پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

آسمانی می باشد و پس از او پیامبر ودین و کتاب و شریعت دیگری نخواهد آمد.

همه مسلمانان به اتفاق کلمه می گویند: دین اسلام دین ابدی، و قرآن مجید، کتاب جاویدان الهی می باشد، و خدای بزرگ اساس ترقی و سعادت خوشبختی جاودانی بشر را در این دین و کتاب پی ریزی نموده ، و با فرستادن این پیامبر و این کتاب، شرایع و کتاب های آسمانی گذشته را تکمیل و ختم کرده می باشد.[1]

اسلام ضمن اعلام ختم نبوت،جاودانگی خویش را نیز اعلام نمود:«حَلَالُ‏ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَهِ وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ  إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَهِ »[2]

2-4-1. ادله خاتمیت

قرآن کریم این موضوع را به قدری صریح و روشن بیان کرده ، که هیچ جای شک و تردیدی برای کسی باقی نگذارده می باشد، اگر کسی آشنائی مختصری با زبان عربی داشته باشد، وبه آیات مربوط به این موضوع مراجعه کند، دلالت آیات را بر خاتمیت رسول اکرم واضح و روشن خواهد دید.

یکی از محکم‏ترین ادلّه نقلی خاتمیت پیامبر بزرگ اسلام‏ که با صراحت و روشنی تمام این موضوع را ‏اثبات می‏کند که غیر قابل شک و تردید می‏باشد،آیه شریفه زیر می‏باشد

«مَّا کاَنَ محَُمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِکُمْ وَ لَکِن رَّسُولَ اللَّهِ وَ خَاتَمَ النَّبِیِّن‏»[3]؛

‏  بنابراین از این آیه هم به خوبی بهره گیری می گردد که: رسالت پیامبر گرامی تا دامنه قیامت ادامه دارد.

شاهدی دیگر بر اثبات خاتمیت پیامبر اسلام(ص) آیه بیست و هشتم سوره سبأ می باشد که می فرماید:

«وَ مَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا کَافَّهً لِّلنَّاسِ بَشِیرًا وَ نَذِیرًا وَ لَکِنَّ أَکْثرََ النَّاسِ لَا یَعْلَمُون»؛[4]

و ما تو را غیر از براى همه مردم نفرستادیم تا (آنها را به پاداشهاى الهى) بشارت دهى و (از عذاب او) بترسانى ولى بیشتر مردم نمى‏دانند!

‏  آن چیز که پس از دقت و تأمل در این آیه معلوم می گردد این می باشد که «کافه» به معنای «عامه» و «حال» ‏از «الناس» ‏و از ماده” کف” به معنى کف دست می باشد.

و از آنجا که بشر با دست خود اشیاء را مى‏گیرد، یا از خود دور مى‏کند این کلمه گاهى به معنى” جمع کردن” و گاهى به معنى” منع کردن” آمده می باشد.

.[1] سبحانی جعفر، خاتمیت از نظر قرآن و حدیث و عقل،بی چا، نشر مؤسسه سیدالشهدا(ع)،قم،بی تا،ص9.

[2]. کلینی،محمد بن یعقوب،ج1،ص9.

[3]. احزاب:40.

[4]. سبأ:28.

تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه