در مراجع حقوقی واسه دفاع و اثبات حق، دلایلی مورد دلیل قرار می ­گیرند؛ به این صورت که اگه شخصی مثل حقیقی و حقوقی، قائل به این باشه که حقی از اون زایل شده و اظهارات اون، خلاف اصول حقوقی و اموری باشه که قاضی اونا رو مفروض انگاشتهه یا واسه اون ثابت شده باشه، «مدعی» شناخته می شه و خود شخص باید با آوردن دلایلی متقن اونو اثبات کنه.

 

  • نحوه تنظیم دادخواست چیجوریه؟
  • شرایط شهادت در دادگاه و جایگاه اون در نظام حقوقی ایران
  • مسئولیت کیفری افراد حقوقی در قانون

اقرار، اسناد کتبی، شهادت، اَمارات، سوگند و علم قاضی مثل دلایل ی اثبات دعاوی و جرایم به حساب می­ روند. در تعریف اقرار آورده ­ان که اقرار یعنی اینکه شخصی به حقی واسه دیگری خبر بده که به ضرر خودش تموم شه. به شخصی که به ضرر خود خبر می ­بده «مُقِر» و به شخصی که به نفعش خبری داده شده «مقرلَه» می­ گویند. بیشتر اقرار با لفظ انجام می­ شه اما می­ تواند با اشاره کردن، نوشتن و حتی عمل کردن هم صورت گیرد.

شرایط اقرار

شخص مقر باید بالغ، عاقل، مختار و قاصد باشه. بلوغ واسه پسران ۱۵ سال تموم قمری و واسه دختران ۹ سال تموم قمریه. اقرار شخص مجنون، در حالتی که جنون (دیوانگی) بر اون مستولی شه، شخص مجبور که از روی اکراه یا زور و شکنجه، اقرار می­ کنه و شخص هازل (شوخی کننده) که به خبر دادن موضوعی قصد نداشته باشه و تنها بر مزاح چیزی بگه، باطله و اثری نخواهد داشت. درمقابل لازم نیس تا مقرله (شخصی که به نفع اون خبری داده می ­شه) بالغ، عاقل، مختار و قاصد باشه؛ ایشان تنها باید بتونه چیزی که رو که به نفعش اقرار شده، دارا شه. مثلا جنین تا زمانی که زنده متولد نشه، نمی ­تواند ملکی رو تملک کنه. حال اگه شخصی اقرار کنه که منزلی که در تصرف اوست، ملک جنین می­ باشه، چون جنین در این حالت نمی ­تواند مالک شه، پس این اقرار هم نمی ­تواند درست باشه.

از طرف دیگر اقرار باید دور و بر موضوعی باشه که عقلا و طبیعتا بتونه اتفاق بیفته. مثل اینکه در دعوای تشخیص نسب فردی (اثبات رابطه بابایی و فرزندی)، شخص ۲۰ ساله ­ای ادعای بابایی واسه شخص ۲۵ ساله­ ای رو داشته باشه، که قاعدتا امکان اینجور چیزی وجود نداره.

بعضی وقتا هم اقرار، خبر دادن به ارتکاب جرمی از طرف خود شخص مقره. در اصطلاح مردم عادی گفته می ­شه که متهم به جرمش اعتراف کرد. اقرار یا اعتراف باید به شکل روشن و بی هیچگونه ابهامی صورت پذیرد و قابل ذکره که اقرار نمی ­تواند مشروط، وابسته یا آویزون به چیزی باشه؛ مثل اونکه شخص بگه «من فلان ماشین رو به سرقت برده ­ام به شرطی که فلانی به این جلسه احضار شه.» این نشون می ­بده که میشه به اقرار در همون بین دلیل کرد.

در کلیه ی جرایم، قانونگذار یک بار اقرار رو کافی می ­داند. اما در بعضی از جرایم شخص اقرارکننده باید چند دفعه به شکل پشت سر هم یا متناوب (در یک جلسه ی دادگاه یا چند جلسه) اقرار به ارتکاب جرم کنه. مثلا واسه اثبات زنا و لواط، چار بار اقرار لازمه یا در جرایمی مثل شرب خمر (نوشیدن مشروبات الکلی) و قذف (نسبت دادن زنا یا لواط به یک شخص، مثل اینکه به فردی بگه تو زنازاده­ ای) و یه جور از سرقت، مقر باید دوبار به جرم خود اقرار کنه. هدف قانونگذار از لازم دانستن تعدد اقرار واسه بعضی از جرایم حساسیت حیثیتی و حق الهی بودن اون جرایمه و با این کار احتمال داره که متهم شرم و توبه کنه و از اقرارهای بعدی پرهیز کنه. مثل ماجرای اقرار کردن زن زناکار در پیشگاه حضرت علی(ع) که اون حضرت ۳ بار به بهونه­ های مختلف، زن رو از اقرار کردن برحذر می­ داشت تا شاید اون زن پشیمون شه و توبه کنه و از اقرارهای بعدی دست برداره اما بازم زن اقرار کرد و در دفعه ی چهارم واسه حضرت راهی جز اجرای مجازات نبود.

نکته ی قابل توجه اینه که گرچه که در امور حقوقی، شخصی که اقرار می­ کنه باید به اون مجبور باشه و نمی­ تواند از اون عدول کنه یا بگه من چیزی که رو گفتم، قبول ندارم اما اگه نادرست بودن اقرار واسه قاضی ثابت شه یا مقر ادعا کنه که اقرار اون فاسد بوده، مثلا از روی اکراه و شکنجه انجام شده یا اینکه اشتباهی اقرار کرده و عذری بیاره، درصورت اثبات فساد یا اشتباه، اقرار اون باطل و بی اثر می ­شه. اما در امور کیفری رد کردن بعد از اقرار، از بین رفتن مجازات رو باعث نمی­ شه؛ به جز در اقرار به جرمی که مجازات اون سنگسار (مثلا زنای زن شوهردار که شوهر اون سالم و در دسترس باشه) یا حد قتل (بعضی جرایم حق الهیه که به اونا حدود و به مجازات اونا حد گفته می ­شه­. درمورد جرم زنایی که از روی زور انجام شده باشه یا همون زنای به عنف، مجرم به قتل می­ رسد) باشه؛ در هر مرحله از قضاوت ولو درحین اجرا، مجازات تعیین شده ساقط شده و به جای اون صد ضربه شلاق و در مواردی حبس اجرا می­ شه.


16000تومان