علمی : نیاز سنجی مهارتهای مدیریتی روسای کلانتری های تهران بزرگ- قسمت ۱۰

علمی :
نیاز سنجی مهارتهای مدیریتی روسای کلانتری های تهران بزرگ- قسمت ۱۰

۴-۲-۱- حشر و نشر با فقرا و مستمندان
… کسى است که تقوا داشته باشد، نه ثروت و مال و قدرت و همه مدیران وکارگزاران و رهبران و روحانیون نظام و حکومت عدل موظفند که با فقرا و مستمندان و پابرهنه‏ها بیشتر حشر، نشر، جلسه، مراوده، معارفه و رفاقت داشته باشند تا متمکنین و مرفهین، و در کنار مستمندان و پابرهنه‏ها بودن و خود را در عرض آنان دانستن و قرار دادن، افتخار بزرگى است که نصیب اولیا شده و عملاً به شبهات و القائات خاتمه مى‏دهد. (صحیفه نور، ج‏۲۰ : ۳۱۱ )
۴-۲-۲- حسن سابقه و اصالت خانوادگی
در خصوص بررسی سوابق افراد برای انتصاب، حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند: «باید شما اشخاصی که همکار می خواهید قرار بدهید، برای خودتان شناخته باشید از سابق، که اینها وضعشان، وضع خانواده شان، مسیرشان در دانشگاه اگر بودند چطور بودند، در سایر نقاط اگر چنانچه کار کردند چه جور کار کردند، همه اینها را در نظر بگیرید و افراد را برای کمک و دخالت در این امر بزرگ انتخاب کنید». (انتصاب از دیدگاه ارزشی اسلام، ۱۳۶۴: ۷۸)
۴-۲-۳- شجاعت در حل مسائل
و امروز کشور و نظام و مدیریت آن همچون گذشته نیاز به شجاعت در حل مسائل و چه بسا وسوسه‏ها، ما را از رسیدن به اهداف بزرگترى که در پیش رو و در نظر داریم محروم کند. (صحیفه نور، ج ‏۲۱: ۵۰)
۴-۲-۴- علم، تعهد و اعتقاد به جمهوری اسلامی
حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۲/۰۴/۵۸ در این خصوص می فرماید: «افرادی انتخاب کنید که عالم باشند، متعهد به اسلام باشند و اعتقاد به جمهوری اسلامی داشته باشند». (انتصاب از دیدگاه ارزشی اسلام، نشریه شماره ۱۰ ، ۱۳۶۴)
۴-۲-۵- آمادگی همیشگی و عدم غفلت
نیروهاى نظامى ما هرگز نباید از کید و مکر دشمنان غافل بمانند. در هر شرایطى باید بنیه دفاعى کشور در بهترین وضعیت باشد. (صحیفه نور، ج ‏۲۱: ۷۴).
۴-۲-۶- برخورد جدی با هرگونه تخلف
بار دیگر پشتیبانى خود را از سپاه پاسداران اعلام مى‏نمایم و به آنان و فرماندهان آنان گوشزد مى‏نمایم که کوچکترین تخلف موجب تعقیب است و اگر خداى ناکرده کارى کنید که موجب اخلال در نظم سپاه شود، بلافاصله اخراج مى‏گردید و تمام آنچه را که درباره ارتش گفتم درباره آنان به اجرا در مى‏آید. فرزندان انقلابى‏ام! مواظب باشید. (صحیفه نور، ج ‏۱۲: ۲۰۲).
۴-۲-۷- حفظ انسجام و نظم
حضرت امیر- علیه السلام- رئیس کل قوا بودند، ولى نسبت به سایر افراد ارتش اسلام هم عطوفت داشتند. هرگز در سپاه اسلام تحمیل نیست. یعنى درست یک عده برادر هستند که در کنار هم براى خدا مى‏جنگند، که یکى فرمانده و دیگرى فرمانبردار است، و تخلف از دستور فرمانده جایز نیست. باید نظم کاملاً رعایت شود. باید فرماندهان به سربازان بفهمانند که همه با هم برادریم، و همه با هم مى‏خواهیم کارى را انجام دهیم. ولى ارتش هم باید از فرمانده کل قوایش، که آقاى بنى صدر است اطاعت کند. خلاصه امروز که ما از طرف قدرت ها در خطر هستیم، البته به نظر من بعید به نظر مى‏رسد، باید منسجم باشیم. زیرا اگر انسجام به وجود آید، هیچ قدرتى نمى‏تواند به شما زور بگوید، و پیروزى از آن شماست. امروز ارتش پشتیبان بسیار قوى دارد و آن ملت است. ملت با ارتش است و ملت با ارتش عزیز همراه است. امید است که دولت و ملت و ارتش و گروه هاى متعهد با هم منسجم و یکدست شوند، تا نیرویى به دست آید که هیچ کس نتواند در مقابل آن بایستد. من از ارتش و سپاه پاسداران و ژاندارمرى و سایر نیروهایى که براى اسلام زحمت کشیده‏اند، خصوصاً در کردستان فعالیت کردند تا کفار را شکست دهند، تشکر مى‏کنم. و به خانواده‏هاى شهداى بزرگ خود تسلیت مى‏گویم. و از خداوند مى‏خواهم که به شما و سایرین قدرت عنایت کند. شما الان سرباز اسلام هستید. (صحیفه نور، ج ‏۱۲: ۲۹۴).
۴-۲-۸- اطاعت از فرماندهان
اطاعت از مافوق در جمهورى اسلامى و در لشکر اسلام، حکم اسلام است، حکم خداست. اطاعت از فرماندهان، که به یک تعبیر «اولى الامر» هستند، این در قرآن واجب شمرده مى‏شود و واجب است این جوانهاى دل پاک و صاف ما گول نخورند از شیاطینى که مى‏آیند با آنها صحبت مى‏کنند. هر که با شما صحبت کرد راجع به بى‏نظمى و بى اطاعتى، دنبالش نروید، ببینید این کى است و از کجا آمده و الهام از کجا مى‏گیرد. (صحیفه نور، ج ‏۱۲: ۴۰۸).
لازم است از فرماندهان خود اطاعت کنید که عدم مراعات انضباط سربازى و پاسدارى موجب تضعیف قواى مسلح است؛ و کسانى که شما را به این نحو اعمال دعوت مى‏کنند درصدد تضعیف شما هستند و اگر آگاهانه عمل کنند، از دشمنان انقلاب و اسلام هستند و لازم است آنان را معرفى نمایید تا قاطعانه با آنان برخورد شود (صحیفه نور، ج ‏۱۲: ۴۴۱).
از ثمرات انضباط، اطاعت از فرماندهان است. باید تمام افراد نیروهاى مسلح از فرماندهان خود اطاعت کنند، که بحمداللّه مى‏کنند. سرپیچى از اطاعت فرمانده، چه در قواى نظامى و انتظامى و چه در سپاه پاسداران و چه بسیج و نیروهاى مردمى، مسئولیت دارد و موجب تعقیب است. (صحیفه نور، ج ‏۱۳: ۵۴۱).
۴-۲-۹- دلجویی از زیردستان
همان‏طور که اطاعت از فرماندهان لازم است و تخلف از آن جرم، فرماندهان نیز لازم است با سربازان و افراد به اصطلاح زیردست خود به شیوه‏اى اسلامى- انسانى رفتار نمایند، و آنان را با عواطف خود دلگرم نمایند و با اعمال پسن

برای دانلود فایل متن کامل پایان نامه به سایت 40y.ir مراجعه نمایید.

دیده خود از آنان سربازانى فداکارتر بسازند. (صحیفه نور، ج ‏۱۳: ۵۴۱).
۴-۲-۱۰- عدم یاس و تزلزل و سستی
فرماندهان و سایر افراد ارتش مطمئن باشند که زحمت ها و فداکاری هاى آنان در پیشگاه مقدس خداى بزرگ و در نزد ملت شریف مورد تقدیر است، و لازم است به یاوه گویی هاى بعضى منحرفین و گروهک ها گوش فرا ندهند و سستى و نگرانى به خود راه ندهند و بدانند که از نقشه‏هاى شیطانى دشمن ایجاد یأس و تزلزل است و قدردانى از مجاهدات قواى مسلح یکى از وظایف اسلامى- انسانى است که ملت شریف از آن غافل نیستند و شما هرچه به قدرت و پیشروى خود و شکست دشمن بیفزایید، ملت به تقدیر و تشکر و پشتیبانى خود مى‏افزاید. خداوند تعالى پشت و پناه شما و ملت یار وفادارتان مى‏باشد. (صحیفه نور، ج ‏۱۴: ۳۰۰).
