پایان نامه ارشد با موضوع نیاز سنجی آموزش ضمن خدمت آموزگاران مدارس ابتدایی شهرستان بستک

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نیاز سنجی آموزش ضمن خدمت آموزگاران مدارس ابتدایی شهرستان بستک

تکه ای از متن پایان نامه :

– تحلیل وظیفه، دانش، مهارت و توانایی

– تحلیل اشخاص (دالزیل[1]، 1994).

  • الگوی تحلیل TREND[2]

از این الگو برای اجرای مطالعات نیازسنجی در سطح تعدادی از مدارس یا مدرسه اس خاص بهره گیری می گردد. الگوسی مذکور بر این باور می باشد که شرط هرگونه تغییر و تحوّل و نوآوری موفقیت آمیز مستلزم مشارکت جامعه محلی در مطالعات نیازسنجی می باشد (هوستون[3]، 1978).

مراحل الگو عبارتند از:

– انجام مطالعات و مطالعه اولیه

– تشکیل یک کمیته در سطح محلی برای برنامه ریزی

– انجام نیازسنجی

– مطالعه منابع و مدت زمان برنامه

– اولویت بندی

– تعیین و آماده کردن منابع مادی و انسانی برای تحقق نیازهای برگزیده شده تدوین برنامه اجرایی

روش های مختلفی درمورد سازمان انجام داد که به نظر می رسد روش تحلیل TOWS جالب ترین، کامل ترین و مفید ترین آن ها خصوصاً در ارتباط با نیازهای آموزشی باشد (عباس زادگان و ترک زاده، 1386).

2- بازنگری طرح ها و برنامه ها

بازنگری طرح ها و برنامه های سازمانی و کاری آینده اطلاعات ضروری و ارزشمندی جهت شناسایی نیازهای آموزشی سازمان و حوزه های مختلف کاری و شغلی به دست می دهد (بورگ[4]،1990).

اهمیت این روش و اطلاعات حاصل از آن در این می باشد که امکان پیش بینی و شناسایی دانش، مهارت و توجه های لازم و اقدام فراکنشی درمورد آن ها را فراهم می آورد. در واقع بسته به میزان دقت و عینیتی که طرح ها و برنامه ها از آن برخوردارند و دقت و تحلیلی که در جریان مرور و بازنگری برنامه ها اعمال گردد به همان نسبت پیش بینی که درمورد نیازهای آموزشی به اقدام می آید دقیق تر و مفیدتر خواهد بود (افسری، 1387).

3- سناریو نوشتن

در سناریو نویسی عواملی که در آینده بر سازمان یا شغل اثر می گذارند و نیز نحوه ارتباط آن ها با یکدیگر و اثرات و نتایجی که بار خواهند آورد به شکلی نظام دار و منطقی پیش بینی و مطالعه می گردد و نیازهای ناشی از آن تعیین می گردد. در این فن از کارشناسان خواسته می گردد

[1] -Dalziel

[2] -Trageting Resoources for thae Educational Needs of the Disadvantaged

[3] -Houston

[4] -Bourque

نیاز سنجی آموزش ضمن خدمت آموزگاران مدارس ابتدایی شهرستان بستک 92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk