پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

إِنْ کَانَ سُبْحَانَهُ أَعْلَمَ بِهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ لَکِنْ لِتَظْهَرَ الْأَفْعَالُ الَّتِی بِهَا یُسْتَحَقُّ الثَّوَابُ وَ الْعِقَاب‏[1]؛ اگر چه خداوند سبحان از خود آنها به آنها آگاهتر می باشد، ولى آزمایش براى این می باشد که کارهایى که سزاوار ثواب و اعمالى که موجب کیفر می باشد آشکار گردد.

بنابراین از آنجاکه در جریان زندگی بشر ها بدون آزمایش الهی، افعال خوب و بد زمینه صدور نمی یابد و نیکوکاران از بدکاران متمایز نمی گردند، ابتلا و آزمون ضرورت می یابد. از همین رو در فرهنگ دینی وقتی گفته می گردد که هدف از آفرینش بشر عبادت می باشد، بعضی گمان می برند که مقصود از آن صرفا انجام اعمال و مناسکی می باشد که به نام دعا تحقق می پذیرد مانند نماز و روزه و اذکار گوناگون.

طبق جهان بینی قرآن هر حرکت و اقدام مثبتی که از بشر صورت گیرد، به شرط آن که به انگیزه  قرب ربوبی و براساس ارزش ها و تکالیف الهی باشد آن اقدام و حرکت، عبادت محسوب می گردد.

بنابراین تعریف، زارعی که با دست های پینه بسته خود در نیمه های شب، برای تأمین امرار معاش خود و خانواده اش به آبیاری باغ و بستان ها می پردازد؛ استادی که در دل شب به مطالعه و تحقیق می پردازد، تا گره ای از معضلات فکری بشری را بگشایدو… همه و همه مادامی که در جهت خدا و به نیت و قصد الهی – که تنیجه و ثمرش مردمی می باشد- می کوشند، هر آن و لحظه در حال عبادت به سر می برند.

بنابراین، هدف این می باشد که همه کارها و اعمال و رفتار بشر لله گردد. یعنی بشر به مرحله ای برسد که حتی خوردن و خوابیدن و زنده ماندن و مردنش همه وهمه برای خدا باشند.

«قُلْ إِنَّ صَلَاتىِ وَ نُسُکِى وَ محْیَاىَ وَ مَمَاتىِ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَالَمِین‏[2]»

به عبارت دیگر عبادت نمی تواند هدف نهایی باشد، بلکه هدفی میانی می باشد، یعنی عبادتی که خداوند آن را هدف از آفرینش بشر بیان کرده ، وسیله و پلی می باشد برای چیزی که از عبادت حاصل می گردد.

  تنها چیزی که می تواند بشر را به آرامش و سکونی دایمی و پایدار برساند، رسیدن به تقرب پروردگار متعال

[1].  نهج البلاغه،حکمت93.

[2] . انعام:162.

تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Author: userk