پایان نامه رشته الهیات درباره نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم-دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

‏. «وَإِنْ مِّنْ شَىْء إِلاَّ یسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَکِنْ لاَّ تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ[1] »
از مجموع آیات فوق به خوبى نتیجه گیرى مى گردد که معرفت و شناخت بشر هرچند در حد ذات خود زیاد باشد، و علوم و دانش هاى بشر روز به روز گسترده تر گردد، دنیا پر از مدرسه و دانشگاه و کتابخانه و مراکز تحقیقات گردد، باز حجم این معلومات نسبت به مجهولات قطره اى در برابر دریا می باشد.
جایى که بشر خیر و شر خود را نمى داند، و از سود و زیان خود آگاه نیست، جایى که جوهر روح خویش را که از همه چیز به او نزدیکتر می باشد هنوز نشناخته، جایى که از حوادث فردا و لحظه مرگ خود بى خبر می باشد; چگونه مى توان انتظار داشت که از حوادثى که در کهکشان هاى دور دست و این عالم گسترده بى انتها مى گذرد آگاه باشد.

پس بی شک، ابزارهای ادراکی بشر، بگونه ای نیست که بتواند در راه تکامل وی، تمام نیازهایش را تأمین کند. و همین محدودیت ، خود دلیل لزوم نبوت می باشد؛ اگر علم بشر تأمین کننده ی نیازهایش می بود، احتیاجی به وحی نبود.پس با در نظر داشتن اینکه حکمت الهی مقتضی ست که بشر مصالح و مفاسد خود را بشناسد تا آگاهانه انتخاب کند؛ عقل حکم می کند که باید راه دیگری وجود داشته باشد.[2]

بدون شک اینها به خاطر آن نیست که بشر از معرفت و شناخت عاجز می باشد; بلکه به خاطر وسعت عالم هستى می باشد، و شاید بسیارى از کسانى که منکر شناخت شده اند این محدودیت علم بشر و آلودگى بعضى از علوم اش را با خطاها با اصل مسأله شناخت اشتباه کرده اند.
بایک بررسی دقیق روی آیات مختلف قرآن مجید که در سراسر این کتاب آسمانی پخش می باشد به این واقعیت می رسیم که طرق و منابع معرفت از نظر قرآن در شش چیز اختصار می گردد[3]:

1- احساس و تجربه(یا طبیعت)  2-عقل و تحلیلهای منطقی  3- تاریخ مدون و غیر مدون

4-فطرت و وجدان                   5-وحی و پیام الهی             6-کشف وشهود

 

2-1-3. ابزارهای شناخت بشر:‏

‏2-1-3-1. احساس و تجربه

[1] . اسراء:44.

[2] . مصباح یزدی محمد تقی،معارف قرآن(3-1)،پیشین،ص404.

[3] . مکارم شیرازی ناصر، پیشین،ص126.

تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk