پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های کلامی علاّمه طباطبایی(ره)

تکه ای از متن پایان نامه :

کردن می باشد[1] . هم چنین به معنای طلب و آمد و شد در جستجوی چیزی می باشد[2] .

فلاسفه  و متکلمان ، تعاریف متعددی در این حوزه ارائه نموده اند . همین طور در اصل و حقیقت و ماهیت اراده نیز اختلاف نظر هست . و همین گونه در حدوث و قدم آن نیز تنوع آن می باشد . صدر المتالهین در تعریف اراده می گوید همان علم خداست به نظام اتم؛ و علمش به نظام اتم همان داعی می باشد نه چیز دیگر[3]. خواجه نصیر طوسی و محقق سبزواری نیز با این نظریه همسو می باشند[4] .

متکلمان معتزله و بیشتر متکلمان امامیه می گویند :‌ اراده تکوینی خدا همان علم داعی خداوند به فعل مشتمل بر مصلحت می باشد[5] .

حروف و اصوات – را در غیر خود مانند جبرئیل یا پیامبر یا اجسام ایجاد می کند . پس خداوند به اعتبار این که در غیر خود کلام ایجاد می کند متکلم می باشد[6] .

مرحوم علاّمه طباطبایی در حقیقت کلام ،‌ هم کلام لفظی را و هم کلام فعلی را پسندیده می باشد . لذا کلام را هم بر اساس عرفی و هم ازدیدگاه حکما تعریف می کند . در مورد کلام لفظی فرموده می باشد :‌کلام در میان بشر ها عبارت می باشد از لفظی که با دلالت وضعی و قراردادی بر آن چیز که که در ضمیر می گذرد ، دلالت دارد . به گونه ای که وقتی مخاطب آن لفظ را می شنود ، معنایی که در ذهن متکلم هست به ذهن مخاطب منتقل می گردد و غرض از تکلم که همان تفهیم و تفهم می باشد ، حاصل می گردد.

در مورد خداوند ، کلام را به دو صورت می توان به کار برد[1] فیروز آبادی ، القاموس المحیط،‌بیروت ، درالعلم،‌بی تا ، ج1، ص 415

[2] ابن مقصود ، همان، ج3، ص 191

[3] صدر المتالهین،الحکمه المتعالیه، ج6،ص 333

[4] علامه حلی ، کشف المراد ، ص 252؛ خواجه نصیر طوسی، فواعد العقائد،‌همان،‌ص 46؛ سبزواری ، توضیح اسماء الحسنی، ص 42

[5] جرجانی،‌توضیح مواقف، همان ،‌ص 57

[6] سید شریف جرجانی، توضیح المواقف، قم : شریف رضی ، 1410ق، ج8، ص 93

علامه حلی ، کشف المراد ، قم : موسسه امام صادق (ع)،‌1375ش، ص 32

لاهیجی ، گوهر مراد ،‌همان ، ص 276


نوآوری های کلامی علاّمه طباطبایی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه