1ـ اگرچه به موجب قانون کلیه قوانین به محض انتشار در روزنامه رسمی و گذشت پانزده روز از تاریخ انتشار لازم‌الاجرا است و جهل به قانون هم رافع مسئولیت کیفری نمی‌باشد، اما به نظر می‌رسد در عالم واقع این مصداق ندارد، چرا که بسیاری از اشخاص حتی نمی‌دانند عملی که انجام می‌دهند جرم است یا خیر و علت آن هم نارسایی اطلاع‌رسانی است که در این مورد رسانه های تصویری می‌تواند نقش برجسته خود را در اطلاع‌رسانی با توجه به خاصیت فراگیر بودن به خوبی ایفا نماید و از وقوع جرایم زیادی با ارائه جرم‌انگاری‌های اخیر جلوگیری نماید. [do_widget id=kl-erq-2]
2ـ با توجه به اینکه بازیگران رسانه های تصویریی در بین تماشاگران از محبوبیت زیادی برخوردارند بنابراین می‌توان با تولید فیلم‌هایی که با ارزش‌ها و هنجارهای جامعه انطباق دارد از طریق بازیگران به اشاعه آن پرداخت.
3ـ رسانه های تصویری می‌تواند جنبه‌های ترسانندگی مجازات را برجسته کند تا اقشار جامعه دریابند که مجرمین طبق قانون به طور قاطع مجازات می‌شوند، و از آنجایی‌که یکی از اهداف مجازات جنبه ارعاب آن در دیگران است خبرنگاران رسانه های تصویریی می‌توانند در این زمینه اجرای مجازت نسبت به مجرمین را به تصویر بکشند.
4ـ در انتخاب متن برنامه‌ها، گفتگوهای هنرپیشه‌ها، رفتارها و صحنه‌های فیلم بیشتر دقت شود زیرا اقشار جامعه به دلیل اعتمادی که به رسانه های تصویری دارند به راحتی این حرکات و گفتگوها را در ذهن پویا و جستجوگر خود ثبت و از آنها استفاده می‌کنند لذا به عنوان نمونه از خشونت گفتاری و رفتاری تا حد امکان کمتر استفاده شود.
5ـ از آنجایی که رسانه های تصویری به دلیل خاصیت فراگیر بودنش و سرعت انتقال داده‌ها می‌تواند قشر وسیعی از جامعه را زیر پوشش برنامه‌هایش قرار دهد بنابراین می‌تواند یکی از اهداف برنامه‌های رسانه های تصویریی طرح آموزش همگانی در مورد آسیب‌های اجتماعی باشد که افراد جامعه را تهدید می‌کند از جمله آموزش همکاری میان پلیس و مردم، آموزش علم و دانش در زمینه ارتقا سطح سواد و علم‌آموزی.
6ـ با توجه به اینکه یکی از مواردی که باعث ارتکاب جرم توسط مجرمین می‌گردد خود بزه‌دیده از جرم است مثلاً افراد ساده‌لوح و مسن در زمینه کیف‌قاپی بیشتر از دیگران در معرض تهدید هستند حتی‌الامکان از طریق رسانه های تصویری آگاهی لازم در این زمینه به اطرافیان این‌گونه اشخاص داده شود تا مراقبت بیشتری از آنها به عمل آید.
7ـ رسانه های تصویری می‌تواند از طریق پخش برنامه زنده تلفنی با مردم گفت و شنود و خواسته‌های مردم را در زمینه‌های مختلف نابهنجاری اجتماعی به گوش مسؤلین امر برساند و با افشای برخی جرایم و همچنین مناطق جرم‌خیز در محل زندگی از طرف افراد کمک شایانی در زمینه مبارزه با جرم و مجازات مجرمین و در نهایت پیشگیری از جرم ایفا نماید.
8ـ پیشنهاد می‌شود فیلم‌سازان و برنامه‌سازان رسانه های تصویریی پس از تهیه فیلمنامه و قبل از اجرایی شدن کارشان از کارشناسان حقوقی و جرم‌شناسان و جامعه‌شناسان، کارشناسان دینی دعوت به عمل آورند تا فیلمنامه را مورد ارزیابی قرار داده از جهت مغایرات آن با قانون، عرف و شرع.