۴-۲-۱۱- پرهیز از خلاف و تند روی در سپاه
برادران عزیز سپاه پاسداران و کسانى که فرماندهان آنها هستند در سراسر کشور، که از اول انقلاب جوشیدند از متن اسلام و متن ملت و نگهدارى کردند این جمهورى را و به پیش بردند این نهضت را، کارشان ارزنده [است‏] و بسیار ارزنده مسئولیتشان بسیار زیاد. اما ارزندگى کار معلوم است که هم در جبهه‏ها و هم در پشت جبهه‏ها اشتغال دارند به تأمین امنیت کشور و این از بزرگترین کارهاى ارزشمند است که همه ما و همه کشور به آن مکلف هستیم، منتهى هرکس به آن مقدارى که مقدور است. و اما مسئولیت براى اینکه چنانچه- خداى نخواسته- در سپاهى که «پاسدار اسلام» اسمش را گذاشته است و براى پاسدارى از اسلام و احکام اسلام و کشور اسلامى مشغول فعالیت است، یک قدم خلاف برداشته بشود به دست بعضى از کسانى که جوان هستند، ممکن است در جوانى یک تندیهایى باشد- خداى نخواسته- یک خلافى واقع بشود؛ آن مسئولیت، بسیار مسئولیت بزرگى است؛ علاوه بر اینکه خود عمل، عمل مسئولیت دارى است، سپاه را هم ممکن است که مشوّه کند روى آنها را و دشمنان شما بگویند که سپاه کذا و کذا است. (صحیفه نور، ج ‏۱۵: ۱۰۸).
مردم ایران و ارتش و سپاه و بسیج و سایر قواى نظامى و غیرنظامى براى حفظ اسلام و کشور اسلامى و رسیدن به لقاءاللّه دفاع مى‏کنند، و فرق است بین این عزیزان و آن گول خوردگان که براى مقاصد پلید امریکا و وابستگان آن به جنگ برضد اسلام و قرآن مجید برخاسته‏اند. آنچه براى اینجانب غرورانگیز و افتخارآفرین است روحیه بزرگ و قلوب سرشار از ایمان و اخلاص و روح شهادت طلبى این عزیزان- که سربازان حقیقى ولى اللّه الاعظم- ارواحنا فداه- هستند، و این است فتح الفتوح. من به ملت بزرگ ایران و به فرماندهان شجاع قبل از آنکه پیروزى شرافتمندانه و بزرگ خوزستان را تبریک بگویم، وجود چنین رزمندگانى را که در دو جبهه معنوى، صورى، ظاهر و باطن از امتحان سرافراز بیرون آمده‏اند، تبریک مى‏گویم. (صحیفه نور، ج ‏۱۵: ۳۹۴).
شما آقایان که در رأس سپاه پاسداران هستید، خودتان را، توجه کنید به خودتان. توجه کنید ببینید که در این خدمت، اخلاص دارید براى خدا، براى خدا خدمت مى‏کنید، براى احکام خدا خدمت مى‏کنید، براى جمهورى اسلام خدمت مى‏کنید یا اینکه نه، مقصدتان چیزهاى دیگرى است و این بهانه است. این محک را در خودتان آزمایش کنید. اگر دیدید اغراض خیلى دنبال هم اغراض است که پیش مى‏آید، غرض هاى نفسانى است. این «من باید چه باشم، او باید چه باشد» غرض هاى حیوانى است. اگر دیدید این طور است، باید خودتان را از این ورطه‏اى که مهلک است نجات بدهید. مبادا یک وقت تمام عمر، انسان در خدمت طاغوت بوده و خودش نمى‏فهمیده. (صحیفه نور، ج ‏۱۲: ۳۵۲).
۴-۲-۱۲- پاکدامنی
اگر فرماندهان پاکدامن متصدى امر باشند، هرگز براى دشمنان کشورها امکان کودتا یا اشغال یک کشور پیش نمى‏آید و یا اگر احیاناً پیش آید، به دست فرماندهان متعهد شکسته و ناکام خواهد ماند. و در ایران نیز که این معجزه عصر به دست ملت انجام گرفت، قواى مسلح متعهد و فرماندهان پاک و میهن دوست سهم بسزایى داشتند (صحیفه نور، ج ‏۲۱: ۳۹۳)
۴-۲-۱۳- توجه به اخلاق اسلامی
لازم به تذکر است که بیش از پیش باید به اخلاق اسلامى سپاه توجه شود تا سپاه از هر جهت مظهر کامل سرباز اسلام باشد. (صحیفه نور، ج ‏۹، ص : ۵۴۸).
۴-۲-۱۴- لزوم عدم انجام کار خلاف اسلام
روحانیون شما سپاه پاسداران اسلام هستید. اینها هم سپاه پاسداران اسلامند. همه با هم یک کار را انجام مى‏دهید. پست هاتان اختلاف دارد. شما هم همین‏طور هستید. خیال نکنید که اگر خداى نخواسته یک کار خلافى بکنید این فقط مى‏گویند که این آدم این کار را کرده. مى‏گویند سپاه پاسداران این جورى. سپاه پاسداران چه‏اند. سپاه پاسداران اسلامند. (صحیفه نور، ج ‏۱۱: ۲۵۰).
۴-۲-۱۵- برخورداری از رفتار عادلانه ، عطوفت با مردم و زیردستان
من این عید سعید را به همه ملت ایران و خصوص سپاه پاسداران و سایر قواى انتظامیه تبریک عرض مى‏کنم. این روزى است که به واسطه تولد مولا- علیه السلام- که تولد عدالت مطلق و تولد رحمت الهى هست، به همه شماها تبریک عرض مى‏کنم. من امیدوارم که این عدالت الهى که به چهره تابناک على بن ابیطالب- سلام اللّه علیه- ظاهر شده است، در ملت ما و در خصوص قواى انتظامیه جلوه‏گر شود. شماها که پاسدار جمهورى اسلامى هستید، و پاسدار اسلام و قرآن هستید، باید به همان نحو که مولا- علیه السلام- مظهر عدالت بود و مظهر رحمت، شما هم اقتداى به آن حضرت کنید، و با عدالت با مردم و بین خودتان
رفتار کنید و با عطوفت. از خاصه‏هایى که خداى تبارک و تعالى، براى مؤمنین ذکر مى‏فرماید این است که: اشِدَّاءُ عَلَى الکفَّارِ رُحَماءُ بَینَهُمْ‏. (صحیفه نور، ج ‏۱۲: ۳۶۵).
امام خمینی (ره) در پیام تاریخی ۰۱/۱۱/۵۹ خطاب به فرماندهان سپاه اسلام فرمودند «همان طور که اطاعت از فرماندهان لازم است و تخلف از آن جرم، فرماندهان نیز لازم است با سربازان و افراد به اصطلاح زیردست خود به شیوه ای اسلامی، انسانی رفتار نمایند و آنان را با عواطف خود دلگرم نمایند و با اعمال پسندیده خود از آنان سربازانی فداکارتر بسازند». (حائری شیرازی، ۱۳۶۴؛ ۹۴).
۴-۲-۱۶- وجوب اطاعت از فرماندهی
اطاعت از یک فرماندهى که فرمانده اسلام است، واجب است به حسب حکم اسلام؛ تخلّف حرام است. طاغوت براى طاغوتى‏اش بد بود، نه براى نظمش. زمان حضرت امیر هم اطاعت واجب بود بر ارتش نسبت به فرماندار. حکم اسلام است. البته فرماندار هم باید با نظر طاغوتى نگاه نکند به آنها، با نظر عطوفت، مهربان باشد. باید همه شما قوّه واحده باشید، ید واحده على من سواهم. باید همه شما نظم را حفظ کنید. همه قواى انتظامیه نظم را در باطن خودشان حفظ کنند تا یک ارتش صحیح باشد، یک ژاندارمرى صحیح باشد، یک سپاه پاسداران صحیح باشد (صحیفه نور، ج ‏۱۲: ۴۰۷).
۴-۲-۱۷- روحیه سلحشوری و شهادت طلبی
الان در ارتش و در سپاه پاسداران و در سایر قواى انتظامى و نظامى ما آن قدرت هست. همچنین هست که اگر چنانچه، دَم مرگ هم باشند، مع ذلک فریادشان به اللّه اکبر بلند است و حمله مى‏کنند. ارتش ما نباید بگوییم که یک ارتشى است که مثل ارتش هاى دیگر است. ژاندارمرى ما هم مثل ژاندارمرى دیگر است. سپاه پاسداران ما هم مثل قواى مسلح دیگران است. این صحیح نیست. براى اینکه سپاه دیگران، ارتش دیگرى براى کى جنگ مى‏کند؟ مى‏گویند که ما اگر بمیریم پیش خدا مى‏رویم. این روحیه است که مقدّم مى‏دارد. این روحیه‏اى که عقیده ایمانى‏اش این است که من اگر کشته بشوم، یک توفیقى است براى من، و من مى‏روم در جوار رحمت الهى. این روحیه است که ما را پیروز کرده، و ارتش ما هم این روحیه را بحمداللّه دارند. (صحیفه نور، ج ‏۱۳: ۲۳۳)

مدیر سایت