نگاهی به دنیای واقعیت مجازی، از دید اپل

در دنیای واقعیت مجازی از نوع موبایلی اش، «Gear VR» از سامسونگ، هدستیه که روز به روز کاربران بیشتری رو عاشق خود می کنه؛ گجتی که سیستم خیلی پیشرفته و پیچیده ای هم نداره. Gear VR هدستیه که فقط به شما اجازه میده موبایل تون رو رو به روی صورت و چشمون خود نگه دارین.

اما اگه این وسط شما کاربر آیفون هستین، کلا قرار نیس از Gear VR استفاده کنین. می تونین به سراغ کاردبرد مقوایی گوگل برید یا نمونه های کم مرغوب تری که از روی اون ساخته شده رو امتحان کنین. سوال اصلی ولی اینجاس که به چه دلیل اپل کاری رو که سامسونگ کرده رو تکرار نمی کنه و یه هدست واقعیت مجازی ارائه نمی ده؟

در جواب باید گفت که این احتمال هست و شاید زودتر از چیزی که تصور می کنیم، هدست واقعیت مجازی اپل هم از راه برسه. شرکت یاد شده حالا در حال آماده سازی آیفون ۷ه اما باید به این نکته توجه داشت که خبرهای خیلی از هدست VR اپل هم به گوش رسیدن.

اپل هیچ وقت به شکل رسمی علاقه اش رو به واقعیت مجازی نگفته بود تا اینکه در اول سال جاری و وقتی که تیم کوک، مشغول ارائه آمارهای مالی شرکت اش از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ بود، گفت: «در مورد واقعیت مجازی نظری منفی ندارم. تصور می کنم که جذابه و موقعیتای مناسبی در اون هست.»

طرفداران اپل از همون زمان به بعد، باور پیدا کردن که گفته تیم کوک، به واقع یه اعتراف به پیشرفت محصولی مربوط به واقعیت مجازی بوده و قراره به زودی تماشاگر گجتی مربوط به VR در سبد کالای اپل باشیم. در نتیجه، حالا فرصت بدی نیس تا بخوایم کمی دلایل و حقایق رو جستجو کرده و ببینیم واقعا اپل در حال انجام چه کارهاییست.

قبل از هر چیز باید اشاره داشت که اپل نیروی انسانی لازم واسه این پروژه رو در اختیار داره و البته در دو سال گذشته آدمایی با همین تخصص رو به استخدام خود درآورده س. شرکت نامبرده در نوامبر ۲۰۱۴ یه آگهی استخدام منتشر کرد که در اون کارشناسان همین امر به کار در اپل دعوت شده بودن؛ گرافیک سه بعدی، واقعیت مجازی و واقعیت اضافه از مواردی بودن که اپل به دنبال حضور اونا در رزومه داوطلبین بود. در اون آگهی ذکر گشته: «تخصص بالا واسه پیشرفت اپای پیشرفته و موثر جهت ترکیب با سیستم واقعیت مجازی در نمونه های اولیه مصرفی واسه کاربران.»

بعد اپل شروع به استخدام نیروهای زبده بخاطر این کرد. مثلا، تونست «خوب تامپسون» (Nick Thompson) از مایکروسافت رو استخدام کنه؛ شخصی که در پیشرفت هولولنز نقش موثری داشته. بعد نوبت به «بنت ویلبرن» (Bennett Wilburn) رسید، یکی دیگه از کارمندان مایکروسافت که در کار یادگیری ماشینی تخصص داره. در آخر نوبت به «گراهام مایرا» (Graham Myhre) رسید که قبلا در شرکت Lytro مشغول پیشرفت سنسور و لنزهای مخصوص بوده.

طبیعتاً میشه گفت که اپل ستاره های دنیای واقعیت مجازی رو به استخدام خود درآورده س. بعد نوبت رسید به کمپانیایی که اپل تصمیم گرفته بود اونا رو بخره.

در سال ۲۰۱۳، اپل شرکت PrimeSense رو خرید، اونم با قیمتی برابر ۳۴۵ میلیون دلار. این شرکت کار پیشرفت Xbox Kinec رو واسه مایکروسافت انجام داده بود. در سال ۲۰۱۵، استارتاپی به نام Metaio رو خرید که اصالتی آلمانی داره و در مورد واقعیت اضافه فعالیت می کنه. این شرکت اپای مربوط به واقعیت اضافه رو واسه شرکتای معتبر -مثل فراری- پیشرفت میده. پس از اون نوبت به Flyby Media رسید، استارتاپی که به موبایل هوشمند شما اجازه میده جهان دور و بر خودشو مشاهده کنه.

می بینین؟ تکنولوژی، استعداد و تیما در اپل واسه پیشرفت مبحث مورد نظر با هم ترکیب شدن. از همه اینا که عبور کنیم، اپل تازگیا بعضی کارکنان خود رو واسه پیشرفت تکنولوژی مورد بحث به خارج از مقر اصلی اش هم می فرستد. مثلا، کارکنان اپل حالا در آزمایشگاه Virtual Human Interaction دانشگاه استنفورد رفت و اومد دارن؛ جایی که به عنوان اصلی ترین مکان جهت پیشرفت تکنولوژی واقعیت اضافه و مجازی شناخته می شه.

مسئول این آزمایشگاه، آقای «جرمی بیلنسون» (Jeremy Bailenson) در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال گفت: «اپل در ۱۳ سال گذشته به آزمایشگاه ما سر نزده بود. در سه ماه گذشته، سه بار پیش ما اومده ان. میان و حتی یه کلام هم سخن نمی گن.»

به نقطه ای می رسیم که پیش خود سوال کنیم یه هدست واقعیت مجازی ساخته شده به دست اپل، چیجوری میشه؟ به آیفون متکیه یا قراره یه هدست جداگونه باشه؟ پتنتی که اپل در سال ۲۰۱۳ اونو به ثبت رسونده پیشنهاد می کنه که این هدست خودش به یه نمایشگر مجهز بوده و به خاطر همین میشه متصور بود که دستگاه یاد شده می تونه بی نیاز از آیفون کار کنه.

اما چه وقتی این هدست مرموز معرفی می شه؟ «جین مانستر» (Gene Munster)، تحلیلگر ارشد موسسه تحقیقاتی «Piper Jaffray» باور داره که اپل تصمیم داره به زودی iOS رو به مرکزیت پلتفرم واقعیت مجازی اپل تبدیل کنه. بیایید منتظر بمونیم و ببینم در کنفرانس پیشرفت دهندگان جهانی اپل که تا کمتر از دو ماه دیگه برگزار می شه، iOS 10 به مرکزیت واقعیت مجازی در اجناس اپل بدل می شه یا خیر.

Author: edame

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *