هر آنچه باید در مورد حسگرهای دوربین ISOCELL سامسونگ بدانید

در دومین اتفاق کنگره جهانی موبایل امسال که در کشور چین و شهر شانگهای در حال برگزاریست، سامسونگ از برند جدید حسگرهای تصویرش به نام «آیسوسل» (ISOCELL) رونمایی کرد، سخت افزاری که تقریباً در همه تلفنای همراه آینده این شرکت از خونواده گلکسی و شاید اجناس دیگه به کار میره.

این حسگرها در چهار دسته به اسمای Bright / Fast / Slim و Dual قرار می گیرن که آخرین مورد به احتمال زیاد، در ماژول دوربین گلکسی نوت ۸ استفاده کرده می شه. در ادامه می خوایم فناوریای موجود در این حسگرها رو بررسی کنیم.

آیسوسل چیه؟

آیسوسل [یا ایزوسل] در واقع نام برند سامسونگ واسه حسگرهای تصویر CMOSه که در مقایسه با بیشتر سنسورهای الان، از یه جور چیدمان نامعمول بهره میگیره. بیشتر سازندگان حسگر دوربین، نوردهی از پشت یا از جلو رو واسه تشکیل تصویر انتخاب می کنن، اما سامسونگ با چندین فناوری از جمله نوردهی سه بعدی پیکسلا از پشت، عایق سازی مدارات به شکل عمیق (F-DTI) و دریچه انتقال عمودی (VTG) تونسته جمع آوری نور در حسگر رو خیلی پیشرفت دهد.

گفتنیست بر خلاف اینکه معرفی رسمی برند آیسوسل تازگیا از طرف این شرکت کره ای انجام شده، اما تکنولوژی زیرساختی اون از حدود سال ۲۰۱۳ موجود بوده و واسه اولین بار در موبایل پرچمدار گلکسی اس ۵ استفاده شده.

به طور خلاصه، فناوری مورد استفاده سامسونگ به رفع مشکل نشت سیگنال که یکی از مشکلات اصلی حسگرهای دوربین با پیکسلای کوچکه، کمک می کنه. همونجوریکه میدونید در موبایلای هوشمند، پیکسلای دوربین بسیار کوچیک بوده و با آرایشی فشرده کنار هم جای گرفتن، در نتیجه مقداری از نور دریافتی بین سلولای RGB مجاور نشت کرده و نویز خاصی به نام «کراس تاک» (crosstalk) رو به وجود میارن.

حال سامسونگ با عایق کاری بهتر این سلولای فوتودیود (دیود نوری) و انتخاب نام بامسمای ISOCELL، می تونه حساسیت پیکسلای دوربین نسبت به نور رو زیاد کرده و بر خلاف دریافت نور بیشتر، کاهش نویز زیادی رو در این سنسورهای کوچیک جفت و جور کنه.

نگاهی دقیق تر به سنسورهای جدید سامسونگ

در اتفاق گذشته MWC چین، سامسونگ فناوری آیسوسل خود رو در چهار دسته جور واجور بهینه سازی کرده و هرکدوم از اونا رو واسه کاربرده های خاص و بازار هدف خاص عرضه می کنه. در ادامه به بررسی این چهار گروه سنسور دوربین می پردازیم.

آیسوسل Dual

شرکتای مختلفی رو دیده ایم که طی سالای گذشته به دوربینای دوگانه روی آورده ان، و حال به نظر می رسه سامسونگ هم آمادگی حضور در این میدون رو به دست آورده. آیسوسل Dual تلاش شرکت کره ای واسه کنار هم قرار دادن یه حسگر منوکروم (تک رنگ) و یه حسگر RGBه، هدفی که قبل از این با موفقیت به وسیله هوآوی در موبایلای پرچمدارش استفاده شده. شرکت کوالکام هم فناوری مشابهی رو تحت برند Clear Sight عرضه می کنه.

