پایان نامه درباره نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

همانند کسی خواهد بود که مهمانی را به مهمانسرایی دعوت کند ولی محل ‏مهمانسرایش و راه رسیدن به آن را به او نشان ندهد و بدیهی می باشد که چنین رفتاری خلاف  حکمت ‏و موجب نقض غرض می باشد.‏[1]

‏ با در نظر داشتن این مقدمات، به این نتیجه می رسیم که مقتضای حکمت الهی این می باشد که راه ‏دیگری ورای حس وعقل برای شناختن مسیر تکامل همه جانبه،دراختیار بشر، قرار دهد تا انسانها ‏بتوانند مستقیما یا با وساطت فرد یا افراد دیگری از آن،بهره مند شوند و آن همان راه وحی می باشد که در ‏اختیار انبیاء علیهم السلام قرار داده شده و ایشان بطور مستقیم، و دیگران بوسیله ایشان، از آن بهره مند ‏می شوند و آن چیز که را برای رسیدن به سعادت و کمال نهائی ، لازم می باشد فرا می گیرند.

قرآن کریم در زمینه ارسال رسل و انزال کتب، بیاناتی دارد که می توان گفت همین برهان از آنها ‏استنباط می گردد، مانند:‏

« رُّسُلًا مُّبَشرِّینَ وَ مُنذِرِینَ لِئَلَّا یَکُونَ لِلنَّاسِ عَلىَ اللَّهِ حُجَّهُ  بَعْدَ الرُّسُل[2]»؛ پیامبرانى که بشارت‏دهنده و بیم‏دهنده بودند، تا بعد از این پیامبران، حجتى براى مردم بر خدا باقى نماند، (و بر همه اتمام حجت گردد) ‏

مانند دستگیری های دیگر؛در داستان حضرت موسی و خضر در آیه هفتاد و چهارم کهف بیان شده و می فرماید :

« فَانطَلَقَا حَتىَّ إِذَا لَقِیَا غُلَامًا فَقَتَلَهُ قَالَ أَ قَتَلْتَ نَفْسًا زَکِیَّهَ  بِغَیرِ نَفْسٍ لَّقَدْ جِئْتَ شَیْئا نُّکْرًا[3]»؛ باز به راه خود ادامه دادند، تا اینکه نوجوانى را دیدند و او آن نوجوان را کشت. (موسى) گفت: «آیا بشر پاکى را، بى آنکه قتلى کرده باشد، کشتى؟! براستى کار زشتى انجام دادى!»

خراب کردن کشتی توسط حضرت خضر(ع) نشانه این می باشد که پیامبر به جامعه انسانی در حال کمک کردن می باشد. این کمک پیامبر،مانند کمک های دنیایی می باشد واز طرفی در آنجایی که نوجوانی را برای سعادت و حفظ ایمان والدینش کشت این یک نگاه و کمک معنوی می باشد که از سوی حجت خدا صورت گرفت.

[1].همان،ص178.

[2]. نساء:165.

[3].کهف:74.

تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk