پایان نامه ارشد نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

تکه ای از متن پایان نامه :

برداشت خود را از محیط زیست به صورت اساطیر اظهار می‌نمود. ما آن اساطیر را اینک به صورت سمبل می‌بینیم و اسطوره، آن سوی سکه سمبل می باشد» (براهنی، 1371: 122).

«اسطوره، زبانی رمزی و نمادین دارد و در زبان رمزی، همواره نوعی تناقض­نمایی نهفته می باشد؛زیرا رمزها ضمن پیچیده کردن زبان، در نیل مخاطب به معانی عمیق‌تر و فرا‌تر از معانی عادی مؤثرترند و گاه صراحت اظهار در زبان آمیخته به ابهام بیشتر می باشد. زبان رمزی و تأویل­پذیر اسطوره، زمینۀ بازآفرینی آن را در طول تاریخ ادبیات فراهم کرده می باشد» (حجازی، 1388: 122).

بسیاری از شاعران معاصر از عناصر و شخصیت‌های اساطیری به عنوان نمادهای سیاسی و اجتماعی بهره گیری کرده، در بعضی موارد نمادهای شخصی و ابداعی خود را با الهام از شخصیت‌های اسطوره­ای و ملی آفریده‌اند. شعر متعهّد معاصر با مسائل سیاسی و اجتماعی پیوندی ناگسستنی دارد، بدین­جهت شاعرانِ خلّاق و تاریخ گذشته و اسطوره پناه برد» (بزرگ بیگدلی و دیگران، 1389: 240).

2-2. نمادپردازی به عنوان یک مکتب

نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی: نماد و نمادپردازی در اشعار رضا براهنی

Author: userk