از اونجا که حسگرهای منوکروم از بازه دینامیکی بالاتری بهره مند هستن، ترکیب داده های حاصل از اونا با حسگر RGB می تونه تصاویر HDR بسیار بهتری رو به ثبت برسونه. علاوه بر این، ترکیب فوق می تونه یکی از مشکلات بیشتر دوربینای موبایل معمولی یعنی نویز در شرایط نوری ضعیف رو هم نابود کنه.

فناوری دوربین دوگانه سامسونگ، بیشترین حد از دو حسگر ۱۳ مگاپیکسلی پشتیبانی می کنه که یکی از اونا RGB و دیگری منوکرومه، و هر دو از تکنولوژی فوکوس خودکار هم بهره مند هستن. پیکسلای این دو حسگر ابعاد ۱٫۱۲ میکرونی دارن، که کوچیک تر از پیکسلای ۱٫۴ میکرونی تعبیه شده در گلکسی اس ۸ هستن و نشون میدن شرکت کره ای در ازای دو برابر کردن تعداد سنسور و پیکسلا، ناچار به کاهش ابعاد اونا بوده.

گشودگی دیافراگم این دوربینا هم f/2.0 اعلام شده که بازم نسبت به رقم f/1.7 در جدیدترین پرچمدار سامسونگ کمتره. با این حال، این شرکت میگه ترکیبای مختلفی رو میشه در این ماژول دوگانه به کار گرفت و به خاطر همین، مشخصات اونا طبق نیاز پایانی قابل تغییره.

با اینکه در ظاهر توانایی دریافت نور این حسگرها در مقایسه با قبل کمتر شده، اما باید در نظر داشته باشیم که کراس تاک یا نشت سیگنال در حسگر منوکروم بسیار کمتره و پس حساسیت بالایی رو در برابر نور از خود نشون میده. ترکیب این توانایی با تصویر به دست اومده از سنسور RGB در حالت تئوری می تونه نویز کمتر و بازه دینامیکی بالاتری رو در مقایسه با دوربینای ساده ایجاد کنه.

با در نظر گرفتن اینکه سنسورهای مورد استفاده در ماژول آیسوسل Dual از رزولوشن برابری بهره مند هستن و اشاره ای هم به لنز تله فوتو نشده، پس به احتمال زیاد در این خونواده تماشاگر توانایی بزرگنمایی اپتیکال نخوایم بود. گفتنیست شرکتایی مثل اپل، هوآوی یا وان پلاس از اختلاف فاصله کانونی یا کراپ کردن تصویر با رزولوشنای جور واجور، ترکیبی از بزرگنمایی دیجیتال/اپتیکال رو در اختیار کاربر قرار میدن.

آیسوسل Bright

سامسونگ میگه حسگرهای سری Bright می تونن «تصاویری زنده و شفاف رو با حفظ کامل رنگای طبیعی و کاهش نویز در محیطای کم نور به ثبت برسانند». البته این توضیح کلی، هیچ جزئیاتی رو معلوم نمی سازه و در واقع تموم موارد فوق از ویژگیای پایه فناوری آیسوسل هستن.

با این حال، میشه حدس زد که در حسگرهای خونواده Bright از پیکسلایی با اندازه بزرگ تر استفاده می شه که توانایی جذب نور بیشتری دارن. الان پیکسلای ۱٫۴ میکرونی به عنوان بهترین گزینه در دنیای اسمارت فون مطرح هستن و کارکرد بهتری نسبت به پیکسلای ۱٫۱۲ میکرونی به کار رفته در حسگرهای سونی دارن. البته اینکه سامسونگ می خواد به پیروی از HTC در موبایل One M8 به پیکسلای ۲ میکرونی روی بیاره یا خیر، هنوز مشخص نیس، به خصوص اینکه اچ تی سی هم در آخرین پرچمدارش به سراغ پیکسلای ۱٫۴ میکرونی رفته.

