پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :نوآوری های کلامی علاّمه طباطبایی(ره)

تکه ای از متن پایان نامه :

-کلام اعتباری و عرفی :‌ یعنی لفظی که برای معنایی وضع شده ، و زیرا وضع یک ارتباط اعتباری و قراردادی می باشد که میان لفظ و معنا مستقر می گردد کلام از آن جهت که مشتمل بر این امر اعتباری می باشد خود موجودی اعتباری به شمار می رود که خود هم بر دو قسم می باشد :‌                                                                   یا به معنای صفت فعل می باشد و یا به معنای صفت ذات

2- کلام حقیقی : از آنجا که فایده کلام اعتباری و قراردادی  اعلام و اظهار می باشد ،‌ معنای کلام از معنای عرفی و لغوی خود به دلالت حقیقیه نیز توسعه داده می گردد به این اظهار که اگر موجودی حقیقی ، با دلالت حقیقی بر چیزی دلالت کند ، آن موجود اولی و شایسته تر به نام کلام می باشد در مقایسه با آن لفظ اعتباری و قراردادی. به همین جهت به مخلوقات از آن جهت که با حقیقت وجودشان بر وجود خداوند دلالت می کنند ، کلام حقیقی اطلاق می گردد . این نیز به دو قسم کلام به عنوان صفت فعل و کلام به عنوان صفت ذات تقسیم می گردد[1] .

می باشد که می بینیم وجود مقدس حضرت امیر مومنان(ع) درمورد نفی محدودیت از خدای متعال می فرماید:« من حده فقد عده»[2] یعنی خدای متعال محدود به حدی نیست. زیرا وحدت خدای متعال وحدت حقه حقیقیه می باشد نه وحدت عددی که محدود باشد. زیرا عدد امور اعتباری اند و در شمارش موجودات ممکن کارایی و کاربرد دارند.

از بیانی که مرحوم صدرالمتالهین در این زمینه دارد، چنین بر می آید که خدای سبحان محدود به لاحدی می باشد. یعنی حد خدای متعال لاحدی اوست: این حقیقه الوجود، لکونها امرا سیطا غیرذی مهیه، ولاذی مقوم او محدد، هی عین الواجب المقتضیه للکمال الاتم الذی لا نهایه له فی شده…. فقد ثبت وجود الواجب بهذا البرهان، و یثبت به ایضا توحیده؛ لان الوجود [1] نهایه الحکمه ، ص 308؛ الحکمه المتعالیه ،‌ج7 ، ص 4و3

[2] . سیر رضی، نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، بوشهر، موسسه انتشاراتی موعود اسلام، 1380، ص 32، خطبه 1


نوآوری های کلامی علاّمه طباطبایی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه