی زنن. در واقع Life is Strange به شکلی، همون روند بازی Remember Me رو تکرار کرده. قالب کلی داستان و فضای ساخته شده واسه Remember رو میشه عالی دونست اما مشکل اینجا بود که گیم پلی نمی تونست خوب اتمسفر مورد نظر استودیوی سازنده رو منتقل کنه و بازی خیلی زود جذابیت اش رو از دست می داد.

البته شکی در این نیس که تجربه استودیوی Dontnod Entertainment در عرضه بازی Life is Strange بسیار بیشتر بوده و با اینکه عنوان گذشته اونا رو شاید بشه درجه یه خواند؛ اما دست کم مطمئنیم که ارزش یه بار تجربه کردن رو داره.

واسه مطالعه مقاله کامل کلیک کنین.

بررسی بازی Minecraft Story Mode – Episode Two؛ پازل ناقص

استودیوی Telltale Games به آرومی در حال افوله و این حقیقت بر هیچکی پوشیده نیس. این استودیوی پر کار امسال تونست با عرضه سری بازی Game of Thrones تا حدی موفق بکنه و به معروفیت خود اضافه کنه اما مشکل اینجاس که اونا به صورت هم زمان روی پروژه های زیادی کار می کنن و هیچ تمرکزی روی عناوین جور واجور خود ندارن.

با عرضه آخرین اپیزود Tales of Borderlands پرونده این بازی بسته شد و نمی دونیم که برنامه ای واسه عرضه فصل بعدی اون هست یا خیر. در همین حال، اپیزود پایانی Game of Thrones هم تا هفته دیگه عرضه می شه و Telltale Games فرصت نفس کشیدن پیدا می کنه. انگار به اتمام رسیدن ساخت چند پروژه بزرگ، دلیل شده که Telltale به سرعت عرضه اپیزود بازی هاش اضافه کنه و حالا بعد از دو هفته، اپیزود دوم Minecraft Story Mode هم به منتشر کردن رسیده.

همونجوریکه در بررسی اپیزود اول Minecraft Story Mode گفته شد، هم اونقدر هدف Telltale از ساخت این سری بازی مشخص نیس و انگار فقط جنبه درآمدزایی واسه اونا داشته. ماینکرفت امروزه به یکی از بزرگ ترین فرنچایزهای تاریخ بازیای ویدئویی تبدیل شده و حتی همایشای چند روزه خاص خود رو داره.

بدون پرده باید گفت که اپیزود دوم بخش داستانی ماینکرفت، هیچ حرفی واسه گفتن نداره و هیچ تجربه جدید و متفاوتی نسبت به اپیزود اول ارائه نمی کنه. بی توجهی Telltale به عنوان خود و این حقیقت که اونا در حال ساخت نسخه ای جانبی واسه یکی از پرطرفدارترین فرنچایزهای روز هستن، دلیل شده با ضعیف ترین عنوان استودیوی Telltale مواجه باشیم که در بهترین حالت، یه بازی متوسط هستش.

واسه مطالعه مقاله کامل کلیک کنین.

چیجوری در بخش چند نفره Halo 5: Guardians حرفه ای شیم؟

حرفه ای شدن در بخش چندنفره Halo 5 ساعتا وقت طلب می خواد. استراتژیایی که شما واسه هر کدوم از مُده ها استفاده می کنین شاید واسه بقیه بخشا به خاطر فرق در هدف و ساختار اونا جواب ندن.

واسه ماهر شدن در هیلو باید تمرین کنین و ما هم می خوایم که شما بهترین باشین. به خاطر همین راهنماییایی جمع آوری کردیم که شامل نکاتی واسه همه مُده های هیلو ۵ می شه تا شما در تک تک اونا به درجه استادی برسین.

واسه مطالعه مقاله کامل کلیک کنین.

نگاهی به کنسول «نینتندو پلی استیشن»؛ همکاری ناتموم نینتندو و سونی

یه چند وقت پیش و در ماه جولای، خبرهایی از وجود نسخه پروتوتایپ دستگاهی به نام «Nintendo PlayStation» به گوش رسید که به صورت هم زمان از یه کارتریج SNES و سی دی درایو بهره می برده، اما بعد از اون دیگه چیزی در این باره نشنیدیم. حتی شوهی یوشیدا، مدیر استودیوهای جهانی سونی، هم تمایلی به تایید وجود اینجور دستگاهی نداشت. یا این که نمی خواست به همکاری شکست خورده بین شرکت خود و نینتندو در چند دهه پیش اشاره کنه.

چند سال پیش (در واقع در سال ۱۹۸۸ میلادی) سونی درزمان قراردادی با غول صنعت بازی اون زمان، یعنی نینتندو، قرار بود که تکنولوژی سی دی رام خود رو به کنسول SNES بیاره. اما وقتی که بحثای مالی مطرح شد، دو شرکت نتونستن به توافقی مناسب برسن. سونی میخواس که تموم سود حاصل از فروش لایسنس سی دی رو واسه خود نگه داره و بعد، درباره مباحث دیگه با نینتندو به توافق برسه.

همونجوریکه میشه تصور کرد، نینتندو با روی خوش از این توافق استقبال نکرد. در آخر، درست یه روز بعد از اون که سونی، برند «پلی استیشن» رو در همایش CES شیکاگو در سال ۱۹۹۱ معرفی کرد، نینتندو به صورت رسمی و عمومی اعلام کرد که دیگه به همکاری با سونی ادامه نمی ده و این کار رو با شرکت فیلیپس دنبال می کنه.

البته همکاری با فیلیپس هم در آخر به انجام نرسید و نینتندو در تحقق هدف خود ناموفق موند. اما همکاری ناموفقیت آمیز سونی و نینتندو، به تولد پلی استیشن رسید و این برند تا به امروز، سود زیادی واسه شرکت ژاپنی سونی جفت و جور کرده.

کنسول «نینتندو پلی استیشن» امروز به یکی از افسانه های صنعت گیمینگ تبدیل شده و طبق گزارشا، تنها ۲۰۰ نسخه پروتوتایپ از اون هست. اما باحال اینجاس که یکی از این ۲۰۰ سیستم موجود، به دست پدر و پسری به اسمای تری و دان دایبولد رسیده. سایت Polygon با این پدر و پسر در هنگ کنگ و در همایش Retro Gaming ملاقات کرد تا از اونا سوال کنه که چیجوری به این کنسول دسترسی پیدا کردن. در همین حال، مشخص شد که کنسول نینتندو پلی استیشن واقعا کار می کنه و میشه بازیای SNES رو روی اون اجرا کرد.

واسه مطالعه مقاله کامل کلیک کنین.

بخش دوم – اخبار هفته

ساخت نسخه دوم بازی Alan Wake از طرف سم لیک تایید شد

بازی Alan Wake یکی از محبوب ترین عناوین انحصاری کنسول اکس باکس شرکت مایکروسافت هستش و سالهاست که طرفداران این بازی، منتظر نسخه دوم اون هستن. سایت گیم اینفورمر تازگیا مطلبی درباره ۱۰۰ سوال و جواب با بازیسازان منتشر کرده و سم لیک از طرف استودیوی رمدی، ساخت نسخه دوم بازی رو تایید کرد.

قبل از این، خبرها و شایعات زیادی درباره امکان ساخت نسخه دوم بازی Alan Wake به گوش می رسید که به نظر می رسه همه اونا حقیقت داشتن. گیم اینفورمر در مقاله خود، از سم لیک پرسیده بود که « در آینده می تونیم Alan Wake 2 رو تجربه کنیم یا خیر» و سم لیک در پاسخی کوتاه و قاطعانه گفت که «بله».

Alan Wake با پیروی از سبک ترسناک روان شناسانه ساخته شد و تونست توجه خیلی از علاقه مندان به این ژانر رو به خود جلب کنه. یه مدت بعد از عرضه نسخه اول، نسخه ای جانبی به نام American Nightmare هم عرضه شد که طرفداران رو خیلی راضی نکرد.