آیسوسل Fast

واژه Fast به معنی «سریع» هم می تونه به یکی دیگه از تکنولوژیای برجسته دوربینای سامسونگ اشاره داشته باشه. این شرکت واسه اولین بار در پرچمدار سال گذشته اش یعنی گلکسی اس ۷ از فناوری فوکوس خودکار با تشخیص فاز (PDAF) با پیکسلای دوگانه رونمایی کرد و بعد همین فوت وفن رو در دیگه اجناس رده بالایش هم به کار گرفت.

برخلاف بررسی کنتراست تصویر، در فناوری PDAF از فاز نور برخورد کننده به پیکسلای سنسور در نقاط جور واجور واسه تخمین فاصله وسیله استفاده می شه که نتیجه دقیق تری رو داره، اما به پشتیبانی سخت افزاری قوی نیازمنده. قبلی بر این، از چند پیکسل معدود واسه تشخیص فاز استفاده می شد، اما فناوری پیکسل دوگانه (Dual Pixel) از همه پیکسلای حسگر دوربین واسه عملیات فوکوس بهره میگیره. به خاطر همین، با کارکرد بسیار سریع تری روبرو هستیم.

گفتنیست سامسونگ در مورد به کار گیری فوکوس خودکار با پیکسل دوگانه تنها نیس و سنسورهای رده بالای شرکتای دیگه هم به اینجور قابلیتی تجهیز شدن. به هر حال، به نظر می رسه خونواده حسگرهای FAST سامسونگ به این فناوری پیشرفته مجهز شده ولی سری Bright از راه معمولی PDAF بهره گیرند که هزینه کمتری رو داره.

آیسوسل Slim

سنسورهای Slim سامسونگ، به روشی متفاوت از فناوری آیسوسل بهره می گیرن و با طراحی بهینه، ابعاد ماژول دوربین و به خصوص ضخامت اونو بسیار کاهش میدن. این شرکت کره ای هم می دونه که کاربران از برجستگی ماژول دوربین راضی نیستن، اما واسه تعبیه حسگرهای بزرگ و با کیفیت و لنزهای پیشرفته، سازندگان چاره ای جز این ندارن.

سامسونگ با به کار گیری سیستم عایق سازی پیشرفته فوتودیودها در تکنولوژی آیسوسل، تونسته اندازه پیکسلا رو تا ۰٫۹ یا ۱٫۰ میکرون کم کنه. در واقع این فناوری رو میشه نسخه جدیدتر از تکنولوژی BRITECELL دونست که در انتهای سال ۲۰۱۵ معرفی شد.

کاهش اندازه پیکسلا تا این حد در طراحی سنسورهای BSI (نوردهی از پشت) عملی نیس، چون نویز شدیدا زیاد می شه. حال با آیسوسل Slim، سامسونگ می تونه رزولوشن بسیار بالاتری رو در سنسورهای بسیار کوچیک ارائه کنه، بدون اینکه کیفیت تصویر فدا شه. البته طبیعیست که کیفیت این حسگرها به مدلای Bright یا Fast نمی رسه.

جمع بندی

فناوری آیسوسل سامسونگ، موضوع جدیدی نیس و اتفاق خبری گذشته این شرکت در چین، بیشتر حالت معرفی برند جدیدی رو داشت که همه شکلای جور واجور اجناس اونا رو زیر یه چتر جمع کنه. این حرکت واسه مصرف کنندگان عمومی و خریداران شرکتی حسگرهای CMOS این شرکت بسیار سودمنده، چون خیلی راحت می تونن قابلیتای دوربین مورد نظر رو بفهمن.

با این حال، واسه اولین بار تماشاگر معرفی رسمی ماژول دوربین دوگانه براساس فناوری آیسوسل بودیم که سخت افزارهای الان این شرکت کره ای رو با تکنیکای نرم افزاری ترکیب کرده و تصاویر بسیار بهتری رو میسازه. این تکنولوژی می تونه علاقه مندان به عکاسی با موبایل رو به طور کاملً امیدوار سازه، چون همین حالا هم دوربینای به کار رفته در اسمارت فونای پرچمدار سامسونگ، از جمله بهترین نمونه های بازار هستن.