پایان نامه ارشد با موضوع درماندگی آموخته شده و نظریه سرسختی

Asphalt road and sky cloud landscape

Widget not in any sidebars

2-7-1- تسلط یا انفعال:
سرسختی مثل خوش بینی یک پیش بینی کننده ی قوی سلامت جسمی و روانی در مواجهه با ناملایمات زندگی می باشد. کسانی که به ناملایمات زندگی به عنوان یک فرصت می نگرند، با احساس هدفمندی و حس کنترل یا چیزی که من آن را ( مشکل به عنوان فرصت) می نامم، قوی مانده در حالی که کسانی که قربانی مشکلات و سختی ها شده اند به صورت منفعلانه به درماندگی خود واکنش نشان می دهند و ضعیف می شوند ( استولتز، 1997 ص 63) .
2-7-2- تسلط و سلامتی:
سرسختی در ذات خود همچون درماندگی آموخته شده و تئوری اسناد در مورد کنترل یا تسلط یک شخص بر زندگی می باشد. روانشناسان اجتماعی نظیر الن لانگر و جودیت رودین درگیر مطالعاتی شدند که نشان می داد، طی یک دوره ی یکساله، بیمارانی که در خانه از ایشان پرستاری می شد و این فرصت را داشته اند که کنترل بر اوضاع زندگی خود داشته باشند، عمر طولانی تری داشته اند ( از کسانی که در بیمارستان با برنامه ریزی مشخص وشرایط غیر قابل کنترل بستری بوده اند) در نهایت کسانی که احساس کنترل داشته اند دو برابر بیشتر عمر کرده اند. ادراک کنترل یا تسلط یک عنصر ضروری در اجتناب از درماندگی آموخته شده، رشد شکیبایی و بالا بردن AQ می باشد( استولتز، 1997 ص66 ) .
2-7-3-موانع قطعی توانمند ی:
بدون شک شما اهمیت توانمند ی را می دانید. تصور می کنیم بچه ها باید توانایی نه گفتن را در برابر سکس، مواد مخدر و موقعیت های آزاردهنده داشته باشند. والدین باید توانمندی در تربیت فرزندانی که بتوانند سلامتی خود را حفظ کنند، خانواده خود را دوست بدارند و بتوانند در مراحل رشد کودکان خود را راهنمایی نمایند. رهبران تجاری باید توانمند شوند تا بر مشکلات خود که هر روز از جنبه های مختلفی با آن روبرو می شوند غلبه نمایند. شما باید توانمند شوید تا به صعود خود ادامه دهید.. ( استولتز، 1997 ص 57) .
توانمندی
(AQ بالا)
(AQ پایین)
درماندگی
 
شکل (5-2) درماندگی آموخته شده و توانمندی
درماندگی آموخته شده، و توانمند سازی دارای روابط منحصر به فردی در تقابل با یکدیگر هستند (شکل 5-2) . در تعریف این دو در تضاد هستند. شخصی که از درماندگی آموخته شده رنج می برد، نمی تواند توانمند باشد. و کسی که احساس توانمندی می کند ، نمی تواند از درماندگی رنج ببرد. درماندگی آموخته شده مانع قطعی توانمند سازی است. بنابراین هنگام صعود درماندگی یک الگوی فکری قابل تعریف است، که می تواند تمام جنبه های موفقیت را تضعیف نماید ( استولتز، 1997 ص 65) .
2-8- چکیده نظریات در خصوص درماندگی آموخته شده و نظریه سرسختی :
 از مارتین سلگیمن، کریستوفر پیترسون، استیون مایر، کرول دوک و چندین محققی که با کارهایشان الهام بخشیدند ما یاد می گیریم:
درماندگی آموخته شده توضیح می دهد که چرا بسیاری از افراد تسلیم می شوند.
درماندگی آموخته شده یک مانع قطعی برای توانمند سازی است.
هنگامی که درماندگی را یاد گرفت توجیه کردن علت درماندگی آسان است .
مردم می توانند در برابر درماندگی ایمن شوند.
کسانی که در برابر درماندگی ایمن شده اند هرگز تسلیم نمی شوند.
صعود ناگهانی در افسردگی به دلیل شیوع درماندگی آموخته شده است.
خوش بین ها الگوی پاسخدهی متفاوتی از بد بین ها در مواجهه با ناملایمات زندگی دارند.
خوش بین ها بیشتر می فروشند، نقش بهتری ایفا می کنند، پشتکار بیشتری دارند و عمر طولانی تری به نسبت بدبین ها دارند.
زنان و مردان به گونه ی متفاوتی فکر می کنند ، در نتیجه پاسخ های متفاوتی به ناملایمات زندگی می دهند.