با در نظر گرفتن این که استودیوی رمدی الان ساخت بازی Quantum Break رو واسه پلتفرم اکس باکس وان در دستور کار داره، به نظر نمی رسه که در آینده ای نزدیک تماشاگر عرضه نسخه دوم Alan Wake باشیم؛ اما دست کم میشه امیدوار بود که در آخر می تونیم در آینده اونو تجربه کنیم.

مشخصات فنی پلی استیشن ایشون آر در ویدیوی تبلیغاتی جدید مشخص شد

با شروع سال ۲۰۱۶، موج اول عرضه هدستای واقعیت مجازی شروع می شه و سونی با ارائه پلی استیشن ایشون آر، شاید اولین شرکتی میشه که این جنگ رو شروع می کنه. پلی استیشن ایشون آر پلتفرمی وابسته به کنسول پلی استیشن ۴ه که علاوه بر سخت افزاری جداگونه، از واحدهای پردازشی کنسول هم استفاده میکرد.

در ویدیوی تبلیغاتی جدیدی که تازگیا به وسیله سونی منتشر شده، نمایشگر ۵٫۷ اینچی OLED با رزولوشن ۱۰۸۰p، اندازه بروزرسانی ۱۲۰ هرتز و تاخیر ۱۸ میلی ثانیه ای واسه دستگاه تایید شد.

پلی استیشن ایشون آر تقریبا نمایی ۱۰۰ درجه رو در برابر چشم کاربر قرار میده و واسه بازسازی حرکات سر در برنامه ها و بازیای واقعیت مجازی، از شتابسنج، ژیروسکوپ و دیگه سنسورهای حرکتی استفاده میکرد. یه ردیاب موقعیتی با نه LED و ردیاب حرکات سر ۳۶۰ درجه هم واسه اون در نظر گرفته شده.

مثل آکیلس و اچ تی سی، سونی هم میلی به اعلام قیمت دقیق دستگاه نداره اما خوب میدونیم که اگه قرار باشه یکی از این هدستا رو جفت و جور کنیم، باید دست کم مبلغی بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار واسه هر کدوم ذخیره کنیم. شما به خرید کدوم هدست دوست دارین؟ پلی استیشن ایشون آر، آکیلس یا Vive؟

وضعیت بحرانی Zynga بازم ادامه داره؛ مدیر مالی شرکت بی خیال شد

دیوید لی، مدیر امور مالی شرکت بزرگ Zynga، از فعالیتای خود کناره گرفت. برکناری اون از فعالیتای استودیو FarmVille صورت پذیرفته اما ایشون تا تاریخ ۱۱ دسامبر به قرارداد خود ادامه داده و فعالیتای خود رو به آخرسر میرسونه.

زینگا در فصل مالی گذشته خود ۴ میلیون دلار به دست آورد در حالی که در بازه وقتی مشابه سال گذشته، این رقم ضرری هشت میلیون دلاری بود. اما با این حال، تعداد کاربران فعال روزانه بازیای این شرکت از ۲۱ میلیون به ۱۹ میلیون کم شده و تعداد کاربران ماهانه با ۲۷ درصد افت، به ۷۵ میلیون نفر رسیدن.

دو بازی Dawn of Titans و CSR2 هم با تاخیری چند ماهه روبرو شدن و حالا قراره سال ۲۰۱۶ عرضه شن. از ماه مه، زینگا برنامه هایی واسه کاهش هزینه های خود اجرا کرد که در نتیجه اون ۳۵۰ نفر اخراج شدن و نزدیک ۱۰۰ میلیون دلار این وسط ذخیره شد.

به عنوان جانشین، Michelle Quejado مسئولیتای دیوید لی رو حالا برعهده می گیره. ایشون در ماه مارس ۲۰۱۵ به زینگا ملحق شد و حالا مسئولیتی بزرگ رو دوش داره.

لیست بازیای قابل اجرای اکس باکس ۳۶۰ روی اکس باکس وان مشخص شد

فقط دو روز تا عرضه بروزرسانی بزرگ اکس باکس وان فرصت باقی مونده و طی این بروزرسانی، ویژگی اجرای بازیای اکس باکس ۳۶۰ روی اکس باکس وان ممکن می شه. در روز پنجشنبه، ۱۰۴ بازی کنسول اکس باکس ۳۶۰، توانایی اجرا روی اکس باکس وان رو پیدا می کنن.

اگه بازیای کنسول قدیمی مایکروسافت رو به صورت اوریجینال در اختیار داشته باشین، می تونین اونو داخل دستگاه جدید خود قرار داده و بازی رو خیلی راحت انجام بدین. حتی بخش چند نفره آنلاین بازیا هم در اختیار دارندگان اکس باکس وان قرار میگیره و کاربران روی هر دو کنسول می تونن تو یه سرور وارد بازی شن.

در نگاه اول به لیست ۱۰۴ بازی قابل اجرا روی اکس باکس وان، انگار مایکروسافت تمرکز بالایی روی بازیای قدیمی تر داشته. مثلا Fallout 3 و Mass Effect در این لیست هستن اما نسخه های بعدی شون خیر.

مایک یابرا، یکی از مدیران بخش اکس باکس در مایکروسافت میگه ۱۰۴ بازی ابتدایی فقط شروع کار هستن و از این پس، ماهانه تعدادی بازی به این لیست اضافه می شن. مثلا ماه آینده سری بایوشاک و Halo: Reach عرضه می شن.

جالبه بدونین که فقط دو عنوان از ده بازی پرطرفدار نظرسنجی به عمل اومده در سری اول بازیا حاضر می شن. لیست کامل ۱۰۴ بازی رو از این بخش می تونین ببینین.

بیشتر از ۲۵ درصد کاربران استیم به ویندوز ۱۰ مهاجرت کردن

انگار روش هدف دار مایکروسافت در ارائه ویندوز ۱۰ بسیار موثر واقع شده و کاربران بسیاری در حال بروزرسانی سیستم عامل دستگاه خود هستن. طی آخرین گزارش اعلام شده از طرف والو، بیشتر از یه چهارم کل کاربران شبکه استیم، حالا ویندوز ۱۰ دارن.

اما جالبه بدونین که در رتبه اول، ویندوز ۷ ورژن ۶۴ بیتی با ۳۶٫۶۷ درصد قرار گرفته و پس از اون ویندوز ۱۰ با جمع کل ۲۶٫۴۲ درصده. ویندوز ۸ هیچ وقت سیستم عامل محبوب گیمرها نبود و آمار ۱۷٫۶۴ درصدی استیم مهر تاییدی بر این ادعا هستش.

الان، به جز ویندوز ۱۰، هیچ سیستم دلیل دیگه مایکروسافت رشدی رو تماشاگر نیس. طی ماه گذشته، ویندوز ۱۰، با ۲٫۵۵ درصد رشد مواجه شده و انتظار میره که این رقم ماه آینده بیشتر هم باشه.

ویندوز ۱۰، اوایل مرداد ماه منتشر شد و حالا تقریبا ۱۰۰ روز از عرضه اون میگذره. با در نظر گرفتن کاراییای بالای ویندوز ۱۰ واسه گیمرها و بهبودهای حاصل روی اون، انگار طی ماه های آینده، تماشاگر فراگیرتر شدن ویندوز ۱۰ میان گیمرها باشیم.

مراسم The Game Awards 2015 در تاریخ ۱۳ آذر برگزار می شه

سال گذشته، واسه اولین بار تماشاگر برگزاری مراسمی متفاوت و اسکار-گونه در بخش بازیای ویدیویی بودیم. جف کیلی، مجری و جفت و جور کننده این برنامه که سابقه ای نورانی در این مورد داره، امسال هم می خواد با قدرتی بیشتر، مراسم The Game Awards 2015 رو با پشتیبانی بازی سازان و اهالی رسانه برگزار کنه.

 

مراسم امسال، برخلاف سال گذشته در لس آنجلس و تئاتر مشهور مایکروسافت برگزار می شه، سالنی که ۴ هزار تماشاگر رو درون خود جای میده. این اتفاق از راه توییچ، یوتوب، یواستریم و وبسایتای جور واجور گیم به صورت زنده نشون داده می شه و جف کیلی توقع داره تا رکورد ۲ میلیون تماشاگر سال گذشته شکسته شه.

The Game Awards 2015 به وسیله شرکتا و استودیوهای بازی سازی پشتیبانی می شه و Verizon و Go 90 به صورت مستقیم وظایف اسپانسری مراسم رو بردوش گرفتن. سال گذشته، جف کیلی واسه برگزاری مراسم، ۱ میلیون دلار از سرمایه شخصی خود رو گفت.

هیئت داوران این مراسم از بین بهترین ژورنالیستا و منتقدین بازی انتخاب شدن و تا چند روز دیگه، ژوری از لیست بهترینای امسال پرده برخواهد داشت.

این مراسم در تاریخ جمعه، ۱۳ آذرماه، ساعت ۰۵:۳۰ صبح برگزار می شه و شاید ۳ ساعت زمان میبره. در ادامه می تونین تیزر The Game Awards 2015 رو تماشا کنین.

شهید احمد، مدیر اجرایی سونی از این شرکت جدا شد

شهید کمال احمد، یکی از شناخته شده ترین چهره های سونی و برند پلی استیشن واسه گیمرهاییه که خوب پیگیر اخبار کنسولای محبوب خود هستن. احمد رو میشه یکی از کلیدی ترین مدیران سونی در مورد تامین محتوای کنسولای بازی این شرکت دونست.

در حالی که بازدهی مالی بخش سرگرمیای سونی بسیار عالیه و مدیران روزای خوبی رو می گذرونن، نگرانیای ذهنی شون رو نمیشه ازش سرسری رد شد. پس از جک ترتون، حالا نوبت به شهید کمال احمد رسیده تا بخواد دوباره به جمع بازی سازه ها ملحق شه و محتوایی تولید کنه.

احمد تا کمتر از یه ماه دیگه و پس از ده سال فعالیت در سونی، این شرکت رو به مقصد استودیوی بازی سازی جدید خود ترک می کنه. ایشون به مدت ۲۵ سال از پیشرفت و ساخت بازیا فاصله گرفته بود و حالا زمان اون شده تا دوباره تماشاگر محتوایی از طرف احمد باشیم.

شهید کمال احمد میگه با اینکه تصمیمی که گرفته واسه تیم پلی استیشن ناراحت کننده بود اما اونا خوب شوق و انگیزه اش واسه ساخت بازی رو درک کردن و پشتیبان اش بودن. با این حال، به زودی جایگزینی واسه احمد انتخاب می شه و هیچ تغییری در روشای هدف دار سونی هم جهت با پشتیبانی از بازی سازان به وجود نمیاد.

فال آوت ۴ حالا رسما محبوب ترین بازی تاریخ استیمه

واسه اولین بار در تاریخ استیم، در آخر یه عنوان به غیر از بازیای استودیو Valve، سازنده پلتفرم استیم، تونست در رتبه اول پرمخاطب ترینای این شبکه قرار گرفته و رکوردی عجیب به ثبت رساند. پس از پشت سر گذاشتن Grand Theft Auto V، حالا نوبت به والو و دوتا ۲ رسیده.

این رکورد وقتی به ثبت رسیده که تقریبا ساعت کاری مردم در اروپا و آمریکا به اتمام رسیده و زمان بالاترین درجه حضور کاربران در شبکه س. با رقمی نزدیک به نیم میلیون نفر بازیکن آنلاین، Fallout 4 جمعیتی قابل توجه رو در ساعتی که معمولا واسه Dota 2 و Counter-strike: Global Offensiveه رو سرگرم کرده.

اگه در روزای عادی چارت استیم رو مرور کرده باشین حتما میدونید که دو عنوان بالاترین جایگاه لیست، با اختلاف ده ها برابری، نسبت به عناوین دیگه قرار گرفتن و حتی نزدیک شدن به رتبه دوم جدول هم کار بسیار سختیه، چه برسه به پشت سر گذاشتن عنوان اول.

در هر حال، Fallout 4 یکی از اصلی ترین مدعیان امسال واسه کسب جایزه بهترین بازی ساله اما کاربرانی که آخرین ساخته بتسدا رو روی کنسول جفت و جور کردن، خبر از مشکلات زیاد گرافیکی میدن اما تا الان جامعه پی سی گیمرها مشکل بزرگی گزارش نکرده ان.

ساخت قسمت جدید The Walking Dead به وسیله Telltale Games تایید شد

پس از به اتمام رسیدن Tales from the Borderlands و Game of Thrones، حالا نوبت به ادامه پروژه های قدیمی رسیده. استودیو Telltale Games در حال آماده سازی خود واسه ارائه فصل سوم از مجموعه بازی The Walking Deadه اما قبل از اون تماشاگر مینی سری The Walking Dead: Michonne هستیم.

میشون یکی از شخصیتای محبوب کمیک و سریال The Walking Deadه که در دو فصل ابتدایی بازیای Telltale Games حضور نداشت، اما حالا با ارائه این مینی سری، قراره شخصیتای جدیدی پای خود رو به فصل سوم باز کنن.

The Walking Dead: Michonne، هدفی مشابه The Walking Dead: 400 Days رو داره و در واقع انگار پل اتصال بین فصل دوم و سوم هستش. چند قسمت کوتاه و چند دقیقه ای، با حضور میشون قراره تکمله ای بر فصل دوم و بستری واسه فصل سوم باشه.

می گن که ساخت قسمت ابتدایی The Walking Dead: Michonne تقریبا رو به اتمامه و به زودی تماشاگر عرضه بازی هستیم اما طرفداران، واسه عرضه فصل سوم باید دست کم تا زمان اتمام عرضه کامل مینی سری میشون منتظر بمونن.

سیستم لازم واسه اجرای Rainbow Six Siege مشخص شد

چند هفته دیگه، شرکت یوبیسافت آخرین بازی مهم و قابل توجه خود رو با نام Rainbow Six Siege واسه پلی استیشن ۴، اکس باکس وان و پی سی منتشر می کنه. با در نظر گرفتن سابقه این شرکت در ساخت بازیای پر زرق و برق، پی سی گیمرها در انتظار اعلام سیستم لازم واسه اجرای این عنوان بودن.

دست کم سیستم لازم

 • سیستم عامل: Windows 7 ،Windows 8.1 ،Windows 10 (ورژن ۶۴ بیتی)
 • پردازنده: Intel Core i3 560 @ 3.3 GHz یا AMD Phenom II X4 945 @ 3.0 GHz
 • رم: ۶ گیگابایت
 • کارت گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 460 یا AMD Radeon HD 5870 (موافق با دایرکت اکس ۱۱ با ۱GB VRAM)
 • درایو دی ایشون دی رام: دو لایه
 • صدا: کارت صدای تحت پشتیبانی DirectX 9.0c با آخرین بروزرسانی درایور
 • فضای لازم: ۳۰ گیگابایت
 • مالتی پلیر: پهنای باند ۲۵۶kbps یا سریع تر

سیستم پیشنهادی

 • سیستم عامل: Windows 7 SP1 ،Windows 8.1 ،Windows 10 (ورژن ۶۴ بیتی)
 • پردازنده: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz و بالاتر، یا AMD FX-8120 @ 3.1 Ghz و بالاتر
 • رم: ۸ گیگابایت
 • کارت گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 670 (یا GTX760 / GTX960) یا AMD Radeon HD 7970 (یا R9 280x [2GB VRAM] / R9 380 / Fury X)
 • درایو دی ایشون دی رام: دو لایه
 • صدا: کارت صدای ۵٫۱ تحت پشتیبانی DirectX 9.0c با آخرین بروزرسانی درایور
 • فضای لازم: ۴۷ گیگابایت
 • مالتی پلیر: پهنای باند ۵۱۲kbps یا سریع تر

کارتای گرافیکی تحت پشتیبانی

انویدیا: GeForce GTX460 یا بهتر، GTX560 یا بهتر، GTX650 یا بهتر، GTX750 یا بهتر، سری GT900، سری تایتان

ای ام دی: Radeon HD5870 یا بهتر، HD6870 یا بهتر، HD7770 یا بهتر، R7 260X یا بهتر، سری R-300 و Fury x

کارتای گرافیکی لپ تاپا با نام مشابه ممکنه قادر به اجرای بازی باشن اما تحت پشتیبانی یوبیسافت نیستن. بعدا و پس از عرضه، این شرکت می خواد کارتای گرافیکی بیشتری رو تحت پشتیبانی خود بذاره.

یوبیسافت نقشه های بسیاری واسه Rainbow Six Siege در سر داره و به نظر میاد دست کم تا یه سال تماشاگر مطرح شدن نام این بازی باشیم، اما فقط اگه بازی از کمتری چیزای لازم بهره مند باشه.

Rainbow Six Siege در تاریخ یه دسامبر، واسه پی سی، پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان عرضه می شه.

کاربران برنامه پیش نمایش اکس باکس جایزه دریافت می کنن

دارندگان کنسول اکس باکس وان می تونن از راه دعوت نامهایی خاص، وارد برنامه پیش نمایش یا Preview Program شن. این کاربران، زودتر از بقیه ورژنای ناآماده و پر ایراد آپدیتای بعدی کنسول رو دریافت کرده و در رفع ایرادات اون به مایکروسافت کمک می کنن.

در واقع، برنامه پیش نمایش رو انگار میشه نسخه بتای آپدیتای اکس باکس وان دونست. تا الان، مایکروسافت واسه این کاربران هیچ جایزه ای در نظر نگرفته بود اما حالا مایک یابرا، از مدیران فعال مایکروسافت در توییتر، خبر از تغییر برنامه ها میده.

به گفته یابرا، به زودی تموم کسائی که در بهتر شدن داشبورد اکس باکس وان کمک زیادی کردن، جوایزی دریافت می کنن. ایشون در توییتر خود به سوال یکی از کاربران این جوری جواب داد: «واسه کسائی که در پیش نمایش به ما کمک بسیار کردن، در فروشگاه چیزایی داریم».

البته مشخص نیس که پاداشا چه هستن، یه بازی رایگان یا حتی تخفیفای زیاد روی بازیا؟ به هر حال، اگه اکس باکس وان دارین و تا الان عضو برنامه پیش نمایش نشدین، بهتره سریع تر دست به کار شین تا پیشنهادهای نقدی مایکروسافت رو از دست ندین.

فروش عمومی استیم ماشینا و استیم کنترلر شروع شد

فروش اولین موج سخت افزارهای مربوط به پلتفرم استیم حالا پس از مدتا انتظار رسما شروع شده. کمپانیای زیادی، از جمله Alienware و سایبرپاور با ارائه کیسای قوی خود با عنوان استیم ماشین، حالا رقابتی جدید رو شروع کردن.

علاوه بر استیم ماشینا، شرکت والو دو سخت افزار جانبی هم واسه فروش در نظر داره. استیم کنترلر و استیم لینک. هر دو وسیله با قیمتی ۴۹ دلاری به فروش می رسن که اگه هر دو دستگاه رو بخواین باید مبلغ ۱۰۰ دلار رو بپردازید.

با به کار گیری استیم لینک، می تونین بازیای تون رو از روی پی سی به روی تلویزیون استریم کنین، اونم بدون اینکه لازم باشه کیس خود رو از اتاق خارج کرده و به اتاق نشیمن بیارین. استیم کنترلر هم راه و روش جدیدیه که تجربه اون می تونه حسی عجیب و متفاوت به دنبال داشته باشه.

استیم ماشینایی که الان واسه فروش در دسترس هستن، قیمتی بین ۴۹۹ دلار تا ۱۴۹۹ دلار دارن. باید توجه داشت که استیم ماشینا، رقبای پلی استیشن و اکس باکس نیستن، بلکه در دسته بندی کیسای آماده جای می گیرن و فرق شون با بقیه کامپیوترها، سیستم عامل استیمه.

هر شرکتی که بخواد محصول خود رو با عنوان استیم ماشین به فروش برسونه، باید روی دستگاه اش Steam OS، سیستم دلیلی براساس لینوکس رو نصب کنه. کاربران از تابستون امسال قادر به پیش خرید تعداد محدودی از سخت افزارهای بودن که به گفته والو با استقبال خوبی مواجه شد و حالا این امکان واسه همه کاربران هست تا نسبت به خرید دست به کار شن.