9ـ با توجه به اینکه در عصر حاضر رسانه های تصویری از حالت ملی خارج شده و رسانه های تصویری‌های خارجی در قالب ماهواره و اینترنت در چهاردیواری خانه‌ها خودنمایی می‌کنند و با توجه به نقش این‌گونه رسانه‌ها در افزایش جرم سیاست رسانه های تصویری داخلی این را می‌طلبد که با هدفمند کردن برنامه‌هایش تأثیر هجوم رسانه‌های فراملی را تا حد امکان کاهش دهد.
لذا سانسور، ممنوعیت بکارگیری ماهواره، پارازیت و… موقعی نتیجه‌بخش خواهد بود که با فرهنگ‌سازی و گسترش فرهنگ و باورها،‌ جامعه خویش را به خودباوری برسانیم. در این زمینه برنامه‌سازان و تهیه‌کنندگان فیلم می‌توانند با تولید فیلم‌هایی نشأت گرفته از فرهنگ جامعه خویش و همچنین تنوع برنامه‌ها مانع از این گردند که اقشار جامعه اشتیاق به سمت رسانه های تصویری‌های خارجی نشان دهند.
10ـ مسئولین رسانه های تصویری داخلی بهتر است فیلم‌هایی را از کشورهای خارجی خریداری نمایند که تا حد امکان با فرهنگ کشور ما تطابق داشته باشد بدین ترتیب رسانه های تصویری داخلی جایگزین مناسب و مفید به جای رسانه های تصویری‌های خارجی در بین خانواده‌ها خواهد بود.
11ـ کنترل والدین بر روی برنامه‌های مورد علاقه فرزندان، و در صورت لزوم محدود کردن ساعت‌هایی که نوجوانان برنامه‌های ماهواره‌ای را مشاهده می‌کنند.
12ـ با توجه به نقش مؤثر فیلم‌ها در بزهکاری افراد جامعه علی‌الخصوص نوجوانان توصیه می‌شود قوه قضاییه و دست‌اندرکاران سایر سازمان‌ها، از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و… برای تولید و تکثیر برخی از فیلم‌ها محدودیت‌هایی قایل شوند و دلایل این محدودیت‌ها، ممنوعیت‌ها را برای روشن ساختن افکار عمومی تشریح نمایند.
13ـ پیشنهاد آخر اینکه انسان موجودی است اجتماعی و اعمال و رفتار وی تحت تأثیر شرایط محیطی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی شکل می‌گیرد و اگر شرایطی که ذکر شد مساعد باشد درواقع انسان به راحتی تحت تأثیر عوامل کجرو و محرکات بزهکاری قرار نمی‌گیرد، برعکس اگر شرایط محیطی و فرهنگی و… انسان نامساعد باشد، مسلماً انسان به محرک‌های منفی ارتکاب بزه پاسخ مثبت می‌دهد و به فردی کجرو و بزهکار مبدل خواهد شد، لذا برای اینکه
جامعه‌ای سالم داشته باشیم و از کجروی افراد جلوگیری کنیم باید سعی شود تا حد امکان همه شرایط محیط زندگی فرد را در حد امکان تا حد مطلوب برآورده سازیم تا انتظار عملکرد اجتماعی سالم و مفید از سوی افراد جامعه را داشته باشیم.
منابع و مآخذ
الف) کتاب‌ها
1ـ انریک ملون، مارتینز، تلویزیون در خانواده و جامعه نو، ترجمه جمشید ارجمند، تهران: نشر سروش چاپ اول 1354
2ـ آقاپور، علی، هنجارشکنی در رسانه‌های جمعی، تهران: نشر دفتر عقل، چاپ اول سال 1388
3ـ جنانی، عادل، صوتی و تصویری در فقه و حقوق موضوعه، ارومیه: انتشارات ادیبان، چاپ دوم 1382