افسردگی در زنان؛ علائم، دلایل و راه درمان اون- قسمت 2

Leadership concepts with orange paper airplane leading among white

بسازین.

مشاوره: مشاوره یکی از راه های مؤثر درمان افسردگی در زنانه. مشاوره می تونه به شما مهارت ها و دیدگاه هایی رو آموزش بده که از شر افسردگی آزاد شید و به شما کمک کنه از بازگشت افسردگی جلوگیری کنین. یکی از مهم ترین چیزایی که باید هنگام انتخاب یک مشاور در نظر بگیرین، رابطه شما با اون شخصه. مشاور مناسب در مراحل درمان و آزادی شما از افسردگی، همراه شما و دلسوز شماس.

دلایل بروز افسردگی در زنان

هیچ دلیل آسون ای واسه بروز افسردگی در زنان وجود نداره. افسردگی می تونه با ترکیبای متفاوتی از دلایل اجتماعی، فیزیولوژیکی و زیستی ایجاد شه.

اصلی ترین دلایل بروز افسردگی در زنان به توضیح زیره:

 • تنهایی و تنهایی؛
 • کمبود حمایت اجتماعی؛
 • تجربه موقعیتای استرس آور؛
 • سابقه خانوادگی افسردگی؛
 • مشکلات ازدواج و رابطه؛
 • فشار پولی؛
 • تجربه تروما یا تجاوز در کودکی؛
 • مصرف مواد مخدر و الکل؛
 • بیکاری یا نداشتن شغل مناسب؛
 • مشکلات سلامتی یا دردهای طولانی.

دلایل اجتماعی، زیستی و هورمونی بروز افسردگی در زنان

میزان ابتلای زنان به افسردگی خیلی بیشتر از مردانه. این فرق جنسیتی با توجه به تعدادی از عوامل اجتماعی، زیستی و به ویژه عوامل هورمونی که مخصوص زنانه توجیه می شه.

علاوه بر دلایل اصلی دچار شدن به افسردگی، روبرو شدن ی زنان با موقعیتای زیر، احتمال دچار شدن به افسردگی در زنان رو افزایش می ده:

مشکلات مربوط به تصویر شخصی از بدن: این مشکلات طی بلوغ جنسی در دخترها زیاد می شه.

مشکلات تیروئید: از اونجا که کم کاری تیروئید می تونه به افسردگی منجر شه، این مشکل باید همیشه زیر نظر دکتر باشه.

استرس: هورمونای استرس در زنان بیشتر از مردها تولید می شه. علاوه بر این، پروژسترون، هورمون جنسی زنانه، مانع از غیرفعالی سیستم استرس در بدن می شه.

مشکلات جانبی داروها: داروهایی مثل داروهای پیشگیری از بارداری یا داروهای هورمونی، می تونن باعث بروز افسردگی در زنان شن.

مشکلات پیش از قاعدگی: واسه خیلی از زنان، سندروم پیش از قاعدگی (PMS) علائم معمولی و کم داره، اما واسه بعضی دیگر علائم خیلی زیاد و ضعیف کنندهه و حتی می تونن باعث مشکل ایجاد وخوی پیش از قاعدگی (PMDD) شن. افسردگی شدید، زودرنجی و دیگر نوسانای ایجاد وخو از علائم PMDD هستن.

بارداری و ناباروری: تغییرات هورمونی خیلی درزمان بارداری رخ میدن و ممکنه باعث افسردگی شن. دیگر مشکلات مربوط به بارداری، مثل سقط جنین، بارداری ناخواسته و ناباروری می تونن باعث افسردگی در زنان شن.

افسردگی پس از زایمون: خیلی از زنا افسردگی پس از زایمون رو تجربه می کنن، اما در بعضی از اونا علائم شدیدتر و طولانی تره. این شرایط، افسردگی پس از زایمون نامیده می شه و فکر میره تحت اثر نوسانات هورمونی ایجاد شه.

یائسگی و پیش از یائسگی: در این مرحله نوسانات هورمونی شدید بوده و می تونه باعث افسردگی شه.

جبران دلایل زیستی و هورمونی افسردگی در زنان

از اونجا که نوسانات هورمونی و عوامل زیستی نقش کلی ای در بروز افسردگی در زنان دارن، باید از راه حلای مقابله ای در ماه و در زمان پایین بودن سطح هورمونا استفاده کرد. سیکل ماهانه ی خود و احساسای خود (فیزیکی و روحی) رو بررسی کنین. اینجوری شما میتونین تا دریابید چه هنگام باید کمبودهای هورمونی خود رو جبران کنین و از بروز علائم افسردگی جلوگیری کنین.

به یاد داشته باشین که افسردگی، در هر مرحله از زندگی و به هر دلیل، جدیه و باید جدی گرفته شه. صرف اینکه به شما گفته شده که علائم تون، به باعث زن بودن تون عادیه، دلیل نمی شه که در سکوت رنج بکشین. راه های خیلی هست که می تونین افسردگی خود رو درمان کنین و حس بهتری داشته باشین. • 2