بازیای موبایل نینتندو به طور کامل رایگان هستن

یه چند وقت پیش، اولین بازی موبایل نینتندو با عنوان Miitomo معرفی شد. Miitomo بیشتر از اینکه بخواد یه سرگرمی و یه بازی باشه، قابلیتی اجتماعی واسه دور هم نگه داشتن طرفداران و کاربران نینتندو در فضایی مجازی و روی تلفنای همراه و تبلتا هستش.

همزمان با معرفی این بازی، نینتندو از سیستم Nintendo Account هم پرده برداشت که کاربران از هر دستگاهی، مثل کنسولای شرکت، موبایل، پی سی و … می تونن وارد اون شن تا محیطی کامل از حساب کاربری خود رو ببینن.

با این حال، نینتندو با همکاری شرکت DeNA می خواد تا انتهای مارس ۲۰۱۷ (تقریبا یه سال و نیم دیگه) پنج بازی موبایل منتشر سازه که اولین اونا با نام Miitomo در تاریخ مارس ۲۰۱۶ عرضه می شه. نکته قابل توجه اینه که همه پنج بازی به صورت رایگان عرضه می شن.

در واقع هدف نینتندو، کسب درآمد از بازیای موبایل نیس، بلکه ژاپنیا می خوان از این روش، علاقه مندان به اکوسیستم خود رو روز به روز گسترش بدن تا زمان معرفی و عرضه NX، کنسول جدیدشون، به مشکل برنخورند.

داشبورد جدید اکس باکس وان با حجم ۱٫۲ گیگابایت منتشر شد

دقیقا همونطور که اعلام شده بود، بروزرسانی بزرگ اکس باکس وان با نام New Xbox One Experience امروز عرضه شد. کاربران این کنسول در سراسر جهان، با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی خود از صبح امروز، بروزرسانی رو گرفتن.

این بروزرسانی بزرگ ۱٫۲ گیگابایتی، ظاهر و رابط کاربری اکس باکس وان رو به طور کل تغییر میده و به دستگاه سرعت بالاتری می بخشه. اگه تا حالا با اکس باکس وان کار کرده باشین شک نداشته باشین با زیر و بم داشبورد کنسول آشنا هستین، اما حالا با ایجاد تغییراتی کلی، دستگاه کارکرد بهترین از خود نشون میده.

داشبورد جدید علاوه بر اینکه تغییرات ظاهری بسیاری به ارمغان آورده، ۵۰ درصد سریع تر شده و قابلیتای گفتگو و پیام رسانی اونم قدرت بیشتر پیدا کرده. یکی از مهم ترین تغییرات حاصله، امکان اجرای بازیای اکس باکس ۳۶۰ روی اکس باکس وانه. اگه بازیای اوریجینال اکس باکس ۳۶۰ رو در اختیار داشته باشین می تونین اونا رو درون اکس باکس وان قرار داده و از انجام شون لذت ببرین، البته اگه نام شون در لیست بازیای تحت پشتیبانی دیده شه.

معمولا آپدیتای اکس باکس وان تقریبا ۲۵۰ مگابایت حجم دارن اما این بار مایکروسافت با ارائه بسته بروزرسانی ۱٫۲ گیگابایتی، پیام واضحی رو به کاربران خود اعلام میکنه: تغییراتی بزرگ در انتظار شمان.

بازی جدید سازندگان Monument Valley منتشر شد

استودیو خلاق Ustwo Games که قبل از این با عرضه عنوان تشویق شده Monument Valley، قدرت بالای خود در فضاسازیای سه بعدی و ارائه گیم پلی عالی واسه محیطای مینیمالیستی روی صفحه نمایش موبایل رو به اثبات رسونده بود، چندی قبل از بازی جدید خود واسه هدست واقعیت مجازی سامسونگ، Gear VR پرده برداشت.

این بازی که با عنوان Land's End شناخته می شه، حالا واسه این دستگاه عرضه شده و اولین مشتریائی که به خرید Gear VR دست به کار شن، می تونن از انجام بازی لذت ببرن. ورژن پایانی هدست واقعیت مجازی سامسونگ حال